Chyby sa objavia vždy, najmä ak ide o tak veľkú produkciu, akou disponuje jablková spoločnosť. Pri reklamácii mení Apple staré zariadenia za nové kusy. Nie sú však nové, ako nové. Ide o repasované produkty. Majú nejakú nevýhodu oproti zariadeniam ponúkaným priamo na predajných pultoch?

Repasovaný iPhone – čo to znamená?

V prvom rade by sme chceli upresniť, čo to vlastne repasovaný iPhone je. Ľudia sa ho častokrát boja, avšak nie je tu dôvod pochybovať o jeho kvalitách. V zásade ide o to isté, ako keby ste si v kamennej pobočke zakúpili celkom nový kúsok.

Je síce pravda, že ho už niekto pred vami používal, avšak mohlo ísť o produkt vrátený v rámci 14-dňovej zákonnej lehoty (pretože zákazníkovi nevyhovoval) alebo o iPhone s chybou, ktorá bola odstránená.

Repasovaný iPhone je bez poškodenia 

Apple by ako repasovaný model nikdy nepredalo niečo, čo by už nieslo známky používania a opotrebovania. Tieto produkty obsahujú nové displeje, konštrukciu či batériu a chvália sa certifikátom Apple Certified Pre-Owned.

Apple Certified Pre-Owned
Apple Certified Pre-Owned (vľavo) Originálne balenie (vpravo) – obrázok: svetapple.sk

Jediné, čo sa tu môže nachádzať z už používaných modelov sú vnútorné komponenty ako procesor, antény, čipy atď., ktoré však používateľ nevidí a nie je s nimi v priamom kontakte. Ináč je všetko na 100% nové, vyčistené a samozrejme vydezifinkované.

S repasovaným iPhonom ušetríte

Telefóny sa dokonca dajú ako repasované zakúpiť priamo z oficiálnej Apple distribúcie. Majú o niečo lákavejšiu cenovku a ročnú medzinárodnú záruku. Ináč sa ale využívajú predovšetkým pri reklamáciách, kde Apple telefóny neopravuje, ale rovno vymieňa za nové kusy.

Do pozornosti tiež dávame náš článok + video a skúsenosť s Apple Certified Pre-Owned zariadením, ktoré pochádza priamo od Apple a na Slovensku ho získate s dvojročnou zárukou.

Použitý iPhone, ktorý prešiel repasom u inej spoločnosti

Aby sme dali veci na pravú mieru, v posledných mesiacoch a rokoch sa na trhu objavuje čoraz viacej predajcov, ktorí disponujú zariadeniami so štítkom iPhone repasovaný. V porovnaní s vyššie uvedeným Apple Certified Pre-Owned“ ide o zásadný rozdiel, ktorý treba vedieť rozlišovať.

Repasovaný iPhone nemusí mať originálne balenie ani príslušenstvo
Repasovaný iPhone nemusí mať originálne balenie ani príslušenstvo – obrázok: Notebookcheck.com

Použitý iPhone si môžete kúpiť napríklad na Bazoši, no tu vám nikto negarantuje stav, záruku či pôvod zariadenia. Viac sme sa danej téme venovali v tomto článku.

Existujú ale spoločnosti, ktoré vykupujú staré a používané iPhony a ich technici ich následne posudzujú a opravujú. Zariadenie teda prejde zložitým procesom „obnovy“, ktorý však môže mať pri každej firme iné kvality a štandardy. Buďte preto obozretní a čítajte si minimálne recenzie od zákazníkov.

Prečítajte si tiež  iOS 13.4 sa dočkal 2. beta verzie. Spolu s ním aj ostatné operačné systémy.

Je úplne bežné, že pri položke „Repasovaný iPhone“ uvidíte aj triedu/stav, kde ho obchodník radí do určitej skupiny, napríklad: A+, A, B+, B, C alebo Ako nový, Veľmi dobrý, Dobrý.

Firmy zvyčajne určujú stav zariadenia skrz ohodnotenie písmenami, číslami alebo slovami

Dávajte si na to pozor, nakoľko zariadenia zo skupiny A+, ktoré bývajú drahšie, disponujú zvyčajne bezchybným stavom, zatiaľ čo zariadenia zo skupiny C môžu obsahovať škrabance, odreniny, praskliny či dokonca nefunkčné súčasti. Taktiež sa hodí doplniť, že repasovaný iPhone inou spoločnosťou zvyčajne nedisponuje originálnym balením a príslušenstvom.

Poznámka: Repasovaný iPhone od Apple (Apple Certified Pre-Owned) nie je nikdy hodnotený podobným štítkom kvality a má vždy originálne biele balenie vrátane príslušenstva.

Ako zistiť či mám repasovaný model?

Ako sme už uviedli vyššie, ak máte repasovaný iPhone, nie ste o nič ukrátení oproti niekomu, kto má úplne nový kúsok. Tak či onak, ak ste si svoj iPhone kupovali z druhej ruky alebo od neznámeho predajcu a zaujíma vás, či bol pred tým menený (u Apple), prinášame vám jednoduchý návod, ako to zistiť.

V prvom rade musíte na svojom iPhone navštíviť Nastavenia> Všeobecné> Informácie. Tu sa potom nachádza riadok „Číslo modelu„, v ktorom je skrytý kód, začínajúci veľkým písmenom.

  • „M“ – Pokiaľ kód začína písmenom M, jedná sa o úplne nový, ešte nemenený kúsok.
  • „F“ –  Pokiaľ kód začína písmenom F, jedná sa o repasovaný kus. Prešiel však všetkými kritériami.
  • „N“ – Pokiaľ kód začína písmenom N, ide o iPhone vymenený za nový (nie repasovaný) kus.

Niekedy sa stáva, že ani Apple nemá dostatok repasovaných iPhonov na sklade a tak musí vyťahovať nové zariadenia, ktoré ponúka svojim zákazníkom (označené ako N). Tak či onak, ani v jednom prípade sa nemusíte obávať. Repas je v podstate ako nový a vzťahujú sa naň všetky záruky…

Poznámka: Pokiaľ iPhone repasovala iná spoločnosť (než Apple), do sériového čísla to pochopiteľne nezapíše.

Dá sa rozpoznať repasovaný iPhone?
Dá sa rozpoznať repasovaný iPhone?

Repasovaný iPhone a zmeny v roku 2022

No a keď už sme si povedali všetko dôležité, je na čase spomenúť aj zmeny, ktoré Apple v tejto oblasti vykonalo začiatkom roka 2021. V prvom rade sa týkajú sériového čísla zariadenia, ktoré sa generuje automaticky a nedrží sa špecifických znakov. Videli sme ho už napríklad na fialovom iPhone 12.

Fialový iPhone 12 bol poprvýkrát objavený s novým sériovým číslom. – obrázok: Apple

Pri týchto novinkách teda zaniká možnosť kontroly, či je zariadenie repasované alebo úplne nové (napríklad po reklamácii). Nevedno, prečo sa tak Apple rozhodlo, no čoskoro budeme vidieť aktualizované 8-14 znakové sériové čísla pri každom jednom produkte.

Prečítajte si tiež  Jailbreak tweak – Depthicons

Nové pravidlá pri servise iPhonu 12 a novších

iPhone 12 mini a iPhone 12 Pro Max zvnútra
Zdroj:iFixit

V súvislosti s iPhonom 12 a postupnej ceste k uhlíkovej neutralite sa Apple taktiež rozhodlo, že už nebude meniť iPhone s každým poškodením za „nový“ (repasovaný) kus. Ak vlastníte iPhone 12 alebo iPhone 12 Pro, v oboch prípadoch došlo k zavedeniu používania takzvaného „iPhone Rear System“. Viac sme sa tejto téme venovali v tomto článku.

Napíšte nám do komentára, aké máte skúsenosti s repasovaným iPhonom alebo akýmkoľvek iným Apple produktom vy. Je to podľa vás rozumná cesta alebo nie?

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -