Spoločnosť Apple predstavila iPhone 12 v štyroch samostatných prevedeniach. Nech si vyberiete ktorýkoľvek model, vždy získate podporu 5G siete. Zariadenia určené pre americký trh disponujú technológiou mmWave, zatiaľ čo v iných krajinách môžete využívať Sub-6GHz. No a presne v tom je ukryté „tajomstvo“ drážky v bočnom ráme.

Drážka v iPhone 12 slúži ako anténa pre 5G (mmWave)

Na začiatku si musíme ozrejmiť rozdiel medzi mmWave a Sub-6GHz. V princípe sa jedná v oboch prípadoch o 5G siete, pričom prvá menovaná je určená predovšetkým do veľkých miest. Ponúka vyššiu rýchlosť, no zároveň nižší dosah.

Na druhej strane tu máme Sub-6GHz. Aj keď je prenosová rýchlosť o niečo nižšia, stále je to výrazne lepšie v porovnaní so súčasným 4G. Tento druh 5G má vo všeobecnosti oveľa lepšie pokrytie a hodí sa do vidieckych alebo menej osídlených oblastí.

Pokiaľ sa pozriete na internetovú stránku frekvenčných pásiem spoločnosti Apple, uvidíte, že kompatibilita n260 a n261 (mmWave) spadá iba do USA. Nikde inde vo svete sa nenachádza. V tomto prípade je navyše úplne jedno, či vlastníte iPhone 12 mini alebo iPhone 12 Pro Max. Podporovaná technológia sa líši len od regiónu a nie od zariadenia.

Všetko potvrdzuje aj prezentačný obrázok z USA, kde sa nachádza vyššie spomínaná drážka. Ak však otvoríte tú istú fotku vo Veľkej Británii, Kanade alebo Českej republike, prvok na ráme nenájdete. mmWave potrebuje podľa všetkého špeciálnu anténu.

Jedná sa o detail, ktorý nám nijako extra neprekáža, no v princípe trochu „kazí“ čistotu dizajnu. Na Slovensku ešte niekoľko rokov nebudeme (celoplošne) používať 5G a ak áno, spoliehať sa môžeme hlavne na Sub-6GHz. V tomto smere sa teda zo strany iPhonu 12 nejedná o žiadnu nevýhodu pre náš trh. Práve naopak. Fanúšikovia čistých línii určite ocenia absenciu matnej antény. Ako ste na tom vy?

Prečítajte si tiež  Toto je jediný slovenský operátor, ktorý si účtuje extra poplatok za 5G. Meniť to nebude
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.