Hoci majú v Cupertine nemalé problémy s koronavírusom, neustále musia pracovať na nových technológiách, ktoré nám budú predstavené počas tohto roka. Jednou z nich je aj nový procesor pre iPhone 12. Jeho označenie bude A14 a výroba by mala začať na budúci mesiac. Použitý bude 5nm proces!

Apple spustí výrobu A14 čipov pomocou 5nm procesu

Najnovšie informácie z dodávateľských reťazcov spoločnosti Apple hovoria o tom, že firma TSMC začne už onedlho s produkciou nových čipov, ktoré sa objavia napríklad v iPhone 12 a iPhone 12 Pro. Ich označenie bude A14 Bionic a prídu ako nástupca, v súčasnosti stále najvýkonnejšieho mobilného čipu na svete, A13 Bionic. Podľa informácii by mali byť produkované pomocou prevratného 5nm výrobného procesu.

Tento fakt zabezpečí, že budú podstatne výkonnejšie a zároveň budú menej energeticky náročné (takže nám dlhšie vydrží baterka). Jedným z benefitov má byť aj lepšia správa teploty. Zariadenia by sa tak nemali prehrievať (čo je problém niektorých iPhonov 11).

Výroba by mala začať už koncom apríla, čo zhruba sedí s bežným plánov spoločnosti (apríl/máj). Možno sa teda nedočkáme avizovaného omeškania iPhonu 12. Bude to ale natesno.

Nádherne zábery ukazujú, ako bude vyzerať iPhone 12/12 Pro!

Spomínaná spoločnosť TSMC pracuje pre Apple už celé roky. Je výhradným dodávateľom mobilných procesorov a teda čipov rady „A“, už od roku 2016. Vďaka moderným postupom a technológiám dokáže zabezpečiť to, že sa tieto komponenty neustále zmenšujú, čo je len a len dobre. Ak sa pozrieme na výrobné procesy z pohľadu času, takto prebiehali:

  • A10 čip: 16nm (2016)
  • A11 čip: 10nm (2017)
  • A12 čip: 7nm (2018)
  • A13 čip: 7nm+ (2019)
  • A14 čip: 5nm (2020)

Vďaka „náčrtu“ môžete vidieť, že sa vývoj neustále hýbe raketovým tempom vpred. iPhone 7 obsahoval čip vyrobený pomocou 16nm procesu, zatiaľ čo iPhone 11 má čip vyrobený pomocou 7nm+ procesu.

Čo sa týka pripravovaného iPhonu 12, tak tu by mala v prípade bežných verzii podporovať výkon aj vyššia operačná pamäť RAM na úrovni 4 GB (pre bežný model) a 6 GB pre modely s označením „12 Pro“. Moc sa na to tešíme!

iPhone 12 Pro
Apple spustí výrobu A14 čipov pomocou 5nm procesu, na budúci mesiac!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.