Technologické spoločnosti ako Apple, Samsung, Xiaomi a ďalšie, sa každý rok predbiehajú v tom, kto ponúkne používateľom zaujímavejší hardvér vo svojich smartfónoch. Chcú tým zaujať zákazníkov, ktorí získavajú neuveriteľne univerzálne zariadenia. Hovorí sa však, že všetkého veľa škodí.

Ako uvádza The Wall Street Journal, mladí používatelia z generácie Z začínajú prechádzať na úplne jednoduché tlačítkové telefóny, ktoré boli trendy pred rokom 2007. Spoločnosť Nokia, ktorá bola v tejto oblasti lídrom, dnes predáva desaťtisíce telefónov mesačne, čo môže byť pre niekoho prekvapením. Okrem toho, že ide o „hlúpe“ mobilné zariadenia, sú aj dostupné. Napríklad Nokia 3310 s Dual SIM sa dá dnes kúpiť už za 57 €. Dovoliť si ju môže každý.

Dôvod, prečo sa to všetko deje, vás zrejme prekvapí. Vôbec nejde o to, že by mladí ľudia z generácie Z nemali dostatok peňazí na drahé smartfóny, no na vlastnej koži pociťujú význam prezývky „digitálni domorodci„, ktorá im je často udeľovaná. My ešte doplníme, že do generácie Z spadajú osoby narodené medzi rokmi 1997 až 2013.

Mladá generácia je závislá na smartfónoch 

Mladí ľudia si čoraz viac začínajú ceniť na mobilných zariadeniach menšie množstvo funkcií, ktoré im pomáha zbaviť sa závislosti na smartfónoch. Tie nosia v rukách prakticky nonstop, pričom ich pokročilé notifikačné technológie im neustále kradnú pozornosť.

Často sa to dokonca prirovnáva ku herným automatom, z ktorých mali inžinieri pri vývoji smartfónov čerpať inšpiráciu.

Stále ale platí, že mladí ľudia majú aj svoje špičkové smartfóny, s ktorými trávia väčšinu času. Sú však situácie, počas ktorých sa ich nehodí mať pri sebe, ako napríklad rôzne spoločenské udalosti, a presne v takomto prípade ich odkladajú a vymieňajú za jednoduché Nokie. Rovnako tak si z času na čas dávajú týmto spôsobom „digitálny detox„.

Problémom sú mobilné aplikácie 

Ako píše The Wall Street Journal, za celým problémom nestoja len mobilné zariadenia, ale aj aplikácie, ktoré si do nich inštalujeme.

Ide napríklad o sociálne siete ako Facebook, Instagram či TikTok, ktoré nám kradnú pozornosť pri bežnej online komunikácií, či interakcii s inými osobami.


Aj tento článok sme vytvorili vďaka nášmu novému e-shopu Loopi.sk, kde si môžete zakúpiť kvalitné príslušenstvo pre svoj iPhone, Apple Watch, Mac alebo ďalšie zariadenia. Využite aj drobnú zľavu pri platbe cez Apple Pay.

Loopi Eco Case
Reklama

Dajte nám vedieť do komentára, akým spôsobom sa staráte o svoj digitálny detox vy. Tešíme sa na všetky vaše postrehy a názory.

Prečítajte si tiež  Apple dosiahlo nový smutný rekord. Na iPhone 14 Pro sú historicky najdlhšie čakacie doby

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -