iPhone je v súčasnosti najbezpečnejší smartfón na svete a to už od vydania verzie iOS 8, kedy iným spôsobom ako pomocou odtlačku prsta či kódu prakticky nie je možné zariadenie odomknúť ani sa doň dostať. Apple má všetky zariadenia poriadne zašifrované a nemá od nich žiaden kľúč. FBI ale spoločnosti prikázala aby telefón dešifrovala a taktiež požaduje, aby Apple dal do každého zariadenia „zadné vrátka“ kvôli bezpečnosti. Hoci to vyzeralo, ako keby Apple viedlo 1:0 proti politikom a FBI, dnes sa ukazuje, že tomu možno tak úplne nie je!

Je technicky možné aby sa FBI nabúrala do niekoho iPhonu?

Obrovský spor, ktorý v súčasnosti sleduje technologický svet a taktiež John McAfee, ktorý do tohto sporu vstúpil a pôsobí hrdinským dojmom podobne ako Bruce Willis v Smrtonosnej zbrani možno má jedno riešenie, s ktorým prišla bezpečnostná spoločnosť Trail of Bites. Dostať sa do cudzieho iPhonu dokonca vraj nemusí byť až taký problém ako by sa mohlo zdať, no stojí tu v ceste hneď niekoľko zásadnejších problémov, s ktorými musí FBI rátať.

Na svete je špeciálna krabička, ktorá dokáže uhádnuť tvoje heslo a to takým spôsobom, že po napojení zariadenia začne hádať medzi číslami 0000-9999. Ušetrí teda potencionálnemu zlodejovi alebo hackerovi množstvo času a ten si pritom nepoláme prsty a tiež nestratí nervy, keďže kombinácií je naozaj veľa. Prvým problémom je ale to, že pokiaľ útočník použil funkciu v iPhone, ktorá po 10 neúspešných pokusoch iPhone vymaže, FBI má smolu. (Nastavenia>všeobecné>Touch ID a kódový zámok>zmazanie dát).

krabička s heslom - svetapple.sk

Druhým problém je fakt, že iPhone má bezpečnostný systém, ktorý dokáže zamknúť telefón po určitom počte neúspešných pokusoch. Určite sa ti už stalo, že si jednoducho zabudol heslo, zle si ho zadal alebo ti ho naschvál zadal zle tvoj škodoradostný kamarát. 1-4 pokusy znamená, že to môžeš skúšať znova, 5 pokusov čakanie po dobu jednej minúty, 6 pokusov 15 minút, 7-8 pokusov 15 minút, no a potom 8 a viac pokusov jedna hodina.

Práve toto sú dôvody, ktoré vysvetľujú fakt, prečo už 2 mesiace leží iPhone 5C strelca zo San Martina chlapcom z FBI na stole a nevedia sa doň žiadnym spôsobom dostať. Do toho sa ale opäť pridáva bezpečnostná spoločnosť, ktorá opäť prichádza s jednoduchým riešením. Vraj stačí dať celé zariadenie do DFU režimu a nasilu doň nahrať špeciálnu verziu iOS, ktorá by bola oklieštená o funkciu automatického zmazávania dát, poprípade o časovú prestávku počas zadávania hesla.

Prečítajte si tiež  Apple rok 2016 podľa svetapple.sk

To ale žiaľ nie je také jednoduché, pretože na niečo podobné by FBI potrebovala podpis Apple, ktorý samozrejme nemá a je viac ako zrejmé, že spoločnosť jej žiadny podpis ani dávať nebude, nakoľko si neželá aby mala FBI prístup do jej iPhonu. Ak by sa ale FBI podarilo vytvoriť také iOS, ktoré by nemalo spomínané bezpečnostné prvky, mohla by takéto získavanie dát zúžitkovať aj v iných prípadoch.

iPhone - svetapple.sk

Samozrejme Applu nahráva do karát ešte jedna vec a to, či je v iPhone použité 4 alebo 6 ciferné heslo. Ak by totiž zločinec použil 6 ciferné heslo, ktoré ponúka iOS 9, pravdepodobne by mal výhodu aj on, pretože nájsť správnu kombináciu musí byť podstatne náročnejšie! Tak či onak, dostať sa do iPhonu koniec koncov je možné a Apple je toho schopné.

Tvrdenia o tom, že k zariadeniu nie je prístup sú v tomto prípade neopodstatnené a Apple sa bude musieť spovedať súdu, prečo by to vlastne nemal robiť. My ale naopak vidíme problém niekde inde. Prečo by to mal robiť? Pokiaľ si stavia na tom, že jeho smartfóny sú najbezpečnejšie na svete, je asi logické, že nechce, aby sa niekto bol schopný dostať do osobných údajov majiteľa zariadenia. Uvidíme, ako tento 2 mesačný prípad dopadne, no momentálne začína naberať skutočné grády!

iPhone - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.