Pred pár dňami sme vám priniesli správu, že Európska Únia vyvíja aktívny nátlak na zjednotenie nabíjacích konektorov pre všetky smartfóny, tablety a iné prenosné zariadenia.

Oproti týmto snahám stojí spoločnosť Apple, ktorá sa už od roku 2012 drží svojho 9-pinového nabíjacieho Lightning konektora. Pokiaľ by došlo k tomu, že by musel mať každý iPhone, iPad či iPod Touch USB-C, technologický gigant by prišiel o značnú časť svojich príjmov, nakoľko v súčasnosti na tomto príslušenstve rozprávkovo zarába a nad všetkým, s čím je kompatibilný iPhone dokáže mať vysokú mieru kontroly.

Tento stav je pochopiteľne pre Apple ideálny a preto bojuje na všetkých frontoch, aby sa ho legislatíva Európskej Únie netýkala. Nakoľko tu ale predáva svoje produkty, pravdepodobne moc nemá na výber.

Prečítajte si tiež  Komentár: Apple sa drží lighnitngu viac, ako treba. USB-C chceme skoro všetci

„Polovica nabíjačiek predávaných s mobilnými telefónmi v Európskej únii v roku 2018 mala konektor USB micro-B, zatiaľ čo 29% malo konektor USB-C a 21% konektor typu Lightning, zistila štúdia Komisie o posúdení vplyvu z roku 2019“. – Reuters

Existujú 3 scenáre, ako sa môže Apple s USB-C rozhodnúť 

iOS 13 potvrdilo USB-C v tohtoročnom iPhone. Nabijeme ho z rovnakého kábla ako MacBook. - svetapple.skV súvislosti s vyššie uvedenými skutočnosťami musia kompetentní začať rozhodovať, ako budú pokračovať ďalej. Apple má v súčasnosti 3 možnosti, pričom iba jedna vyzerá byť reálne schodná.

Najmenej pravdepodobné je, že by Apple začalo vyrábať iPhone s USB-C, ktorý by bol určený len pre európsky trh a všade inde vo svete by ste si ho mohli kúpiť s Lightningom. Technologický gigant by tak prišiel iba o určitú časť príjmov a stále by mal relatívne vysokú mieru kontroly nad používaním Lightningu.

Druhou možnosťou, kde je to tak 50 na 50 je úplný ústup Európskej Únii a zavedenie USB-C globálne. Treba si uvedomiť, že túto koncovku nájdeme už dnes v niekoľkých iPadoch a tak nie je vylúčené, že sa ju Apple chystá priniesť aj do iPhonov. Z pochopiteľných dôvodov sa ale nechce ponáhľať až do chvíle, kým to nebude povinné.

Tretia možnosť je najviac pravdepodobná 

Na záver tu máme tretiu možnosť, za ktorú sa staviame aj my v redakcii a predpokladáme, že ňou Apple elegantne vyrieši celý problém. Už na budúci rok bude predstavený iPhone, ktorý by nemal mať žiaden nabíjací konektor.

Telefón bude fungovať bezdrôtovo a teda na princípe systému MagSafe. Veď nezdal sa vám jeho minuloročný príchod trochu podozrivo načasovaný?

Prečítajte si tiež  iPhone 13 dostane geniálne vylepšenie videa, na ktoré čakáme roky!

Firma by týmto spôsobom v podstate len vymenila jeden systém za druhý, no nad iPhonom by mala stále veľkú kontrolu. Zárobky by teda mohli poklesnúť, ale pokojne aj vzrásť.

Treba si uvedomiť, že využívanie MagSafu so sebou prináša oveľa viac možností ako využívanie Lightningu. Len si predstavte to kvantum rôznych bezdrôtových nabíjačiek, ktoré predstaví spoločnosť Apple a ďalší výrobcovia, ktorí sa na ne budú snažiť získať oficiálnu certifikáciu.

Innocent Journey MagSafe Vent Charger
Innocent Journey MagSafe Vent Charger

Napíšte nám do komentára, čo si o tom celom myslíte vy. Vyhrá Európska Únia s tým, že v iPhone uvidíme v budúcnosti USB-C alebo nie? Tešíme sa na všetky vaše postrehy a názory!

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -