Mark Gurman z agentúry Bloomberg zverejnil novú správu, v ktorej sa bližšie venuje tomu, kedy sa do iPhonu dostane sideloading a teda funkcia, v rámci ktorej si budú môcť používatelia inštalovať aplikácie aj mimo internetového obchodu App Store. Táto funkcia bude dostupná len v EÚ a o tom, že na nej Apple intenzívne pracuje vypovedá aj kód v beta verzii iOS 17.2. Dnes sme sa však dozvedeli ďalšie podrobnosti.

Gurman v správe špecifikuje, že aj keď nepozná presný dátum, podľa jeho informácií by mal byť sideloading pre iOS po prvýkrát v histórii dostupný v prvej polovici roku 2024. Najviac z neho budú ťažiť vývojári, ktorí sa týmto spôsobom budú schopní vyhnúť vysokým 15 % či dokonca 30 % poplatkom v internetovom obchode App Store. Taktiež je zaujímavé, že v USA či iných krajinách mimo EÚ sideloading nebude fungovať. Pôjde teda o akúsi „exkluzivitu“, ktorú budú vedieť využívať aj Slováci.

A aj keď si na túto zmenu mnohí mydlia ruky, podľa Gurmana Apple plánuje zaviesť „vysoko kontrolovaný systém“, takže samotná inštalácia apiek mimo App Store nemusí byť až taká jednoduchá, ako sa na prvý pohľad zdá.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí. 

Apple sa bojí o bezpečnosť svojich používateľov 

Zákon o digitálnych trhoch známy aj pod skratkou DMA nadobudol účinnosť v Európskej únii ešte 1. novembra 2022. V rámci neho bol App Store označený za Gatekeepera a teda službu, ktorá musí otvoriť svoje „brány“ aj alternatívnym riešeniam od vývojárov tretích strán. V opačnom prípade malo dochádzať ku monopolu.

Technologický gigant z Cupertina pri tejto príležitosti uverejnil varovanie, v ktorom píše, že bočné načítanie apiek zníži ochranu súkromia a zabezpečenia, na ktorú sa majitelia zariadení s operačným systémom iOS či iPadOS už dlhé roky spoliehajú.

Firma tiež upozorňuje, že týmto spôsobom bude iPhone oveľa zraniteľnejší voči rôznym malvérom, podvodom, sledovaniu osobných údajov a podobne.

A aj keď sa Apple zákon o DMA vôbec nepáči, ak chce zostať na EÚ trhu a neplatiť vysoké pokuty, firme nezostáva nič iné, ako sa mu prispôsobiť. V opačnom prípade jej hrozí pokuta až do výšky 20 percent globálnych príjmov.

Apple chystá špeciálny overovací proces 

Gurman tiež pripomenul svoju správu z decembra 2022, v ktorej uviedol, že Apple zvažuje pridať do iOS špeciálny overovací proces, za ktorý by si mohol účtovať dodatočný poplatok namiesto vyberania peňazí z in-app nákupov a predaja apiek v App Store.

Prečítajte si tiež  Vieme, kedy vstúpia do platnosti nové pravidlá EÚ, ktoré spôsobia spoločnosti Apple problémy

Firma má už roky podobné riešenie aj v počítačoch Mac a funguje veľmi dobre. Veď veľa ľudí si na macOS inštaluje programy z internetu a nie z Mac App Store. Samotný zákon by mal nadobudnúť platnosť v marci 2024. Nechajme sa teda prekvapiť, ako to dopadne a kedy ho do praxe implementuje Apple vo svojom iPhone. Určite to bude zaujímavé.

Loopi
REKLAMA

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -