Spoločnosť Apple predstavuje každý jeden rok nový iPhone, ktorý obsahuje plno technologických vymožeností. Cupertinský gigant dlhodobo vyvíja svoje vlastné procesory zo série „A“, ktoré v týchto mobilných zariadeniach používa. Tie majú extrémny výkon a nedoťahujú sa na ne ani konkurenčné Androidy. Na čo nám to ale je?

Túto otázku sa nás pravidelne pýtajú naši čitatelia. Na jednej strane je síce pekne, že najnovší iPhone ponúka neuveriteľný výkon. Na strane druhej to, ale nepredstavuje žiaden extra benefit, keďže ho nedokážeme využívať. A aj keď je to krutá pravda, dá sa na to pozrieť aj z trochu iného pohľadu.

Ku myšlienke napísať tento článok ma viedol včerajší námet, keď som písal o smartfóne Fairphone 4 a jeho staršom modeli Fairphone 3, ktorý bol predstavený ešte v roku 2019 a výrobca sľubuje softvérovú podporu až do roku 2026.

To je viac, ako má k dispozícii Apple v rámci platformy iOS a oveľa viac, ako ostatní výrobcovia smartfónov s operačným systémom Android.

Dlhá softvérová podpora je nad zlato. Bez výkonného procesoru by to ale za veľa nestálo 

iPhone XR v oranžovej (korálovej) farbe položený na krabičke
Zdroj: Unsplash / Anh Nhat

Spoločnosť Apple dnes ponúka približne 5 – 6 ročnú softvérovú podporu najnovších operačných systémov. Tá by však nebola možná, pokiaľ by nemal iPhone dostatočne výkonný procesor vo svojich útrobách. Samozrejme, fungovať by to mohlo, no zariadenia by určite sekali, prípadne mali iné problémy, čo by odradilo ľudí od ich používania.

Technologický gigant sa neženie len za ziskom, ale aj za dlhodobou udržateľnosťou, hoci toto tvrdenie môže znieť pri spoločnosti Apple trochu, ako klišé. Kompetentní si však uvedomujú, že čím viac budú mať používateľov na svojej platforme, tým viac peňazí minú napríklad na službách, alebo budúcom upgrade produktu.

Apple vôbec nevadí, že používate starší iPhone 11, ktorý ste si kúpili z druhej ruky. Je totiž veľká pravdepodobnosť, že si v budúcnosti kúpite nový model priamo od predajcu, na ktorom firma slušne zarobí.

Napríklad operačný systém iOS 17 totiž nainštalujete aj do iPhonu XR, iPhonu XS alebo iPhonu XS Max. Všetky tri zariadenia prišli na trh ešte v roku 2018 a všetky tri zariadenia budú dostávať nové funkcie ešte v roku 2024. Navyše softvérová podpora týmto neskončí. Aj dnes sa nájdu prípady, kedy Apple aktualizovalo desaťročný iPhone 5S.

Reklama
Reklama

Nejde pri tom o žiadne špeciálne vyvinuté zariadenia tak ako Fairphone, ktoré by boli zamerané striktne na dlhodobú výdrž. Sú to skrátka prémiovo vybavené smartfóny, ktoré mali v čase uvedenia na trh dostatočne výkonný procesor, aby zvládal najnovšie a treba povedať, že aj náročné aktualizácie softvéru v roku 2023 – 2024.

Prečítajte si tiež  Apple má špeciálny tím, ktorý obmedzuje predaj falošného príslušenstva na Instagrame

iPhone 11 sa predáva aj v roku 2023 ako na bežiacom páse. Cenu si drží aj vďaka výkonu

iPhone 11 cena
Zdroj: Unsplash / Mikhail Tyrsyna / David Švihovec (úprava redakcie)

Stačí sa len pozrieť na taký iPhone 11, ktorý spoločnosť Apple predstavila ešte v roku 2019. Tento telefón má v tejto chvíli takmer 4 roky, čo je v spotrebnej elektronike celá večnosť. Napriek tomu ide o úspešný predajný trhák a s cenou na úrovni len 427 € si ho ľudia stále kupujú po celom svete.

Hlavným dôvodom je veľmi výkonný procesor A13 Bionic, ktorý je produkovaný 7+nm výrobným procesom. Tento čip dnes poráža väčšinu konkurentov v podobnej cenovej hladine, ktorí boli predstavení v priebehu posledného roka.

Ak sa teda pýtate, na čo vám je najvýkonnejší smartfón na svete, odpoveď je nasledovná – Aby vám vydržal čo najdlhšie. Dlhodobá podpora totiž pomáha udržiavať vysokú hodnotu vášho zariadenia. Určite viete, že iPhony si držia skvelú cenu aj pri predaji z druhej ruky a ku jej dramatickému poklesu dochádza až vtedy, keď sú staršie modely vyradené z podpory najnovšej aktualizácie. Pekným dôkazom je tento článok.

Loopi Eco Case
Reklama

Dajte nám vedieť do komentára, čo si o extrémnom výkone v iPhone myslíte vy. Sme zvedaví na všetky vaše postrehy a názory.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz

Môže ťa zaujímať
- Reklama -