Tak ako sa to čas od času stáva, spoločnosť Apple pridala pred krátkou chvíľou na zoznam starých a zastaraných produktov legendárny iPhone 6 Plus, ktorý bol po prvýkrát predstavený ešte v roku 2014. Informuje o tom portál Macrumors.

Apple dáva týmto krokom jasný signál, že iPhone 6 Plus je oficiálne zastaraný na celom svete. V praxi to znamená najmä to, že v kamennej prevádzke Apple Store a ani u autorizovaných servisných partnerov Apple vám už toto zariadenie po hardvérovej stránke neopravia. Ak sa vám teda pokazí, spoľahnúť sa budete musieť na iné riešenie, prípadne si zaobstarať iný smartfón.

Apple radí na zoznam zastaralých produktov také zariadenia, ktorých posledná distribúcia bola ukončená pred siedmymi a viac rokmi. A hoci prišiel iPhone 6 Plus na trh v septembri 2014, na určitých trhoch bol k dispozícii až do roku 2016, kedy Apple ukončil jeho výrobu.

Zaujímavé je, ale to, že jeho menší 4,7″ braček iPhone 6 sa predával naďalej a preto sa dnes ešte stále nepovažuje za „zastaralý“. Okrem toho, že pri týchto modeloch Apple po prvýkrát použil dve rozličné uhlopriečky displeja (5,5″ a 4,7″), výrobca do nich vložil aj NFC čip, vďaka ktorému bolo možné platiť cez Apple Pay. Na Slovensku je táto technológia k dispozícii od roku 2019.

Rovnako sa hodí spomenúť, že iPhone 6 a iPhone 6 Plus podporujú maximálne operačný systém iOS 12. Apple v roku 2019 s príchodom iOS 13 zrušil podporu oboch modelov.

Zmeny sa dočkal aj iPad mini 4 a červený iPhone 8 / 8 Plus

iPhone 8 RED
Zdroj: Unsplash / Omid Armin (úprava redakcie)

Na záver ešte pripomenieme, že Apple zaradil na zoznam „vintage“ produktov, pri ktorých uplynulo viac ako päť rokov, odkedy spoločnosť zastavila ich distribúciu do predajní aj iPad mini 4. generácie.

V praxi to znamená, že obchody Apple Store, ako aj autorizovaný poskytovatelia služieb naďalej ponúkajú opravy, no nemusia tak urobiť, ak by nemali k dispozícii potrebné náhradné diely.

Zaujímavé je, že do kategórie vintage sa dostal aj iPhone 8 a iPhone 8 Plus, avšak výhradne model v červenej farbe. Ostatné prevedenia sú naďalej dostupné v rámci štandardného rozsahu opráv.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Titánová konštrukcia, nové tlačidlá aj väčšia RAM. Toto všetko prinesie iPhone 15 Pro
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.