Po minuloročnom debute Apple ProRAW Apple pokračuje s ďalšími vylepšeniami, ktoré sa tentokrát týkajú videa. Ako bolo avizované už dávnejšie, prémiové modely iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max podporujú vysokokvalitný formát ProRes, čím si opäť šplhli predovšetkým u profesionálnych používateľov.

S príchodom procesora A15 Bionic, ktorý je až o 50 % výkonnejší než akýkoľvek čip od konkurencie sa zadné kamery dočkali aj nových enkodérov a dekodérov, vďaka čomu môžu natáčať video vo formáte ProRes. Ten síce nie je bezstratový, no a to vysoko kvalitný a ak niekto pracuje s počítačovým programom Final Cut Pro (určeným na editáciu videa), určite sa s ním už stretol.

Samozrejme, tieto skvelé správy so sebou prinášajú aj určité negatíva, ktoré celkom logicky vysvetľujú, prečo sme sa v roku 2021 dočkali po prvýkrát aj 1 TB verzie iPhonu 13 Pro či iPhonu 13 Pro Max.

Nároky na úložisko 

Dôvodom je práve formát ProRes, ktorý je veľmi náročný na úložisko. Už minúta natáčania môže zahltiť niekoľko gigabajtov pamäte, čo pri 128 GB verzii nebude žiadna sláva.

Prečítajte si tiež  Toto sú slovenské ceny za každý iPhone 13. V niektorých prípadoch si poriadne priplatíme!

Aj preto sa v Cupertine rozhodli urobiť drobné obmedzenie, ktoré sa môže dotknúť práve používateľov základnej verzie. V prípade, že budete vlastniť 256 GB, 512 GB alebo 1 TB model, ProRes bude fungovať v rozlíšení 4K pri 30 fps. Ak si ale zaobstaráte „najlacnejší“ 128 GB model, spoliehať sa budete musieť len na 1080p pri 30 fps. To je trochu škoda.

Dajte nám vedieť do komentára, čo si o tejto novinke myslíte vy. Presvedčil vás iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max alebo sa vám zdajú vylepšenia videa nedostatočné? Tešíme sa na vaše reakcie.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -