Spoločnosť Apple trhá predajné čísla a záujem o jej najnovší iPhone 13 je taký vysoký, že dodávatelia doslova nestíhajú produkovať nové jednotky.

Dôkazom je aj správa od analytickej spoločnosti IDC, ktorá tvrdí, že Apple je druhým najväčším výrobcom smartfónov na svete hneď po Samsungu, pričom medzičasom predbehlo aj Xiaomi. Dôvodom sú skvelé predaje na území Číny.

Zatiaľ čo v priebehu Q3 2020 predalo Apple celosvetovo 41,7 milióna iPhonov, v rovnakom období v priebehu roka 2021 to bolo až 50,4 miliónov iPhonov.

Medziročný nárast predstavuje 20,8 % a trhový podieľa spoločnosti Apple sa zvýšil z 11,7 % na 15,2 %. To vôbec nie sú zlé výsledky.

Načasovanie je dôležité a v tomto prípade aj rozhodujúce 

iPhone 13 miniNo a aj keď tieto čísla vyzerajú veľmi pozitívne, treba si uvedomiť, že sú z časti dôsledkom načasovania. Q3 berie v úvahu mesiace júl, august a september, pričom na konci tohto obdobia už bol k dispozícii iPhone 13 (hoci iba v obmedzenom množstve).

Prečítajte si tiež  Prečo sa Apple Watch nevolajú iWatch? Možno budete prekvapení

Minulý rok ale prišiel iPhone 12 až v októbri a tak sa jeho predaje automaticky zarátali do Q4 2020, kedy firma atakovala rekordné čísla. Mnohí ľudia teda nový smartfón počas Q3 2020 nenakupovali, pretože skrátka čakali na nástupcu a to sa odzrkadlilo na výsledných predajných číslach.

V súčasnosti však množstvo objednávok aktuálnej generácie spadlo taktiež do Q4 2021 (iPhone 13 sa začal predávať až koncom septembra), takže výsledky budú aj v nasledujúcom období veľmi priaznivé.

Apple v Číne raketovo rastie 

Na záver spomenieme aj správu od analytickej spoločnosti Counterpoint, v ktorej sa uvádza, že Applu sa v uplynulých mesiacoch veľmi darilo v Číne (kde sa v posledných rokoch snaží expandovať).

Celkový pokles predajov smartfónov v tomto regióne predstavoval viac ako 9 %, avšak Apple zaznamenalo opačný trend a to až 48 % rast! Trhový podiel tak vzrástol z 8 % na úctyhodných 13 %, čo mnohí analytici považujú za príjemné prekvapenie.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -