Dizajn iPhonu 13 Pro je opäť nádherný. Zmeny ale budete hľadať dosť ťažko 

V Apple skrátka vedia ako pristupovať k zákazníkom. Ľudia na iPhone milujú prémiové spracovanie a materiály, ktoré mu dodávajú istý punc exkluzivity. Pokiaľ to chcete zažiť naplno, musíte si zaobstarať iPhone 13 Pro alebo iPhone 13 Pro Max. Iba tak sa budete môcť stretnúť s lesklým telom z nehrdzavejúcej ocele a príjemným matným povrchom na zadnom skle.

V porovnaní s predchodcom však zažijete deja vu. Zariadenie je takmer identické, až na niekoľko drobných detailov, týkajúcich sa farieb alebo zadných šošoviek fotoaparátu.

Tie sú síce rozmiestnené rovnako, no jednotlivé objektívy sú zásadne väčšie, vďaka čomu narástol aj celý kamerový modul. Prekážať vám to ale našťastie nebude. Váš iPhone sa totižto zmení na kompaktný fotoaparát alebo kameru vždy vtedy, keď to budete potrebovať.

Aby toho nebolo málo, Apple skutočne zmenšilo aj výrez pre senzor skenovania tváre Face ID. Notch je o 20 % užší po stranách, no zároveň aj zanedbateľne širší na výšku, čomu sme sa venovali v tomto samostatnom článku. Predná kamera sa premiestnila na ľavú stranu a slúchadlo až ku vrchnému rámu.

Prečítajte si tiež  Apple Watch Series 7 - čo všetko ponúka nová generácia hodiniek?

Telefóny si na naše prekvapenie zachovali až tri zo štyroch farebných prevedení. K dispozícii sú tak naďalej vo verzii Graphite (čierna), Silver (biela-strieborná), Gold (zlatá) a po novom aj Sierra Blue (svetlomodrá). Práve posledný menovaný variant nahradil Pacific Blue a teda tmavomodrú, farbu ktorá debutovala ešte minulý rok.

V tejto časti musíme tiež spomenúť, že oba smartfóny si ponechávajú vysokú odolnosť voči vode vďaka štandardu IP 68. Zároveň ponúkajú aj technológiu Ceramic Shield, ktorá zabráni rozbitiu displeja po páde na zem. Túto inováciu však nájdete aj v minuloročnom iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max.

Je to tu. Displej konečne podporuje 120 Hz obnovovaciu frekvenciu 

Apple si doslova užíva, keď do Pro modelov môže pridať niečo, čo základným prevedeniam bude chýbať. Narážame samozrejme na premiéru technológie ProMotion, ktorú sme doposiaľ mohli poznať iba z iPadu Pro.

iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max tak po prvýkrát podporujú 120 Hz obnovovaciu frekvenciu, ktorá však dokáže v určitých situáciach pracovať aj na úrovni 10 Hz. To je užitočné najmä vtedy, keď displej šetrí energiu.

Samozrejme, zďaleka nejde o jedinú inováciu, ktorou táto OLED jednotka disponuje. Celým názvom Super Retina XDR dosiahne ešte lepšie zobrazenie vďaka procesoru A15 Bionic či rýchlejšej GPU.

Apple tiež zvýšilo maximálny jas až na úroveň 1 000 nitov, takže používatelia zažijú za každých okolností tie najkrajšie farby, kontrast ale aj rozlíšenie. Pri využívaní HDR bude potom jas pracovať na úrovni 1 200 nitov.

Extrémne výkonný procesor, GPU silenejšia než v základnom iPhone 13 a tiež väčšie batérie

Nebolo by to Apple, keby do iPhonu nevložilo ten najlepší mobilný procesor na svete. A teraz nepreháňame. Čip A15 Bionic, ktorý nahrádza minuloročnú verziu A14 Bionic je vyrobený pomocou 5nm procesu a ponúka 6-jadrové CPU (2 výkonnostné a 4 úsporné jadrá). Technologický gigant deklaruje, že je až o 50 % rýchlejší než akákoľvek konkurencia!

Grafický výkon potom taktiež nie je na zahodenie. Zatiaľ čo základný iPhone 13 mini a iPhone 13 dostali „len“ 4-jadrovú GPU, drahšie modely iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max majú až 5-jadrovú GPU.

