Apple sa rok čo rok chváli svojimi operačnými systémami. iOS je v porovnaní s konkurenciou to najlepšie čo si môžete na trhu kúpiť. Do dnešného dňa to bolo dokonca vôbec to najlepšie, nakoľko sa nedal prelomiť. To je ale minulosť. iPhone už nie je bezpečný. Firma Cellebrite z Izraela našla medzeru a dokáže získať všetky citlivé dáta.

iPhone už nie je bezpečný, Apple musí reagovať

O bezpečnosti jablkových produktov sa toho už popísalo naozaj veľa. Apple má celú divíziu, ktorá sa venuje bezpečnosti a tomu aby ju nebolo možné nijakým spôsobom obísť. Bežný hacker a ani profesionál sa do zariadení nedostane. Ako sa ale ukazuje ani iOS nedokáže odolávať obrovskému množstvu útokov neustále. iOS 12.3 nakoniec poľavil a podarilo sa ho odomknúť. Pravdepodobne ide o malú chybu ale v zlých rukách dokáže napáchať veľké škody.

- Reklama -

Hoci sa ničoho netreba báť, v princípe to znamená, že iPhone už nie je bezpečný. O tento úspech sa postarala firma z Izraela, ktorá si hovorí Cellebrite. Môžete si ju pamätať napríklad aj z minulosti.

iPhone už nie je bezpečný. iOS 12.3 prelomený z Izraela. - svetapple.sk
Hackerske zariadenie od firmy Cellebrite – svetapple.sk

Je to presne tá firma, ktorá zarobila vyše milióna dolárov za to, že prelomila iPhone 5C strelca z USA pre FBI po tom ako to odmietlo urobiť Apple so slovami, že nepozná prístupový kód. Teraz si firma môže zarobiť opäť pokiaľ prezradí Applu, kde je problém, Cupertinsky gigant bude musieť platiť.

Nie je to len tak…

Treba mať na mysli, čo všetko vo svojom iPhone máte. Nejde tu len o fotky alebo prístup ku vašim konverzáciám na Facebooku. Ide tu o všetky citlivé dáta. Chceli by ste aby mal niekto prístup ku vašej kreditnej karte bez toho aby ste to vedeli? Určite nie. Navyše na iPhone vedia hackeri vybrať úplne všetko. Na operačnom systéme Andorid, konkrétne pri zariadeniach značky Samsung vedia vybrať aj dáta, ktoré ste už vymazali. Dajú sa vo veľa prípadoch obnoviť.

Preto je to závažné bezpečnostné ohrozenie a Apple zo určite na ľahkú váhu neberie. Dobrou správou je ale v tomto prípade aspoň to, že firma Cellebrite svoje postupy nebude zverejňovať. Informácie predáva jedine bezpečnostným zložkám ako FBI či CIA. Ak budú teda musieť odomknúť telefón a bude to ešte vôbec možné, urobia tak len na žiadosť ľudí, ktorí stoja na strane práva.

iPhone už nie je bezpečný. iOS 12.3 prelomený z Izraela. - svetapple.sk
iPhone už nie je bezpečný. iOS 12.3 prelomený z Izraela. – svetapple.sk

zdroj: AppleInsider

- Reklama -
ZDROJAppleInsider
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here