Bol to 7. jún, keď Steve Jobs vystúpil na WWDC 2010 v San Franciscu a ukázal (vtedy) absolútnu technologickú špičku, iPhone 4. Mnohí tento model dodnes považujú za najpokrokovejší (medziročne). Bol nabitý obrovským množstvom technológií, ktoré dnes považujeme za štandard. iPhone 4 oslávil 10. narodeniny.

iPhone 4 oslávail 10. narodeniny

Predstavovať vám ho zrejme nemusíme. Je dosť možné, že ho množstvo z vás používalo aj osobne. Po „plastovej“ generácii 3GS bol iPhone 4 obrovským pokrokom.

Nehovoríme len o nových funkciách a technológiách, ktoré priniesol a podporoval. Samotný dizajn bol doslova unikátny a mimoriadne „exkluzívny“. Telefón vznikol ako „sendvič“ (tak sa táto koncepcia nazýva) a ako prvý iPhone ponúkol na zadnej strane sklenený povrch s hliníkovým rámom.

https://dizajnovepodlahy.sk/virtualna-predajna/?utm_source=svetapple.sk&utm_campaign=appleglass
reklama

Spomenúť by sme mali aj prepracovaný 5 MP fotoaparát s LED bleskom, ktorý bol okrem iného schopný natáčať HD (720p) video. Dnes sú tieto údaje možno smiešne, no v roku 2010 to ľudia považovali za vrchol ponuky.

Dá sa povedať, že práve táto generácia odštartovala éru dokonalých fotoaparátov spoločnosti Apple. Šošovka sa nachádzala aj na prednej strane (FaceTime kamera), takže si majiteľ mohol vytvoriť selfie alebo komunikovať cez video-hovor.

Jednou z najlepších vecí, ktorú iPhone 4 priniesol bol legendárny Retina displej. Áno, jednalo sa o prvé zariadenie, v ktorom bol oficiálne osadený. Hustota pixelov tvorila 326 ppi (rovnako má aj iPhone 11) a celková kvalita obrazu bola na rok 2010 absolútne úžasná.

iPhone 4 oslávail 10. narodeniny. Bol to revolučný model!
iPhone 4

Telefón poháňal procesor Apple A4 a spolupracoval s 512 MB RAM. Ak si dobre zaspomínate, možno sa vám zjaví aj zmena v oblasti SIM kariet. Práve iPhone 4 bol prvým modelom od spoločnosti Apple, ktorý podporoval „Micro-SIM“.

Dnes už samozrejme na ulici neuvidíme nikoho, kto by tento model používal. V októbri 2011 ho nahradil iPhone 4S, ktorý bol v mnohých oblastiach podstatne lepší.

Niekedy je ale dobre zaspomínať si na minulosť, ktorú sme zažívali pred desiatimi rokmi. Za nás bol iPhone 4 jeden z najpokrokovejších modelov, aké Apple medzigeneračne predstavilo. Kto z vás mal tú česť a vlastnil ho?

iPhone 4 oslávail 10. narodeniny. Bol to revolučný model!
iPhone 4 oslávail 10. narodeniny. Bol to revolučný model!
Prečítajte si tiež  Jeden z najväčších dodávateľov spoločnosti Apple pozastavuje prevádzku. Môže za to lockdown
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.