Ako už určite všetci tušíte, Apple len pred malou chvíľou predstavil svoj pravdepodobne najpodstatnejší produkt spomedzi všetkých ostatných. Predstavil novú generáciu iPhonu. Aj napriek tomu, že nie je príliš veľkým prekvapením a jeho kontroverzný dizajn mnohí odsudzujú, netreba to hneď vzdávať. Možno je totiž lepší ako tušíte!

Dve verzie

Ako sme to už predpovedali dávnejšie, nový iPhone bol predstavený presne v dvoch rôznych veľkostiach. Ten menší nesie klasický názov „iPhone 6″ a na jeho prednej strane nájdeme väčší (oproti iPhonu 5/5S) 4,7″ displej, ktorý bude disponovať rozlíšením 1334×750, čo predstavuje rovných 326 ppi. Hustota je teda rovnaká ako v prípade iPhonu 5/5S. Väčší iPhone, ktorý ponúka až 5,5“ displej a tým sa zaraďuje do skupiny phabletov pomenovala spoločnosť ako „iPhone 6 Plus“. To „Plus“ na konci znamená, že okrem samotnej veľkosti disponuje ešte niekoľkými príjemnými novinkami oproti iPhone 6. Vráťme sa však k displeju. Ten má pri väčšom iPhone po prvýkrát rozlíšenie Full HD, teda 1920×1080, čo predstavuje hustotu pixelov až 401 ppi! Pri obidvoch verziách sklo prekrýva nová generácia Gorilla Glass!

Kapacita

Je  pravdou, že už dávnejšie sa predpokladalo, že Apple prinesie základnú kapacitu svojho nového iPhonu 32 GB. Túto možnosť však vyvrátili iné špekulácie, kde sa objavili fotografie 16 GB pamäťového čipu. Dnes nám Apple ukázalo, že sa rozhodlo spomínanú 32 GB verziu z ponuky úplne vyhodiť a po prvýkrát bude možnosť zakúpiť si len 16,64 a 128 GB. Pokiaľ si teda priplatíte 100$/€, dostanete až o 48 GB viac!

Design

Dizajn je hlavnou otázkou, čo sa týka všetkých Apple produktov. konkrétne tento však zobrali v Coupertine až príliš kontroverzne a do nového iPhonu pridali aj veľmi často spomínané hrubé plastové prúžky, oddeľujúce antény. Tie môžu byť tŕňom v oku veľkému publiku, ktoré si chcelo Jablkovú novinku zakúpiť avšak netreba ho hneď odsudzovať. Pokiaľ si dobre pamätáme, aj iPhone 5 bol pre svoj dizajn veľmi kritizovaný a dnes jeho nástupca 5S, ktorý je v podstate úplne rovnaký vedie v priečke najpopulárnejších smartfónov roka! Myslíme si teda, že je len otázkou času, kým si naň zvykneme!

Výkon

Ako je to už pri Jablkovej spoločnosti zvykom, každý rok predstavuje nové procesory vo svojom iPhone, ktoré disponujú lepšími parametrami ako ich predchodcovia. V tomto prípade nepôjde taktiež o výnimku a v novom iPhone 6 a iPhone 6 Plus nájdeme procesor Apple A8 a koprocesor Apple M8. Procesor je až o 25% rýchlejší ako jeho predchodca, pričom ponúka až o 50% kvalitnejšiu grafiku. Navyše je o 17% menší. V Coupertinskom Flint Centre bolo tiež prezradené, že nový iPhone ponúka až 50- násobne vyšší výkon ako iPhone 2G ( z roku 2007) a 84- krát výkonnejšiu grafiku, pričom je stále o 50% úspornejší ako A7! Apple sa tiež pochválilo tým, že na iPhone 6 Plus budete môcť hrať hry vo väčšom rozlíšení ako na Next-gen konzolách! Za touto skutočnosťou stojí aj nová technológia Metal, ktorú už do konca roka plánujú využiť rôzne vývojárske štúdia. Zdá sa teda, že sa v oblasti mobilného hrania je na čo tešiť!

