iPhone 7 je vo svete počas posledných dní témou číslo jedna. Pokiaľ sa niečo nezmení, jeho úniky nám už dokonca prezradili aj to, ako bude vyzerať, a tak sa môžeme tešiť na podobný dizajn ako pri iPhone 6, s tým, že na ňom Apple zapracovalo a nedostatky vylepšilo. Osobne za redakciu som z dizajnu možno trošku sklamaný, nie je to nič také “prevratné” ako som očakával, každopádne to nie je vôbec zlé. Pozrime sa radšej na jednu technológiu, ktorú by sme konečne mohli očakávať aj pri mnešom iPhone 7 so 4,7″ displejom.

iPhone 7 s optickou stabilizáciou?

Optická stabilizácia obrazu pri fotkách či videách je niečo, čo neuveriteľne chválime, predovšetkým na novom iPhone 6S Plus, pretože jeho predchodca, model 6 Plus síce rovnakou technológiou tiež disponoval ale žiaľ len pri fotografiách.

- Reklama -

Poďme sa ale trošíčku zamyslieť, je možné aby Apple použilo alebo lepšie povedané pridalo takúto technológiu aj do menšieho modelu? Šepkalo sa, že v iPhone 6/6S nie je kvôli rozmerom a preto ju Apple dalo len do “Plus”-kových modelov.

To je podľa nášho názoru pomerne veľká hlúposť a tejto teórií určite neveríme. Dôvodov je hneď niekoľko. Tak v prvom rade, opticku stabilizáciou ponúkajú aj podstatne menšie smartfóny ako iPhone 6S Plus či dokonca aj ako iPhone 6S. Napríklad taký starší BlackBerry Passport s touto technológiou prišiel už veľmi dávno. Ako je teda možné, že Apple nebolo schopné nič takéto zakomponovať aj do modelu so 4,7″ displejom? Odpoveď je jednoduchá, je to proste biznis.

Pokiaľ by Apple predstavilo vedľa seba model 6 a 6 Plus s rozdielom vo veľkosti a cenovkou $100 vyššou pri väčšom modeli, asi by ho nikto nechcel. Apple ale chcelo smartfóny rozlíšiť a tak iPhone 6S Plus ponúka predsalen ešte niečo viac, ako jeho menší braček. V prvom rade to je displej s vyšším ppi, potom obrovská baterka, no a napokon optická stabilizácia fotografií a tiež videa.

Snímka obrazovky 2016-03-14 o 21.49.21

Pokiaľ sa nad tým ale hlbšie zamyslíme, pri modeli 7 by sme takú optickú stabilizáciu pokojne mohli vidieť a nemuselo by ísť o väčší model. Prečo? Je to jednoduché, iPhone 7 Plus má priniesť dvojitú šošovku objektívu, čo nám vlastne dokazujú aj úniky, kde je zariadenie odfotené zo zadnej strany celé (uvidíš po otvorení vyššie uvedeného odkazu). To teda znamená, že bude mať navrch už len tým, že bude mať 2 fotoaparáty.

Menší model by potom mohol bez problémov dostať optickú stabilizáciu, pretože jeho braček bude vyhrávať už úplne inou technológiou a navyše všetka konkurencia menšieho modelu túto technológiu dávno ponúka. Vďaka tomuto bude môcť Apple uspokojiť aj tých zákazníkov, ktorí tvoria videá a boli si nútení zakúpiť väčší model na miesto menšieho, korý má len digitálnu stabilizáciu.

To, že telefón ponúkne vylepšenie dokazujú aj rendery a fotky, kde je objektív podstatne väčší ako pri iPhone 6. To znamená, že telefón v tomto smere môže ponúknuť viac aj pomocou takejto technológie. Čo si myslíš ty, uvítal by si ju alebo ti je viacmenej jedno, či ju iPhone má alebo nie?

Snímka obrazovky 2016-03-14 o 21.49.15

- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here