Už prakticky rok sa hovorí o tom, že Apple zakomponuje do iPhonu 15 USB-C konektor. A nie je to len nereálna fáma, ale prakticky istá vec, nakoľko tým firma bude musieť splniť prísne podmienky vyplývajúce z nového zákona, ktorý nastolila EÚ a schválila ho aj SR vláda. Technologický gigant z Cupertina sa však nezaprie a aj v tomto smere zavedie isté obmedzenie.

Leaker Majin Bu na sociálnej sieti X (bývalý Twitter) informoval, že na uniknutom USB-C komponente, ktorý je určený pre iPhone, sa skrýva tajomný čip. Jeho označenie je 3LD3 a nachádza sa v čiernom kryte. Podľa všetkého ide o dodatočný komponent, ktorý si nechala vyrobiť spoločnosť Apple sama, nakoľko bežné USB-C konektory nič podobné neobsahujú. A aj keď nie je známe, za akým účelom vznikol čip 3LD3, Majin Bu sa domnieva, že môže slúžiť na šifrovanie prenosu.

V praxi to teda znamená, že Apple môže týmto šikovným trikom obmedziť iPhone 15, respektíve jeho nabíjanie tak, aby si používatelia boli nútení kúpiť len originálne príslušenstvo.

Ming-Chi Kuo v minulosti uviedol, že iPhone 15 bude možné nabíjať prakticky akýmkoľvek USB-C káblom. Zároveň však zdôraznil, že ak budete chcieť energiu dopĺňať maximálnym výkonom 20 W, budete si musieť zaobstarať originálne, alebo certifikované príslušenstvo s označením MFi (Made For iPhone).

Kúpiť si budete musieť originál 

iPhone 15 USB-C
Zdroj: Majin Bu / X

Aj keď teda Apple zavedie USB-C a splní tým požiadavky a zákony Európskej únie, v skutočnosti bude systém nabíjania stále značne obmedzený. Ak ľudia nebudú chcieť nabíjať 5W rýchlosťou, budú si musieť zaobstarať ešte originálny kábel, takže sa vo finále oproti Lightningu veľa nezmení.

iPhone 15 USB-C
Zdroj: Majin Bu / X

Dobrou správou je aspoň to, že samotný kábel by mal byť naďalej súčasťou balenia. 20 W adaptér si však už niekoľko rokov kupujeme zvlášť. Dajte nám vedieť do komentára, čo si o tomto kroku myslíte vy.

Z nášho pohľadu je tento krok len ďalším klasickým spôsobom, pomocou ktorého sa snaží spoločnosť Apple vytiahnuť od svojich používateľov viac peňazí. Na druhej strane sme si už na podobné praktiky tak nejak zvykli, takže nás vôbec neprekvapujú.

Veď stačí si spomenúť na displej v iPhone 12 a iPhone 12 Pro, ktorý bol prakticky rovnaký. V jenom zariadení však ponúkal jas 600 nitov a v druhom 800 nitov. Apple tu urobilo nezmyselné softvérové obmedzenie.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Túto jednoduchú funkciu nemal prvý iPhone. Keď sa dozviete prečo, zostanete prekvapení
Môže ťa zaujímať
- Reklama -