Prečítajte si tiež  Jailbreak Pangu na iOS 8! - Návod

Komunikácia

Nový iPhone sa tiež môže pochváliť svojimi komunikačnými vlastnosťami. Tak napríklad ponúka novú službu „Wi-Fi calling“, ktorú momentálne podporujú len dvaja operátori, Telekom a EE. Ďalšou skvelou vecou je, že oba iPhony ponúknu až 3x rýchlejšiu Wi-Fi ako predchodcovia.

Batéria

Batéria je jedným z hlavných kameňov úrazu nových iPhonov. Všetci dobre vieme, že pokiaľ iPhone používame celý deň, nevydrží nám príliš dlho a batériu niekedy nabíjame aj dvakrát. Príjemným prekvapením teda je, že batéria nového iPhonu 6 vydrží až 14 hodín hovoru pri 3G a 10 hodín pri použití LTE. Ide teda o slušné navýšenie!

Fotoaparát

Aj napriek tomu, že nám Apple vo svojej novinke predsa len nepredstavilo úplne nový fotoaparát, je opäť o niečo lepší ako jeho predchodca. Stále v ňom nájdete „len“ 8 MPx, ale tí, čo fotia, určite vedia, že od toho kvalita fotografií vôbec nezáleží. Záleží skôr na tom, aký má napríklad senzor. Ten totiž prešiel v iPhone 6 úplnou obmenou. Nový iPhone ponúkne slnečnú clonu f/2.2. Okrem nového senzora pribudlo aj napríklad lepšie mapovanie odtieňov, rozpoznávanie objektov či redukcia šumu. Panoramatické fotografie budú mať až 43 MPx. V novom iPhone nádjete aj „Burst Selfies“, vďaka ktorým vás iPhone „cvakne“ 10-krát za sekundu a vy si budete môcť vybrať tú najlepšiu fotku!

iphone_6_camera
iPhone 6 má opäť vylepšený fotoaparát! – svetapple.sk

Video

Aj natáčanie videa bolo vylepšené. Po novom budete mať možnosť natáčať vo Full HD (1920x1080p) pri 30 až 60 FPS. Ďalšou skvelou správou je aj to, že „Slow-Mo“ videá budú môcť byť natáčané až v 240fps. Dokonca pribudol aj režim HDR videa! S prednej strany prešiel taktiež senzor úplnou obmenou a dokáže „dnu“ vpustiť až o 80% viacej svetla ako jeho predchodca. iPhone 6 Plus ponúkne optickú stabilizáciu obrazu (fotoaparát sa nachádza na istej cievke, vďaka ktorej je možné posúvať šošovku), pri čom jeho menší braček len digitálnu.

Horizontal displej (iPhone 6 Plus)

Nová funkcia horizontal displej bude dostupná len pre 5,5″ verziu iPhonu. Znamená to teda, že pokiaľ budete potrebovať robiť niečo na šírku, stačí iPhone otočiť a aplikácie sa vám dajú do novej polohy podobnej tej z iPadu.

Ďalšou skvelou vecou, ktorú ponúkne bude funkcia pre používanie jednou rukou, tá sa bude dať aktivovať jednoduchým gestom!

Cena a dostupnosť

Nový iPhone 6 bude stáť v USA na kontrakt rovnako ako pre rokom jeho predchodca 199$. Znamená to teda, že ku žiadnemu navýšeniu ceny nedošlo. Iné je to v prípade iPhonu 6 Plus, ktorého základná cena bude iba o 100$ vyššia. Nekoná sa teda žiadne dramatické navýšenie ceny ako náš web predpokladal. Nové iPhony budú dostupné už 19. septembra v USA a iných krajinách. Žiaľ to neplatí pre Slovenskú ani Českú republiku. Apple však sľubuje, že do konca roka budú dostupné úplne všade!

Prečítajte si tiež  Bude logo na zadnej strane iPhonu 6 sklenené?
iphone_6_prices
Ceny pre US operátorov! – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.