Apple v súčasnosti na niektorých trhoch ešte stále ponuka relatívne starý, iPhone 6S, ktorý bol predstavený v roku 2015. Dnes máme aktuálnu generáciu s označením iPhone 11 Pro Max a PhoneBuff zaujímalo, čo sa stane, keď sa obe tieto zariadenia zo začiatku a z konca ponuky postavia proti sebe, v teste rýchlosti. Budete šokovaní.

iPhone 6S Plus vs. iPhone 11 Pro Max.

Najprv by sme si mali napísať niečo o hardvéri v týchto produktoch. V prvom rade je to procesor. iPhone 11 Pro Max má v súčasnosti to najvýkonnejšie, čo môžete zakúpiť. Jedná sa o Apple A13 Bionic. O 4 roky starší model, iPhone 6S potom používa zastaralý čip, Apple A9. Ten si ale stále dokáže poradiť s náročnejšími procesmi. Nie je to ale také rýchle, ako na súčasnej generácii.

- Reklama -

Ďalším dôležitým a rozdielnym parametrom je v tomto prípade operačná pamäť RAM. Ani jedno zo zariadení v tomto smere neexceluje. Konkurencia používa pri operačnom systéme Android, niekoľkonásobne viac. V tomto prípade je to pri novšej verzii 4 GB RAM a pri staršej 2 GB RAM. Vo videu v konečnom dôsledku uvidíte, aký je tento rozdiel v skutočnosti “priepastný”.

Dôležité je tiež spomenúť niečo o displeji. Kým iPhone 11 Pro Max používa 6,5″ OLED jednotku, iPhone 6S Plus má “len” 5,5″ LCD panel. V rozlíšení je to teda zásadný rozdiel. Súčasná generácia využíva až 2688x1242px kým starší model “len” 1920x1080px.

Test rýchlosti: iPhone 6S Plus vs. iPhone 11 Pro Max.
Test rýchlosti: iPhone 6S Plus vs. iPhone 11 Pro Max.

Logický test rýchlosti

Ak vás napadla otázka, prečo vlastne niekto porovnáva zariadenia, ktoré sú od seba vzdialené celé 4 roky, odpoveď je úplne jednoduchá. Na niektorých trhoch ešte aj dnes zakúpite iPhone 6S Plus po boku iPhonu 11 Pro Max. Autora teda zaujímalo, aký je reálny rozdiel vo výkone a v rýchlosti týchto zariadení za predpokladu, že je na nich nahratý iOS 13.

No a hoci sme očakávali víťazstvo na strane iPhonu 11 Pro Max, nečakali sme, že bude až také výrazné. Vývoj človek jednoducho nezastaví a to čo sme kedysi považovali za “super-rýchle” je dnes skôr “super-pomalé”. Novší model urobil prvé kolo za 1:45 sekúnd. Staršiemu to potom trvalo 2:46 sekúnd.

V teste bolo ale ešte aj druhé kolo (kde sa otvárali aplikácie spätne). No a v tomto prípade ho iPhone 11 Pro Max dokázal absolvovať skôr, ako iPhone 6S Plus absolvoval spomínané prvé kolo. Dokopy mu to trvalo “len” 2:41, zatiaľ čo staršia generácia pracovala 4:43 sekúnd! Ak teda uvažujete nad kúpou iPhonu z roku 2015, mali by ste si pozrieť toto video a skutočne zvážiť, či radšej neinvestujete do trochu drahšieho, ale neporovnateľne lepšieho modelu 7 Plus!

- Reklama -

3 KOMENTÁRE

  1. Skuste urobit test tak, ze kazdy iphone ma svoj system pri uvedeni na trh. Potom rodiel moze byt iny. Inak sa mozem domnievat ze apple umyselne spomaluje starsie modely novsim softverom.

  2. V prvej vete “ak vás napadla….” Prosím, aspoň trošku gramatickej kolekcie by nezaškodilo. Ak sa dá, dávajte si pozor na pravopis. Robí to zlý prvý dojem z článku (aspoň u mňa).

    • Ahoj Dominik, práve v týchto dňoch ku nám na stránku nabieha korektor, ktorý kontroluje články. Snažíme sa neustále pracovať na obsahu a zdokonalovať ho tak, aby bol čitateľsky čo najlepší. Uvedomujeme si naše chyby a pomaly ich eliminujeme. Ďakujeme však za spätnú väzbu, tá nás posúva vpred 🙂

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here