iPhone od spoločnosti Apple má oproti svojim konkurentom s operačným systémom Android jednu obrovskú výhodu. Nakoľko výrobca stále relatívne draho ponúka aj staršie modely, použité zariadenia si perfektne držia cenu. Môžete mať aj niekoľkoročný iPhone, ktorý viete predať napríklad cez náš bazár za stovky eur. Na niektoré modely si ale teraz treba dávať pozor.

Aby sme to ozrejmili, spoločnosť Apple predstavila nový operačný systém iOS 17, ktorý sa dočkal viacerých užitočných vylepšení. Problémom však je, že na ich prevádzku je potrebný aj dostatočne výkonný hardvér a tým starší čip A11 Bionic už nie je. Aj preto sa spoločnosť Apple rozhodla, že v roku 2023 okliešti ponuku podporovaných iPhonov až o tri modely. Bližšie sme sa tomu venovali v tomto článku.

Po novom si už iOS 17 nenainštalujete na iPhone 8, iPhone 8 Plus a žiaľ ani na revolučný iPhone X, ktorý ako prvý ponúkol technológiu Face ID, edge-to-edge displej a ďalšie užitočné inovácie. Ak teda vlastníte jeden z týchto modelov, pripravte sa na to, že v septembri po oficiálnom vydaní iOS 17 rapídne stratia na hodnote.

Dáta hovoria za všetko 

Pri vyššie uvedenom sa opierame o dáta od spoločnosti SellCell, ktorá pravidelne skúma ceny a hodnotu použitých iPhonov či iných zariadení. Z jej dlhodobého sledovania sa podarilo zistiť, že iPhone, na ktorý si už nemôžete nainštalovať najnovší operačný systém, používatelia pri nákupe z druhej ruky absolútne zatracujú. Tieto zariadenia strácajú až 42,8 % zo svojej hodnoty v priebehu extrémne krátkeho času.

Uvedený jav sa však paradoxne neprejavuje hneď po predstavení iOS 17, ku ktorému došlo ešte začiatkom júna 2023. Práve naopak, ľudia si začínajú dávať na podporu pozor až tesne pred tým (cca 2 týždne), ako má byť nový veľký update k dispozícii pre všetkých. Minimálne tak sa to udialo minulý rok, keď Apple ukončilo v rámci iOS 16 podporu pre iPhone 6S, iPhone 6S Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus a tiež iPhone SE 1. generácie.

To, ako vyššie vymenovaným zariadeniam postupne klesala cena si môžete pozrieť na tabuľkách nižšie. Počas leta teda ešte stále máte šancu na to, aby ste dobre predali svoje súčasné zariadenie a nahradili ho niečím iným, napríklad takým iPhonom 13, ktorý sa na Slovensku predáva už od 695 € (namiesto oficiálnych 899 €). Aj keď nie je najnovší, objektívne patrí medzi najpredávanejšie modely v našich končinách.

Prečítajte si tiež  iPhone 15 má problémy: Hrozí, že sa jeho predaj omešká
iPhone prepad hodnoty
Zdroj: SellCell
iPhone prepad hodnoty
Zdroj: SellCell

Používať sa budú dať aj naďalej. Apple na staré modely nezabúda 

Ak sa svojho staršieho iPhonu ešte nechcete vzdávať a nevadí vám, že už naň nenainštalujete operačný systém iOS 17, robiť to samozrejme nemusíte.

Dôvodom je fakt, že Apple stále myslí aj na staršie modely, pre ktoré pravidelne prináša aktualizácie. Len nedávno sme napríklad informovali o tom, že firma vydala iOS 15.7.5 pre modely, ktorým skončila podpora ešte minulý rok.

Loopi Eco Case
Reklama

Na druhej strane sa však musíte pripraviť na to, že keď budete zariadenie predávať, ľudia oň už nebudú javiť taký záujem, ako je tomu dnes a počas nasledujúcich dvoch mesiacov. Celé si to teda treba rozmyslieť a rozhodnúť sa čo najlepšie.

Dajte nám vedieť do komentára, či svoj starý iPhone bez podpory iOS 17 predáte za vidinou návratnosti väčšej finančnej hodnoty alebo nie. Sme zvedaví na všetky vaše postrehy a názory.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz

Môže ťa zaujímať
- Reklama -