Rok prešiel ako voda a spoločnosť Apple práve predstavila nový operačný systém iOS 17, ktorý nahrádza predošlú verziu s označením iOS 16. Pokiaľ máte iPhone, tohtoročná verzia vám doň prinesie viacero zaujímavých noviniek. Musíte si na ne ale ešte počkať.

Technologický gigant sa zameral na lepšiu stabilitu, rýchlosť a energetickú úspornosť. Okrem iného predviedol i množstvo zaujímavých noviniek, vďaka ktorým budú naše iPhony o poznanie šikovnejšie. iOS 17 skrátka posúva hranice toho, na čo sme boli doposiaľ zvyknutí.

Nový dizajn pre prichádzajúce hovory v aplikácii Telefón

Apple si uvedomuje, že iPhone je stále v prvom rade telefón a preto sa tomuto dôležitému prvku v operačnom systéme rozhodlo podrobne venovať. iOS 17 priniesol nové personalizované stránky pre prichádzajúce hovory, ktoré si môžete prispôsobiť podobným spôsobom, ako uzamknutú obrazovku v iOS 16.

Využiť sa dajú fotografie, obľúbené Memoji postavy, farby a tiež písmo, vďaka čomu budete vždy presne vedieť, kto vám práve telefonuje. Podporu pre toto vylepšenie navyše získajú aj aplikácie od vývojárov tretích strán. Komunikácia bude vďaka tomu oveľa príjemnejšia.

Apple tiež prepracovalo dizajn kontaktov, pričom ich súčasťou je veľký obrázok a niekoľko nových tlačidiel. Vyzerá to oveľa prívetivejšie než riešenie, na ktoré sme boli zvyknutí v iOS 16 a starších operačných systémoch. Konečne nastala aspoň drobná zmena v pomerne nudnom rozhraní. Za toto dávame palec hore!

Live Voice Mail

Operačný systém iOS 17 dostal aj funkciu Live Voicemail, ktorá vám zobrazí priamy transkript hovoreného odkazu na vašej obrazovke. Navyše, pokiaľ budete potrebovať, telefonát môžete stále zdvihnúť rovnako, ako pri klasickom prehrávaní hlasovej schránky (kým volajúci nahráva hlasovú schránku).

Spolu s novými personalizovanými stránkami pre prichádzajúci hovor to vyzerá absolútne vynikajúco. Pochopiteľne, zatiaľ nie je jasné, v akých krajinách bude táto novinka fungovať. So Slovenskom ale zo začiatku určite nepočítame.

Apple pri zdôrazňuje, že pokiaľ bude telefonát operátorom identifikovaný ako spam, živá hlasová schránka sa nezobrazí a namiesto toho bude okamžite odmietnutá. Navyše sa nemusíte obávať ani o svoju bezpečnosť, nakoľko živý prepis ostáva na zariadení a je úplne súkromný. Neodosiela sa na servery Apple.

Face Time prináša zvukové a video správy

Pokiaľ budete niekomu volať cez Face Time, no ten to nezdvihne, aplikácia Face Time vám umožní nahrať mu krátku video alebo hlasovú správu, ktorú si bude môcť vychutnať neskôr. Je to síce drobnosť, no veríme, že veľa ľudí poteší.

ios 17 face time
Zdroj: Apple

Spoločnosť Apple sa tiež pochválila tým, že Face Time hovory sú po novom oveľa väčším zážitkom, vďaka novým reakciám, ako sú srdcia, balóniky, ohňostroje laserové lúče, dážď a ďalšie. Aktivovať sa budú dať pomocou špeciálnych gest, pričom prístup ku nim budú mať aj apky tretích strán.

Rovnako pribudne novinka, v rámci ktorej získa podporu pre Face Time hovory aj obľúbená Apple TV 4K. Spolu s tvOS 17, iOS 17 a technológiou Continuity Camera, môžete začať hovor priamo na Apple TV, alebo ho spustiť na iPhone a potom ho odovzdať do Apple TV. Vďaka tomu uvidíte priateľov či rodinu na svojom veľkom televízore v maximálnej možnej kvalite.

ios 17
Zdroj: Apple

O vaše orámovanie sa potom postará technológia Center Stage, ktorá vás dokáže zachytiť aj vtedy, keď sa práve pohybujete po miestnosti. Tento systém už dlhšiu dobu poznáme z iPadu.

Prečítajte si tiež  Českí majitelia Androidov bijú na poplach. Šíri sa tam nebezpečný vírus. Môže sa dostať aj na iPhone?

Správy 

Spoločnosť Apple v iOS 17 prepracovala aplikáciu Správy. Do tej pribudlo nové vyhľadávanie s filtrami, vďaka ktorým sa dostanete ku konkrétnym informáciám, fotkám alebo súborom ešte rýchlejšie a pohodlnejšie.

Zdroj: Apple

Do aplikácie sa tiež dostali nové šípky, ktoré vám ukážu, ktorú správu videl druhý účastník konverzácie naposledy a v chate budete mať možnosť v reálnom čase zdieľať svoju polohu, ktorá sa bude po celý čas aktualizovať.

Veľmi zaujímavou funkciou je aj možnosť nahrávania hlasových správ, ktoré zariadenie automaticky prepíše na text. Ak si nebudete mať čas vypočuť zvukovú informáciu, alebo to nebude vhodné, jednoducho si ju prečítate.

iOS 17
Zdroj: Apple

Aplikácia správy tiež dostala vynikajúcu novinku s názvom Chek In. Pomocou nej môžete upozorniť svojich blízkych, že ste sa bezpečne dostali do cieľa.

A ak náhodou nepokračujete smerom ku cieľu, prípadne ste Check In nepotvrdili, vaši známi budú môcť dočasne sledovať vaše údaje, ako sú poloha, stav batérie, stav mobilných služieb a podobne.

iOS 17
Zdroj: Apple

Pochopiteľne, ku týmto dátam budú mať prístup iba vami vybrané kontakty. Všetko bude navyše šifrované na úrovni end-to-end. Apple myslelo na čo najvyššiu bezpečnosť.

Do Správ napokon dorazila ešte jedna príjemná novinka, ktorou je možnosť vytvárať si živé nálepky z vlastných fotiek. Jednoducho podržíte prst napríklad na vašom psíkovi v aplikácii fotky, jeho silueta sa vám vyreže rovnako, ako to poznáte z iOS 16 a následne kliknete na možnosť vytvoriť nálepku.

ios 17 live stickers
Zdroj: Apple

Do živých Live Stickers môžete pridáva aj rôzne efekty, s ktorými ich oživíte, pričom všetky z nich sa vám uložia na novom mieste v rámci klávesnice, vďaka čomu ku ním budete mať v rámci iOS 17 oveľa jednoduchší prístup.

AirDrop – NameDrop

Apple v iOS 17 predstavilo novú funkciu, ktorá je odvodená od klasického AirDropu. Po priblížení dvoch iPhonov alebo Apple Watch ku sebe si môžete medzi zariadeniami jednoducho pre-zdieľať svoj kontakt, vďaka čomu získate digitálnu vizitku druhej osoby.

Rovnakým gestom môžu používatelia zdieľať obsah či spustiť SharePlay, aby mohli počúvať hudbu, sledovať film alebo hrať hry vo svojej tesnej blízkosti.

Apple zlepšilo autocorrect

Spoločnosť Apple po dlhých rokoch prepracovala systém automatického opravovanie chýb, ktorý podľa vývojárov obsahuje ten najmodernejší jazykový model strojového učenia. Telefón vám bude vedieť oveľa lepšie predpovedať slová, ktoré chcete napísať a zvýši sa aj presnosť pri práci s textom.

Používatelia sa tiež môžu tešiť na vylepšené diktovanie. Problém je však v tom, že tieto funkcie budú zo začiatku fungovať pravdepodobne len v anglickom jazyku…

Nová aplikácia Journal

Operačný systém iOS 17 dostal aj úplne novú aplikáciu Journal, ktorá má slúžiť, ako váš osobný denník. Budete si do nej vkladať fotografie, videá a taktiež vám ponúkne návrhy zážitkov skrz fotografie, polohu, ľudí, mestá, tréningy a ďalšie. Za všetkým stojí technológia pokročilého strojového učenia.

Aplikácia využíva end-to-end šifrovanie, takže všetky vaše dáta zostanú len na vašom zariadení. Apple tiež pre Journal vyvinulo samostatné API, ktoré budú môcť vývojári aplikácií použiť na návrhy pre zapisovanie do denníka.

Nový režim StandBy

Jedna z očakávaných noviniek iOS 17 sa napokon stala realitou. Spoločnosť Apple pridala do iOS 17 aj režim StandBy, ktorý funguje podobne, ako keď Apple Watch položíte na nočný stolík. Výrobca tvrdí, že systém navrhol tak, aby ste naň dobre videli aj z diaľky.

