Firma Apple každým jedným rokom vykazuje neuveriteľné čísla, z ktorých sa konkurenčným spoločnostiam len zatočí hlava. Produkty sú naozaj veľmi drahé a ľudia ich stále kupujú čím ďalej tým viac, teda minimálne niektoré. Sú aj také produkty, ktoré každý rok neoslovia toľko užívateľov, a tak ich Apple predá o niečo menej. Minulý rok to vraj bol predovšetkým iPhone 7 a iPhone 7 Plus. Na základe toho Tim Cook nesplnil to, čo sľúbil a jeho mzda bola o 1,5 milióna dolárov menšia ako minulý rok!

Nedosiahnuté plány v roku 2016

Rok 2016 bol dá sa povedať, taký všelijaký. Apple si stanovilo veľké ciele ale nedotiahlo ich do úspešného konca. Firma totižto predstavila zariadenia, ktoré nás až tak neohúrili, prípadne mali problémy a podobne. Presne preto ich ľudia nenakupovali v takom veľkom počte, aj keď je pravda, že tak zlé to zase nebolo. Napríklad ale taký iPhone 7 a iPhone 7 Plus sklamal na plnej čiare. Očakávali sme nový dizajn a viac nových technológií, pričom sme sa dočkali len “vodotesného iPhonu 6S s lepším fotoaparátom”.

- Reklama -

To môže byť jeden z dôvodov, prečo sa oň ľudia nejdú potrhať a prečo nedosahuje také predaje, ako Apple očakávalo. Jeho výroba je dokonca znížená o 10% oproti tomu, čo bolo v pláne a nie je vylúčené, že sa pôjde ešte dole aj keď je pravda, že všetky sľúbené iPhony 7 Plus Apple ešte ani zďaleka nedodalo. Wall Street Journal našiel v priznaniach, že CEO spoločnosti Apple, Tim Cook minulý rok dostal omnoho nižšiu mzdu, ako rok pred tým, 2015. Pre priblíženie bol tento rozdiel pomerne výrazný – 1,5 milióna amerických dolárov. Kým v roku 2015 zarobil 10,28 milióna, v roku 2016 to bolo už len 8,75 milióna dolárov.

iPhone 7 - svetapple.sk

Je nám samozrejme jasné, že z polovice by niekto dokázal žiť celý život, ale aj tak je to obrovský rozdiel a nakoľko to bolo aj WSJ podozrivé, rozhodla hľadať dôvody. Jeden a ten hlavný nakoniec aj úspešne našla. Pod vedením Tima Cooka Apple v roku 2016 nedosiahlo dopredu stanovené finančné ciele, čo sa aj značne podpísalo na jeho finálnej mzde. Apple predal produkty za 215,6 miliardy dolárov, čo je síce obrovské číslo, ale cieľ nespĺňalo. Reálne malo Apple predať ešte o 3,7% viac, teda 223,6 miliard dolárov. Prevádzkový zisk bol v tomto prípade slušných 60 miliard dolárov, ale cieľ bol o 0,5% väčší, teda 60,3 miliardy dolárov.

Nezasiahlo to ale iba Tima Cooka, zasiahlo to všetkých pracovníkov na vedúcich pozíciach. Tí dostali celkovo 89,5% z toho, čo bolo v pláne, pretože nenaplnili očakávania investorov. Tim Cook ako generálny riaditeľ spoločnosti ale prišiel o najviac. Jemu bolo strhnutých až 15%. Tak či onak, tento rok by mal byť úspešnejší ako ten minulý a my v kútiku duše dúfame, že sa Applu podarí výrazne prekročiť plány!

Tim Cook - svetapple.sk

- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here