Určite si sa niekedy zamyslel nad tým ako veľa musí mať Apple peňazí, keď každý jeden smartfón predáva s obrovskou prirážkou. Je tu síce vývoj, doprava, výroba a podobne, ale aj tak si zachováva maržu vyše 60% na každý predaný kus a zhruba 65% všetkých ziskov spoločnosti tvorí práve iPhone. Najnovšie štúdie prezradili, koľko v priemere Apple zarobí na jednom používateľovi ročne. Používatelia sa potom delia do 5 rôznych skupín.
Analýza
Steven Milunovich a UBS Securities sa rozhodli analyzovať to, koľko Apple zarobí na jednom používateľovi ročne. Samozrejme, ráta sa to z dlhodobého hľadiska. Ak si napríklad počas 6 rokov zakúpil 3 iPhony a každý stál okolo $800 znamená to, že na tebe Apple medziročne zarobilo minimálne $400.
Pekné nie? Podľa analýzy, ktorá definovala 5 typov používateľov firma dospela k záveru, že priemerný Apple používateľ minie zhruba $340 ročne, čo je teda pekná suma. Analýza tiež ukázala ďalšie zaujímavosti. V roku 2017 by malo Apple získať zhruba 92 000 000 nových používateľov pod svoje krídla.
V roku 2018 by to malo byť o čosi menej, hovoríme o sume 82 000 000, v konečnom dôsledku je to ale aj tak obrovské číslo. Navyše, ak sa pozrieme na samotnú sumu, ktorú firma získa na jednom používateľovi ročne pri produktoch, s ktorými práve používatelia nie sú úplne najspokojnejší, je to až neuveriteľné. Tak či onak, toto sa má v budúcnosti zmeniť a dočkať by sme sa mali už tento rok revolučného iPhonu, ktorý si možno zakúpi ešte viac ľudí, ako si minulý rok zakúpilo „ten nudný“ iPhone 7!
5 typov používateľov
Okrem iného nás na tejto analýze zaujala aj štúdia samotných používateľov. Je ich 5 druhov. Ide o zákazníkov samotného Apple a ukazuje sa tu, v akých zhruba intervaloch menia svoje iPhony a koľko ročne na nové zariadenia, servis a príslušenstvo a iné zariadenia zhruba minú.
Sú tu napríklad takí, ktorí menia iPhone každé dva roky, takí, ktorí počkajú ešte o rok dlhšie, no a potom aj používatelia Androidu. Nejdeme to tu zbytočne komplikovane opisovať. Na následujúcej infografike zhruba uvidíš, ako to majú rozdelené. Tak či onak, sú to veľmi zaujímavé čísla, čo povieš?