Prečítajte si tiež  iPhone zachránil život ukrajinskému vojakovi počas vojny s Ruskom. Zastavil guľku, keď sa nachádzal vo veste

Akonáhle svoj iPhone pripojíte na MagSafe nabíjačku a otočíte ho na šírku, zobrazí sa špeciálna obrazovka, ktorá vám ukáže rôzne informácie. Všetko záleží len od toho, ako si to nastavíte. Režim StandBy sa vďaka tomu perfektne hodí na nočný stolík, kuchynskú linku, alebo do kancelárie.

Ako príklad si tu môžete nastaviť kalendár, službu Find My, rôzne hodinové ciferníky vrátane červeného, ktorý by vás nemal v noci vyrušovať atď. Funguje to v podstate rovnako, ako zariadenie Nest od spoločnosti Google.

Takáto inovácia chýbala operačnému systému ako soľ. Aj preto sme radi, že je konečne súčasťou iOS. Pokiaľ vás zaujímajú podrobnejšie informácie o režime StandBy, venovali sme mu samostatný článok.

Ďalšie novinky, o ktorých informuje Apple: 

Safari pridáva lepšiu ochranu súkromného prehliadania pred sledovacími zariadeniami počas prehliadania, ako aj pred ľuďmi, ktorí by mohli mať prístup k zariadeniu používateľa. Pokročilá ochrana proti sledovaniu a odtlačkom prstov ide ešte ďalej a pomáha zabrániť webovým stránkam sledovať alebo identifikovať zariadenie používateľa. Súkromné prehliadanie sa teraz uzamkne, keď sa nepoužíva, čo používateľovi umožňuje mať otvorené karty, aj keď sa vzdiali od zariadenia.

Na jednoduchšie a bezpečnejšie zdieľanie hesiel a prístupových kľúčov môžu používatelia zdieľať heslá so skupinou dôveryhodných kontaktov. Každý v skupine môže pridávať a upravovať heslá a udržiavať ich aktuálne. Keďže zdieľanie prebieha prostredníctvom kľúčenky iCloud Keychain, je end-to-end šifrované.

Aplikácia Zdravie ponúka nové funkcie týkajúce sa duševného zdravia. Používatelia môžu zaznamenávať svoje denné nálady a momentálne emócie; zistiť, čo môže prispievať k ich duševnému stavu; a ľahko pristupovať k hodnoteniu depresie a úzkosti, ktoré sa často používa na klinikách, plus k zdrojom dostupným v ich regióne. Okrem toho zväčšenie vzdialenosti, z ktorej sa na zariadenie pozerá, môže pomôcť deťom znížiť riziko krátkozrakosti a dospelým používateľom dáva možnosť znížiť digitálnu únavu očí. Vzdialenosť od obrazovky v programe Screen Time využíva kameru TrueDepth na to, aby používateľov povzbudila k vzdialeniu zariadenia po tom, čo ho dlhší čas držali bližšie ako 12 palcov od tváre.

Mapy pridávajú offline mapy, takže používatelia si môžu stiahnuť určitú oblasť a získať prístup k navigácii odbočka po odbočke, zobraziť odhadovaný čas príchodu, nájsť miesta v Mapách a ďalšie informácie, keď sú offline. Mapy tiež umožňujú ľahšie ako kedykoľvek predtým objavovať tisíce trás v parkoch po celých Spojených štátoch a podporujú vodičov elektrických vozidiel informáciami o dostupnosti nabíjania v reálnom čase.

AirTag môžete zdieľať až s piatimi ďalšími osobami, takže priatelia a rodina môžu sledovať položku v službe Find My. Všetci v skupine budú môcť vidieť polohu predmetu, prehrať zvuk a použiť presné vyhľadávanie, aby pomohli určiť polohu zdieľanej značky AirTag, keď je nablízku. Táto funkcia funguje aj so všetkými ostatnými sieťovými doplnkami Find My.

Apple Music predstavuje Collaborative Playlists, vďaka ktorým je počúvanie hudby s priateľmi jednoduchšie ako kedykoľvek predtým, a SharePlay v aute umožňuje všetkým cestujúcim jednoducho prispievať k tomu, čo sa prehráva. Poslucháči môžu hudbu ovládať zo svojich vlastných zariadení, aj keď nemajú predplatné Apple Music.

Zdieľanie obsahu pomocou AirPlay je ešte jednoduchšie vďaka inteligencii v zariadení, ktorá sa teraz učí preferencie používateľa. AirPlay bude fungovať aj s podporovanými televízormi v hoteloch, čo používateľom umožní jednoducho si vychutnať obľúbený obsah na televízore aj na cestách. Táto možnosť, vytvorená na základe ochrany súkromia a bezpečnosti, bude k dispozícii do konca roka vo vybraných hoteloch, počnúc značkami IHG Hotels & Resorts.

Prečítajte si tiež  Takto pokračujú práce na Apple Campuse 2!

AirPods majú nové výkonné funkcie vrátane adaptívneho zvuku, personalizovanej hlasitosti a uvedomovania si konverzácie, ktoré nanovo definujú osobný zvukový zážitok.

Aplikácia Domov pridáva používateľom možnosť zobraziť až 30-dňovú históriu aktivít v rámci zámkov, garážových brán, poplašných systémov a kontaktných senzorov. Okrem toho sú teraz pre zámky kompatibilné so systémom Matter k dispozícii dve obľúbené funkcie zámkov HomeKit – odomknutie poklepaním a PIN kódy, čo poskytuje ešte viac spôsobov prepojenia domácnosti.

Funkcia Pripomienky obsahuje zoznam potravín, ktorý automaticky zoskupuje pridané položky do kategórií, aby uľahčil nakupovanie. Používatelia môžu zmeniť spôsob zoskupenia položiek a zoznam si zapamätá ich preferencie.

Funkcia Visual Look Up je teraz k dispozícii v pozastavených videách.

Siri môžete aktivovať jednoduchým vyslovením „Siri“ namiesto „Hey Siri“. Po aktivácii môžu používatelia vydávať viacero príkazov za sebou bez toho, aby museli asistentku opätovne aktivovať.

Album Ľudia v aplikácii Fotografie využíva strojové učenie priamo v zariadení na rozpoznávanie mačiek a psov používateľa.

Medzi aktualizácie ochrany osobných údajov patrí rozšírenie funkcie Communication Safety (Bezpečnosť komunikácie) nad rámec správ, ktorá pomáha zabezpečiť bezpečnosť detí pri odosielaní a prijímaní obsahu prostredníctvom služby AirDrop, správy FaceTime a pri používaní výberového okna Fotografie na výber obsahu na odoslanie. Rozširuje sa aj na videoobsah, ktorý sa okrem fotografií vzťahuje aj na fotografie. Nová funkcia Upozornenie na citlivý obsah pomáha dospelým používateľom vyhnúť sa zobrazeniu neželaných nahých obrázkov a videí. Podobne ako v prípade funkcie Communication Safety sa všetky obrázky a videá pre funkciu Sensitive Content Warning spracúvajú v zariadení, takže spoločnosť Apple nemá prístup k obsahu.

Apple tiež vylepšilo v iOS 17 funkcie prístupnosti, o čom sme vás informovali v tomto článku.

iOS 17 podporované zariadenia 

Zdroj: Unsplash / Kenny Eliason (úprava redakcie)

Spoločnosť Apple v roku 2023 vyradila z podpory zariadení v rámci iOS 17 až tri modely smartfónov. Konkrétne ide o iPhone X, iPhone 8 a iPhone 8 Plus, pričom všetky zariadenia prišli na trh v roku 2017 a dnes už neponúkajú dostatočný výkon na náročné softvérové inovácie.

iOS 17 nainštalujete na: 

 • iPhone 13 Pro Max
 • iPhone 13 Pro
 • iPhone 13
 • iPhone 13 mini
 • iPhone 12 Pro Max
 • iPhone 12 Pro
 • iPhone 12
 • iPhone 12 mini
 • 2020 iPhone SE
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11
 • iPhone XS Max
 • iPhone XS
 • iPhone XR

Kedy bude dostupný iOS 17? 

Operačný systém iOS 17 je v tejto chvíli v štádiu beta testovania, ktoré potrvá cca 3 mesiace. Oficiálne uvedenie na trh pre všetkých používateľov je naplánované na september 2023, pričom konkrétny oficiálny dátum zatiaľ zverejnený nebol.

Minuloročný operačný systém iOS 16 bol dostupný pre verejnosť 12. septembra 2022. Aj preto očakávame, že nástupca sa dostane trh maximálne s týždňovým predstihom, alebo oneskorením. Jeho vydanie sa bude viazať na predstavenie iPhonu 15.

Dajte nám vedieť do komentára, čo sa vám na iOS 17 páči najviac! 13

Galéria

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -