Spoločnosť Apple sa v roku 2023 chystá pre dôležitý krok. Aj základný iPhone 15 a iPhone 15 Plus vybaví zadným fotoaparátom s rozlíšením až 48 Mpx tak, ako to má dnešný iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max. A hoci pôjde o dôležitú inováciu, nebolo by to Apple, keby v tom nebol nejaký háčik. Teraz sa o ňom rozpísal portál Macrumors.

Hoci budú fotoaparáty v základných prevedeniach vylepšené, zďaleka nemajú byť rovnaké, ako vo vlajkovej lodi, iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Na čínskej sociálnej sieti Weibo sa totiž objavili informácie, že Apple medzi dostupným a prémiovým zariadením urobí zásadný rozdiel v použitom snímači.

Aby sme to upresnili, iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max by mal mať úplne rovnaký 1/1,28″ 48 Mpx snímač, ktorý poznáme z iPhonu 14 Pro a iPhonu 14 Pro Max. Po hardvérovej stránke by teda mohlo dôjsť maximálne ku zmenám v oblasti šošoviek, ktoré budú podľa nedávneho úniku hybridné.

V praxi to znamená, že namiesto siedmych plastových dielikov sa budú skladať zo šiestich plastových dielikov a jedného skleneného dielu. V praxi by to mohlo zabezpečiť až o 20 % lepšie vlastnosti pri fotení v šere, tme alebo zhoršených svetelných podmienkach.

iPhone 15 a iPhone 15 Plus s lacnejším snímačom 

iPhone 15 Plus koncept
Zdroj: YouTube / 4RMD

Na druhej strane budú k dispozícii modely iPhone 15 a iPhone 15 Plus, ktoré by mohli taktiež využívať hybridné šošovky, no spoliehať sa budú na úplne iný snímač CMOS (CIS). Ten by nemal mať 1/1,28″, ale 1/1,5″, čo v praxi znamená, že ponúkne horšie vlastnosti.

Na druhej strane, iPhone 15 sa určite posunie ďalej v porovnaní s iPhonom 14 a iPhonom 14 Plus, ktoré využívali snímač s veľkosťou 1/1,9″ a rozlíšením 12 Mpx. V roku 2023 by teda mohol byť snímač až o 27 % väčší, čo je samo o sebe podstatný upgrade.

Modely Pro dostanú lepší snímač až o rok

iPhone 15 Pro
Zdroj: Twitter / atuos_user

Únik tiež informuje o tom, že k zásadnému zlepšeniu snímača pri drahšom iPhone dôjde až v roku 2024, kedy Apple predstaví iPhone 16 Pro a iPhone 16 Pro Max. Namiesto 1/1,28″ by mal mať nový snímač len 1/1,14″, vďaka čomu poskytne mimoriadnu kvalitu záberov vo všetkých podmienkach.

Aby ste si to vedeli lepšie predstaviť, čím väčší obrazový snímač smartfón ponúka, tým vyššiu kvalitu obrazu dokáže zabezpečiť. Na plochu totiž dopadá väčšie množstvo svetla, vďaka čomu je možné zachytiť viac detailov pri menšom šume. Platí to najmä v horšom svetle.

Prečítajte si tiež  AirPods Pro 2 sú aktuálne najlepšie slúchadlá od Apple. Po zľave na nich ušetríte

Väčšie snímače tiež poskytujú širší dynamický rozsah a vyššiu presnosť farieb, na základe čoho sa stretávame s vizuálne príťažlivejšími fotografiami.

Reklama
Reklama

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -