Technologický priemysel sa neustále pohybuje vpred a veľkou revolúciou bol v tomto odvetví prvý iPhone, ktorý ešte v roku 2007 predstavil Steve Jobs. Zariadenie neposkytovalo ani zďaleka toľko funkcií čo dnes, no aj tak bolo na danú dobu pomerne drahé.

V čase uvedenia na trh stál prvý iPhone 2G (4 GB) 499 $ a verzia s 8 GB úložiskom 599 $. Radi by sme zverejnili aj slovenskú cenu, avšak v danej dobe ste si toto zariadenie v našej krajine z oficiálnej distribúcie ešte nemohli zaobstarať.

Analytická spoločnosť Self teraz vykonala štúdiu, pomocou ktorej zistila, že v rámci každoročných upgradov sa cena za iPhone vyšvihla v priebehu posledných 14 rokov o viac ako 80 %. Vo väčšine krajinách sveta zaplatíte za základné modely až o 400 $ viac než v roku 2007.

Nutné je však podotknúť, že ak by sme porovnávali vtedajšiu vlajkovú loď za 599 $ a súčasnú vlajkovú loď iPhone 13 Pro Max (1 TB) za 1599 $, cenový rozdiel by sa pohyboval na úrovni až 167 %!

Prečo cena iPhonu neustále rastie? 

Odpoveď na túto otázku síce nie je zložitá no zároveň ani jednoznačná. Cenu akýchkoľvek produktov ovplyvňuje hneď viacero faktorov, pričom pri iPhone sú to napríklad zvýšené výrobné náklady, vývoj drahších a modernejších technológií, inflácia či snaha Applu udržať si silný ekonomický rast.

Netreba tiež zabúdať na to, že cenu iPhonu Apple pravidelne testuje na svojich zákazníkoch. iPhone X bol po prvýkrát ponúkaný za „magickú čiastku“ 999 $, na čo trh zareagoval obrovským záujmom.

Technologický gigant teda ceny postupne zvyšoval a predaje to vôbec neovplyvnilo. Práve naopak. V rovnakých šľapajách začala kráčať aj konkurencia.

Prečítajte si tiež  iPhone 13 (60 Hz) vs iPhone 13 Pro (120 Hz) - Rozdiel vo výdrži batérie vás šokuje!

No a pre tých, ktorí si nové vlajkové lode nemôžu dovoliť, prípadne ich nechcú nakupovať práve kvôli vyššej cene (pretože ide o obyčajnú spotrebnú elektroniku) sú tu alternatívy v podobe starších generácií za oveľa výhodnejšie čiastky. Aby sme boli konkrétnejší, v roku 2021 si stále môžete zakúpiť okrem všetkých iPhonov 13 aj iPhone SE, iPhone 11 či iPhone 12/12 mini.

Napíšte nám do komentára, koľko peňazí ste ochotní zaplatiť za nové mobilné zariadenie vy.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJmacrumors
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.