Spoločnosť Apple využíva vo svojich výrobných procesoch rôzne nástroje a techniky, pomocou ktorých sa snaží optimalizovať náklady. Pokiaľ by ste rozobrali iPhone, na mnohých komponentoch by ste videli rôzne QR kódy, ktoré sú určené na interné účely. Vedeli ste však o tom, že jeden takýto kód sa nachádza aj priamo v displeji? Informoval nás o tom portál 9to5mac. Vieme dokonca aj to, kde tieto kódy hľadať.

Spoločnosť Apple začala s týmto systémom označovania displejov ešte v roku 2020, kedy predstavila iPhone 12. Od tej doby sa QR kód vyskytol na displeji možno aj stoviek miliónov zariadení a nikto si to s výnimkou kompetentných nevšimol. Na čo však táto „potlač“ vlastne slúži? Stručne povedané, pomocou QR kódov dokáže spoločnosť Apple s vysokou presnosťou sledovať to, koľko kusov sklenených krytov jej čínski dodávatelia, medzi ktorých patria spoločnosti Lens Technology a Biel Crystal vyrobia a koľko ich je nepoužiteľných a v podstate vyhodených do koša.

Spoločnosti Apple sa celé roky nedarilo odhaliť chybovosť pri výrobe, za ktorú si nechávali dodávatelia samozrejme zaplatiť. Aj preto firma investovala niekoľko miliónov dolárov do inštalácie špeciálneho laserového a skenovacieho zariadenia v továrňach Lens Technology a Biel Crystal, aby nad celým procesom produkcie získala lepší prehľad.

Práve pomocou pridania mikroskopického QR kódu a naskenovania krycieho skla na konci výrobného procesu dokáže firma presne určiť, koľko týchto komponentov sa napokon použilo v zariadeniach a koľko z nich muselo byť vyradených. A zdá sa, že sa to spoločnosti Apple vcelku oplatilo.

Firma totiž zistila, že jej dodávatelia nepoužijú až 3 z 10 komponentov, čo je pomerne vysoké číslo. Vďaka miniatúrnym QR kódom v displejoch, ktoré sú len tak mimochodom veľké zhruba ako zrnko piesku sa však tento počet v priebehu času znížil na 1 vyradený komponent na každých 10 kusov. To spoločnosti Apple ušetrí milióny dolárov ročne a tiež to zníži ekologický dopad výroby na okolité prostredie.

Kde sa nachádzajú QR kódy 

iPhone 15 hands on
Zdroj: MacRumors

Tieto miniatúrne QR kódy by sa mali nachádzať na všetkých iPhonoch, ktoré spoločnosť Apple vyrobila po roku 2020. Všetko to teda začína iPhonom 12 a pokračuje novšími modelmi. Je však vysoko pravdepodobné, že aj keď sa budete snažiť, samotný kód vo finále nenájdete, pretože je extrémne drobný a určiť jeho presnú polohu bez potrebného príslušenstva je prakticky nemožné.

Zatiaľ čo iPhone 12 ho mal umiestnený vo vrchnej časti rámu zariadenia tesne na slúchadlom / reproduktorom, novšie zariadenia ho ukrývajú v spodnom čiernom ráme. Ani v jednom prípade teda nezasahuje do plochy displeja a neznižuje kvalitu obrazu.

Prečítajte si tiež  Číňania chystajú smartfón s 24 GB RAM. Pôjde o nového rekordmana

A aj keď to znie celé pomerne jednoducho, správa, s ktorou prišiel portál The Information vysvetľuje, že implementácia QR kódov do obrazoviek bola extrémne náročná a spoločnosti Apple trvalo poriadne dlhú dobu, kým našla ideálny postup.

QR kódy znižovali odolnosť displejov 

Rozbitý iPhone v červenom obale
Zdroj: MacWorld

Počas prvých testov, v rámci ktorých boli kódy vyleptané za pomoci lasera priamo do skla totiž došlo k jeho oslabeniu. Pri všetkých testoch, kedy boli zariadenia vystavované odolnosti prechádzali cez tieto QR kódy praskliny, takže inžinieri museli vymyslieť spôsob, ako túto technológiu do výrobného procesu implementovať tak, aby neovplyvňovala celkovú pevnosť a odolnosť skla.

Aj preto vytvorili nové techniky pomocou mikroskopických šošoviek s prstencovými svetlami, ktoré už dokážu kód do prednej časti smartfónu vygravírovať bez akýchkoľvek problémov. Toto by vás zrejme nikdy nenapadlo, však?

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -