Apple bude musieť byť pokrokové aj na budúce roky. V dnenšom svete v oblasti smartfónov to je však čoraz ťažšie. Zaujímavá technológia sa však črtá na budúci rok. iPhone a 3D fotoaparát by mohol byť príjemným osviežením dnešnej nudnej doby.

iPhone a 3D fotoaparát

Apple má síce jeden z najlepších fotoaparátov, čo sa mobilných zariadení týka na trhu a tento rok ho rozšíri ešte o ďalšie možnosti, stále však môže ponúknuť viac. Obyčajný objektív, teleobjektív a širokouhlý objektív jednoducho zrejme stačiť nebudú. Na budúci rok si v spoločnosti pravdepodobne pripravujú niečo zaujímavejšie. Netreba sa obávať štvrtej šošovky na zadnej strane. To zrejme naozaj nehrozí. Môže sa tu ale dostať technológia, ktorá spoji iPhone a 3D fotoaparát.

iPhone a 3D fotoaparát. Revolučná novinka príde na budúci rok. - svetapple.sk
3D je naša budúcnosť. – svetapple.sk

3D fotky by mohli byť zase ďalším krokom, ktorým by Apple ešte viacej využilo možnosti rozšírenej reality. Naznačuje to predovšetkým server 9to5mac, ktorý sa odvoláva na sever Digitaltimes. Ten dnes ráno zverejnil správu o tom, že Apple údajne spolupracuje s novými partnermi z dodávateľského reťazca, ktorý by mali pracovať na vývoji špeciálneho 3D snímača pre zadnú kameru budúceho iPhonu. Bavíme sa však o nástupcovi dnes ešte nepredstaveného modelu 11. Špekulácie sa totiž týkajú roku 2020.

Podobne ako na prednej kamere

Pokiaľ chcete vedieť čo to vlastne je, princíp fungovania poznáme v podstate z prednej kamery. Technológia sa nazýva ako Time of flight VCSEL. Nejde síce o úplne identické senzory ako tie, ktoré používame na Face ID ale princíp fungovania je podobný.

iPhone a 3D fotoaparát. Revolučná novinka príde na budúci rok. - svetapple.sk
Niečo podobné by sme mohli vidieť už na budúci rok. – svetapple.sk

Kamery na zadnej strane zariadenia sú obohatené ešte o špeciálny infračervený TrueDepth systém, ktorý dokáže presne zmerať “hlbku predmetu”. Vďaka tomu dokáže na základe fotografie (a skenovania okolia) vyrobiť verný 3D model. Výhodou by mali byť dobré znalosti Applu v oblasti rozšírenej reality, ktoré sú každým rokom bohatšie.

Pokiaľ sa pýtate na čo by to bolo, odpovedí je viac. Medzi najdôležitejšie funkcie by mohla byť možnosť takzvaných “3D Photos”, teda niečo podobné ako Live Photos. Fotografie by možno už nemuseli byť krátkymi videami-nevideami ale mohli by mať hĺbku a tak by bol obraz hodnovernejší. Druhý spôsob využitia vidíme potom vtedy, keď chceme niečo ukázať ale nemôžeme si to fyzicky zobrať. Jednoducho si to naskenujeme a následne predmet ukážeme komukoľvek na obrazovke. Nevieme ako to bude fungovať ale určite sa na to veľmi tešíme.

iPhone a 3D fotoaparát. Revolučná novinka príde na budúci rok. svetapple.sk
iPhone a 3D fotoaparát. Revolučná novinka príde na budúci rok. svetapple.sk
ZDROJ9to5mac
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here