Slovensko aj Európu zmieta energetická kríza, v rámci ktorej ceny elektriny vystrelili do astronomických výšin. Hovorí sa, že moderné počítače, tablety či smartfóny nemajú príliš veľkú spotrebu, hoci ich treba nabíjať každý jeden deň.

Zaujímalo nás teda, koľko ročne zaplatíme za používanie bežných zariadení, bez ktorých si nedokážeme predstaviť náš každodenný život. Výsledky, ku ktorým sme sa dostali, sú vcelku zaujímavé.

Ešte predtým, ako sa do toho pustíme musíme uviesť, že samotný výpočet presnej spotreby sa výrazne líši v závislosti od toho, akým spôsobom používate svoje zariadenia a akú majú presnú kapacitu batérie. Rovnako tak na to môže mať vplyv aj to, akú rýchlu nabíjačku používate alebo či ju vyberáte alebo nevyberáte zo zástrčky.

Dôležitým faktorom je tiež aktuálna cena elektriny na trhu a u vášho distribútora. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví na svojej stránke informuje, že pre rok 2022 sa uplatní priemerná cena elektriny na burze na úrovni 61,2077 € / MWh.

Len pre porovnanie, v minulom roku to bolo výrazne menej, iba 46,1081 € / MWh. My sme však vychádzali z aktuálnejšej ceny.

Smartfón

Unsplash / Jeremy Bezanger / Apple (úprava redakcia)

Začnime zariadením, na ktorom dosť možno tráviť najviac času. Ak máte moderný smartfón, ktorý je vybavený rýchlym nabíjaním, jeho spotreba elektriny je relatívne smiešna. Ak ho budete nabíjať každý deň, zaplatíte približne 2 až 4 eurá ročne.

Iste, tento cenový rozdiel je pomerne výrazný, no pokiaľ vezmeme do úvahy, že niekto používa iPhone SE s kapacitou 2018 mAh a nabíja ho za pomoci 5 W adaptéra a porovnáme ho s používateľom iPhonu 14 Pro Max s kapacitou 4 323 mAh, ktorý využíva skoro 30 W nabíjanie, je asi jasné, kto bude platiť viac.

Notebook

Poďme na zariadenie, s ktorým sa taktiež stretávame každý deň, no spôsob, akým ho využívame sa výrazne líši v závislosti od jednotlivca. Kým niekto zapne prenosný počítač maximálne na dve hodiny denne, iní na ňom trávia pokojne aj desať hodín. Je to preto, že notebook využívajú na pracovné účely a večer si na ňom pustia video alebo film.

Aj keď ide o výrazne väčšie a naoko energeticky náročnejšie zariadenie v porovnaní so smartfónom, jeho spotreba je stále veľmi mierna. Aj aktívnejšieho používateľa bude stáť prevádzka notebooku zhruba jedno euro mesačne, čo je vcelku zanedbateľná čiastka. Mnoho ľudí však zaplatí ešte menej.

Aby sme to stanovili rozumne, ak svoj notebook zapnete na dve hodiny denne, počítajte s tým, že vás jeho ročná prevádzka bude stáť zhruba 3 eurá čistej energie.

Prečítajte si tiež  Toto nájdete v balení Apple Vision Pro. Je toho viac, ako by ste čakali

Pokiaľ si vezmeme za štandard 6 hodinové používanie, táto čiastka vyrastie na 9 až 10 eur ročne. No a tí, ktorí trávia na notebooku aj 12 hodín denne si musia pripraviť minimálne 18 až 20 eur ročne. Pri náročných používateľoch (ktorých zariadenia sú neustále pod záťažou) môže byť táto čiastka ešte vyššia. Ak im však zariadenie zarába peniaze, je to v podstate irelevantný náklad.

Tablet

ipad air Apple iphone 7
Zdroj: Unsplash / Sanjeev Mohindra

Tablet by sme mohli označiť aj za väčší smartfón. Toto zariadenie má vyššiu spotrebu energie, no zároveň jej neminie toľko, ako prenosný počítač.

Navyše tablet zvyčajne používate oveľa menej, než smartfón alebo notebook (opäť je to, ale individuálne). Jeho prevádzka vás teda ročne bude stáť len 2 až 10 eur.

Tento výrazný cenový rozdiel je tu preto, lebo niektorí ľudia už vymenili iPad Pro za MacBook a majú ho ako primárny pracovný nástroj. No a ak zariadenie vyťažujú na maximum, musia počítať so zvýšenými nákladmi na elektrinu.

Wi-Fi router 

Wi-Fi router
Zdroj: Unsplash / Compare Fibre

Všetky mobilné zariadenia, ktoré máte vo svojej domácnosti sú pravdepodobne po celý čas pripojené na Wi-Fi. Práve router býva zapnutý každý deň počas celého roka a jeho bežná spotreba energie sa pohybuje v závislosti od výrobcu na úrovni 10 W až 12 W. To znamená, že ročná prevádzka Wi-Fi siete vo vašom byte alebo dome vás vyjde na zhruba 9 až 11 eur.

Samozrejme, táto cena môže výrazne narásť, pokiaľ používate jeden alebo viac Wi-Fi extenderov (na rozšírenie siete). Ak ich máte vo svojom rodinnom dome napríklad dva + jeden Wi-Fi router, ročná cena za bezdrôtový internet môže narásť aj do výšky 25 až 28 eur. A to je poriadny rozdiel.

Z malých súm sa skladajú tie veľké 

Je síce pravda, že z vyššie uvedených súm si pravdepodobne nebudete robiť ťažkú hlavu, no nikdy netreba zabúdať na pravidlo, že veľké sumy sa skladajú z tých malých. Vezmite si totiž, že vo svojom byte máte tri prenosné počítače, tri telefóny, jeden tablet a jeden Wi-Fi router + extender.

Ak si to rozumne a objektívne spriemerujeme, len za tieto položky zaplatíte ročne cez 60 eur, pričom veríme, že mnoho z vás má aj stolný počítač (s oveľa vyššou spotrebou), niekoľko televízorov a takisto inteligentné hodinky. Odrazu to šetrenie už dáva zmysel však?

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Prečítajte si tiež  Sú pre vás Apple Watch moc drahé? Skúste Oppo Watch. Majú podobný dizajn a stoja zlomok ceny

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -