Vojna na Ukrajine, vysoká inflácia či drahé energie spôsobili, že sa smartfóny predávajú stále menej a menej. Pre výrobcov je to pochopiteľne veľmi ťažká situácia, nakoľko sú od týchto zariadení závislí a zároveň im museli zvýšiť cenu. Dopyt sa ale oklamať nedá.

Analytická spoločnosť SellCell zverejnila prieskum, v ktorom porovnávala série najnovších vlajkových lodí od spoločností Apple, Samsung či Google.

Do výberu sa dostali všetky verzie iPhonu 14, Samsungu Galaxy S23 či Google Pixel 7. No a výsledok? Zatiaľ čo jeden si drží svoju cenu po dvoch mesiacoch používania v top stave veľmi dobre, inde je prepad hodnoty doslova extrémny.

Samsung Galaxy S23 Ultra dopadol najhoršie

Zdroj: YouTube / Shane Symonds (snímka ovbrazovky)

Začnime zariadením, ktoré v tomto porovnaní skončilo absolútne najhoršie. Samsung predstavil svoju vlajkovú loď Galaxy S23 Ultra začiatkom februára 2023, takže od uvedenia na trh prešli len cca 2 mesiace.

Je preto skoro neuveriteľné, že zariadenia, ktoré sú v stave ako nové v základnom 256 GB prevedení stratili na svojej pôvodnej cene už 41,6 %. Od toho sa koniec koncov odvíja aj maloobchodná cena.

Zatiaľ čo Samsung toto zariadenie stále predáva od 1 399 €, na Slovensku nájdete po kliknutí na tento odkaz predajcov, kde ho zoženiete od 1 105 €. Za cca 2 mesiace sa dá teda kúpiť o skoro 300 € lacnejšie!

My ešte doplníme, že ak sa pozrieme na celú sériu zariadení Galaxy S23, s prepadom hodnoty na úrovni 43,3 % by sa umiestnila na druhom mieste. Prekonal ju Pixel.

Google Pixel 7 Pro na tom tiež nie je najlepšie

iPhone 14 Pro Max vs Google Pixel 7 Pro
Zdroj: YouTube / zollotech (úprava redakcie)

Google Pixel 7 Pro prišiel na trh v októbri 2022 a už tesne po predstavení začala jeho hodnota klesať.

Ak by ste dnes chceli kúpiť dvojmesačné zariadenie v stave ako nové, jeho cena by bola podľa výskumu až o 39,4 % nižšia ako v obchode. Opäť sme brali do úvahy základnú, v tomto prípade 128 GB verziu.

Čo sa týka maloobchodnej ceny v Európe, tá je v porovnaní s konkurentmi nastavená výrazne nižšie. Google Pixel 7 Pro sa oficiálne na starom kontinente predáva za 899 € no po kliknutí na tento odkaz ho zoženiete už od od 795 €.

Na druhej strane, ak sa pozrieme na celú sériu Pixel 7 smartfónov, zistíme, že si pri strate hodnoty viedla absolútne najhoršie. Tieto zariadenia sa po 2 mesiacoch používania v TOP stave predávajú až o 45,9 % lacnejšie než v čase, keď boli nové.

Prečítajte si tiež  Tešíte sa na nové AirPods 3? Poznáme dátum začiatku predaja

iPhone 14 Pro Max je jasný víťaz bez okolkov 

iPhone 14 Pro Max
Zdroj: SvetApple

Asi vás neprekvapilo, že víťazom tohto testu sa stal iPhone 14 Pro Max od spoločnosti Apple. Je to trochu paradoxné, pretože tento smartfón je z porovnávanej trojice maloobchodne najdrahší a v predaji je ešte o mesiac dlhšie, ako Google Pixel 7 Pro.

Analytici ale zistili, že iPhone 14 Pro Max v 128 GB verzii kúpite po 2 mesiacoch používania v top stave len o 13,6 % lacnejšie, než úplne nový kus. To je v porovnaní s ostatnými zariadeniami v tomto článku neuveriteľný výsledok.

Bežná maloobchodná cena štartovala v čase uvedenia na trh na úrovni 1 449 € no dnes zaň zaplatíte „iba“ 1 161 €, čo si môžete overiť po kliknutí na tento odkaz.

Celá séria iPhonu 14 sa potom prepadla len o 31 %, čo znamená, že si budú držať svoju hodnotu aj v budúcnosti. Niet sa ale čomu čudovať. Spoločnosť Apple sa o svoje iPhony stará aj celé roky po ich predstavení na trh. Veď iPhone X z roku 2017 ešte stále podporuje iOS 17.

prepad hodnoty Samsung Galaxy S23 Ultra vs Google Pixel 7 Pro vs iPhone 14 Pro Max
Zdroj: SellCell

Aj preto sa v posledných rokoch rozšíril predaj repasovaných kusov, vďaka ktorým sa drží hodnota iPhonov relatívne vysoko aj po cca siedmych mesiacoch od uvedenia na trh. Dokonca aj niekoľkoročné modely sa predávajú výrazne drahšie, než ich doboví konkurenti od Samsung alebo Googlu


Vyskúšajte ekologický kryt od Loopi.sk. Je vyrobený z ekologických materiálov, ktoré je možné kompostovať a po čase sa v prírode rozložia.

Loopi Eco Case
Reklama

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -