Spoločnosť Apple nám už približne za dva mesiace predstaví svoj nový iPhone 15, ktorý prinesie viacero technologických vychytávok. Jednou z nich bude aj kompletne prepracovaný nabíjací port, ktorý už nebude mať klasických 8 pinov.

Namiesto toho sa do zariadenia nasťahuje oveľa univerzálnejšie riešenie, ktoré už spoločnosť Apple používa vo svojom iPade či MacBooku. USB-C dostane iPhone 15 skôr z donútenia, nakoľko Apple ku tejto zmene dotlačila Európska únia. Na druhej strane z toho plynie jeden benefit, a to ten, že na všetky Apple zariadenia vám bude stačiť jedna nabíjačka.

A aj keď by sa mohlo zdať, že Apple používa aktuálny obojstranný Lighnting port s ôsmymi pinmi odjakživa, nie je to celkom pravda. Hoci má tento konektor za sebou už slušnú históriu, iPhone sa prvých 5 rokov svojej produkcie spoliehal na úplne iné riešenie.

Prvý konektor v iPhone mal 30-pinov a bol extrémne nepraktický 

Apple 30-pinový konektor
Zdroj: Apple

Pamätníci a starší používatelia vedia, že hovoríme o pôvodnom 30-pinovom porte, ktorý bol po prvýkrát zavedený ešte v roku 2007 v iPhone 2G a dokonca ho používali aj hudobné prehrávače iPod.

Tento pomerne rozmerný obdĺžnikový port fungoval aj v iPhone 3G, iPhone 3GS, iPhone 4 a iPhone 4S. V roku 2012 ho z praktických dôvodov Apple nahradilo za Lightning, keď predstavilo iPhone 5. generácie.

Klasický 30-pinový port prinášal množstvo nevýhod. Tou azda najväčšou boli jeho obrovské rozmery a tiež fakt, že sa nedal používať obojstranne. Lightning tieto „nedokonalosti“ zmazal a používateľom poskytol komfort a vysokú odolnosť. O kvalitách tohto riešenia hovorí aj čas, počas ktorého sa používal.

Reklama
Reklama

Apple ho nahradí až v iPhone 15 v roku 2023, takže na trhu zotrvá viac ako 11 rokov. Dajte nám vedieť do komentára, aké máte skúsenosti s Lightningom a či si ešte pamätáte na klasický 30-pinový port. Tešíme sa na všetky vaše postrehy a názory.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz

Prečítajte si tiež  iPhone 15 sa dočká zaujímavej novinky. Dopomôže k tomu vychytávka od SONY
Môže ťa zaujímať
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here