Núdzové SOS volania cez satelit, ktorými je vybavený každý iPhone 14 zachránili tri ľudské životy. Ako informuje portál 9to5mac (na základe informácii KUTV), traja študenti z Brigham Young University sa rozhodli tesne pred promóciou vydať na nebezpečný výlet do San Rafael Swell Recreation area, ktorá ich fascinovala približne rok.

Mladí chalani ale precenili svoje sily a pravdepodobne si neuvedomili, že samotná oblasť plná kaňonov a iných geologických útvarov skrýva viaceré riziká. Počas svojho výletu sa nečakane dostali do situácie, kedy sa ocitli v studenej hlbokej vode, z ktorej sa nevedeli dostať von.

Celý tento nepríjemný zážitok mal trvať približne 3 hodiny, pričom jeden zo študentov začal pociťovať silné známky podchladenia. Našťastie sa im ale podarilo dostať na bezpečné suché miesto, kde sa prikryli dekami a zapálili oheň.

Nemali signál, iPhone 14 sa však vedel pripojiť na satelit 

Nakoľko sa však nachádzali v približne 152 metrovom kaňone, nevedeli nájsť cestu späť a obávali sa o svoje zdravie, rozhodli sa využiť funkciu núdzového SOS, s ktorým sa pripojili na satelit. V oblasti totiž nebol žiaden mobilný signál.

Samotný iPhone 14 s naviazaním spojenia chvíľu bojoval, pričom študenti uvádzajú, že sa mu to darilo zhruba raz za 20 minút. Vždy keď to bolo možné, zariadenie odoslalo na dispečing informácie o polohe.

Na Slovensku táto technológia zatiaľ nefunguje

iPhone 14 satelitné pripojenie
Zdroj: Apple (úprava redakcie)

Samotný príbeh mal našťastie dobrý koniec, nakoľko zdravotníci prijali viacero textových SOS správ a na miesto sa dostali rovno a vrtuľníkom, ktorý všetkých troch chlapcov dopravil do bezpečia.

iPhone 14 si teda pripísal na účet záchranu troch ďalších ľudí, ktorí sa nečakane ocitli v situácii, v ktorej si nevedeli poradiť sami a potrebovali sa obrátiť na profesionálov.

Na Slovensku v súčasnosti táto technológia nie je dostupná, no je len otázkou času, kedy sa to zmení. Spoločnosť Apple sľubuje, že sa na ňu používatelia budú môcť spoliehať bezplatne po dobu dvoch rokov od zakúpenia zariadenia. Stále je však určená len na „núdzové“ účely a nie bežné posielanie správ.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  3 APLIKÁCIE, KTORÉ SÚ DNES ZADARMO
Môže ťa zaujímať
- Reklama -