Prečítajte si tiež  Apple oficiálne prezradilo, kedy bude dostupný iOS 15 a iPadOS 15!

Grafika je tak výkonnejšia v porovnaní s konkurenciou až o 50 %, pričom pri základných verziách (13 mini a 13) Apple udáva iba 30 %. Firma tvrdí, že pri modeloch Pro to nezužitkujete len na hranie hier ale tiež na prácu s videom. Predsa len má viac funkcií, o ktorých sa viac dozviete nižšie.

Aby sme nezabudli, v Apple vylepšili aj 16-jadrový Neural Engine. Ten opäť preskočil svojho predchodcu a po novom je schopný vykonať až 15,8 bilióna operácii za sekundu.

Dôležité je tiež spomenúť, že iPhone 13 Pro disponuje väčšou batériou. Menší iPhone 13 Pro dosiahne až o 1,5 hodinu dlhšiu výdrž než iPhone 12 Pro a väčší iPhone 13 Pro Max dosiahne až o 2,5 hodiny dlhšiu výdrž než iPhone 12 Pro Max.

Fotoaparáty a video sú opäť revolučné

Úplne nový širokouhlý fotoaparát má snímač s 1,9 µm pixelov, vďaka čomu je aj najväčším, aký bol kedy použitý v iPhone. To v praxi zabezpečí detailnejšie fotografie, rýchlejšie časy uzávierky ako aj nižší šum.

V kombinácii s clonou ƒ/1,5 budú zábery v tme alebo nočnom režime opäť o niečo prepracovanejšie. Ak by sme to porovnali s iPhonom 12 Pro, bavíme sa o 2,2x zlepšení a v porovnaní s iPhonom 12 Pro Max o 1,5x zlepšení. To nie sú zanedbateľné čísla.

Rovnako ako pri lacnejšom iPhone 13 mini a iPhone 13, aj 6,1″ iPhone 13 Pro dostal technológiu Sensor-Shift (stabilizácia snímača), s ktorou prišiel minulý rok iPhone 12 Pro Max a ktorá sa v súčasnosti nenachádza v žiadnom inom konkurenčnom smartfóne.

Nakoľko je stabilizovaný priamo snímač a nie objektív, videá sú stabilnejšie a plynulejšie. Vďaka tomuto vylepšeniu zachytíte počas fotenia väčšie množstvo detailov.

Nový ultraširokouhlý objektív podporuje makro zábery! Teleobjektív ma o niečo lepší zoom

Presne podľa očakávaní vylepšili inžinieri aj ultraširokouhlý objektív, ktorý má po novom clonu ƒ/1,8 či schopnosť automatického zaostrovania. Kombinácia týchto dvoch inovácií prináša až 92 % zlepšenie záberov v prostredí so slabým osvetlením a vytvára snímky, ktoré sú vo výsledku jasnejšie a ostrejšie.

Prepracovaný dizajn objektívu a spomínaná funkcia automatického zaostrovania navyše odomknú aj niečo, čo iPhone nikdy pred tým nevedel. V spolupráci s pokročilým softvérom je k dispozícii zachytávanie detailných makro záberov.

Drobné objekty tak zväčšíte na celú plochu displeja a minimálna zaostrovacia vzdialenosť predstavuje iba 2 centimetre! Za zmienku tiež stojí, že makro sa rozšíri aj na video a bude k dispozícii v spomalenom režime alebo v časozbere.

Teleobjektív

Už iPhone 12 Pro Max priniesol o čosi lepší zoom. V praxi ste si mohli predmet alebo zátišie opticky priblížiť presne 2,5x. V roku 2021 sa ale táto hodnota zvýšila na úroveň 3x a neplatí to len pre 6,7″ model. Už aj 6,1″ iPhone 13 Pro sa môže tešiť z tejto funkcie za čo sa môže poďakovať prítomnosti 77 mm teleobjektívu. Ten vôbec po prvýkrát podporuje aj nočný režim.

Videá obohatil nový Cinematic režim a formát ProRes

Natáčate radi videá a chcete, aby vyzerali ako z filmového plátna? Presne na to slúži nový režim Cinematic, ktorý má obrovské ambície. V praxi dokáže to, že rozostrené časti záberu sú ešte “rozostrenejšie” (dá sa to dokonca regulovať pri dodatočnej editácii videa v aplikácii Fotky) a pri natáčaní môžete preostrovať z objektu na objekt.

Týka sa to ľudí, zvierat alebo predmetov. Všetko je navyše podporované aj vo formáte HDR s Dolby Vision v 4K pri 60 fps. Nemusíte sa tak obávať nedostatočnej výslednej kvality. Tá bude vždy špičková.

Bolo by doslova hriechom nespomenúť, že iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max zvládnu natáčať video v pokročilom kodeku ProRes. Tento profesionálny formát sa používa napríklad pri vytváraní reklám, nakrúcaní filmov alebo pri bežnom vysielaní. Pracovať s ním ale budú vedieť iba skúsení používatelia.

Apple zároveň zdôrazňuje, že iPhone je jediným smartfónom na svete, ktorý podporuje Dolby Vision alebo ProRes. V tomto smere sa má teda konkurencia stále čo učiť.

Fotografické štýly a Smart HDR 4

Vďaka extrémne výkonnému procesoru A15 Bionic a zásadným pokrokom vo výpočtovej technológii fotografie, dokáže iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max priniesť novú technológiu s názvom “Fotografické štýly“.

Tú zúžitkujú najmä profesionáli ale aj bežní používatelia. V praxi tak bude možné pridať ku každému obrázku osobné preferencie a zároveň využívať výhody viacrámového spracovania obrazu od spoločnosti Apple.

Predvolené a prispôsobené preferencie fungujú naprieč scénami a objektmi. Rozdiel oproti klasickému filtru spočíva v tom, že sa tu inteligentne aplikujú správne úpravy na rôzne časti záberu, aby sa zachovali dôležité prvky ako napríklad tóny pleti.

Trojica šošoviek v zadnej časti zariadenia podporuje aj technológiu Smart HDR 4, ktorá dokáže pracovať s presnejšími farbami, lepším kontrastom ale aj osvetlením pre každý objekt na skupinovej fotografii. Za zmienku stojí fakt, že toto môžete využiť pri nočnej fotografii, vďaka čomu budú výsledky hodnovernejšie.

Cena a konečný verdikt 

iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max si zachovajú v podstate rovnakú cenovku ako ich predchodcovia. Ponuku však tento rok doplnila ešte štvrtá verzia s kapacitou 1 TB, ktorá zabezpečila, že iPhone 13 Pro Max je v takomto prevedení najdrahším iPhonom histórie. Kompletný prehľad cien si môžete pozrieť pod týmto odstavcom:

iPhone 13 Pro slovenské ceny: 

  • iPhone 13 Pro (128 GB) – 1 149 €
  • iPhone 13 Pro (256 GB) – 1 269 €
  • iPhone 13 Pro (512 GB) – 1 499 €
  • iPhone 13 Pro (1 TB) – 1 729 €

iPhone 13 Pro Max slovenské ceny: 

  • iPhone 13 Pro Max (128 GB) – 1 249 €
  • iPhone 13 Pro Max (256 GB) – 1 369 €
  • iPhone 13 Pro Max (512 GB) – 1 599 €
  • iPhone 13 Pro Max (1 TB) – 1 829 €

No a čo hovoríme na iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max my? 

Človeku sa pri Apple niekedy až ťažko vyjadruje. Samozrejme, že sme mohli očakávať viac ale boli by sme naivní. Apple urobilo presne takú medzigeneračnú výmenu, aká bola potrebná. Z iPhonu 13 Pro a iPhonu 13 Pro Max sa tak stali ešte viac kompaktné fotoaparáty a kamery, než špičkové smartfóny a zároveň dostali do vienka aj extrémny výkon či kvalitnejší displej.

Prečítajte si tiež  Toto sú slovenské ceny za každý iPhone 13. V niektorých prípadoch si poriadne priplatíme!

Dá sa teda povedať, že v Cupertine splnili svoju úlohu na jednotku, ktorej ale chýba pomyselná hviezdička. Väčšia dizajnová úprava alebo prítomnosť avizovaného Always-on displeja by určite neurazila. Predsa len sa bavíme o telefóne, ktorý stoji vo vrcholnej verzii skoro 2000 €!

Napíšte nám do komentára, čo si o iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max vy. Presvedčili vás tieto zariadenia natoľko, že si jedno z nich kúpite alebo ste skôr sklamaní a čakáte na ďalšiu generáciu v roku 2022? Tešíme sa na všetky vaše reakcie a názory.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -