Kto by to bol povedal, že iPhone, ktorý bol odjakživa považovaný za totálne uzavretú platformu raz dostane možnosť inštalácie aplikácií aj mimo internetového obchodu App Store. Dôvodom je nový zákon o digitálnych službách, ktorý pred pár mesiacmi schválila Európska únia a technologickému gigantovi z Cupertina robí už dlhšiu dobu nepríjemné starosti.

Ako teraz informuje portál 9to5mac, aj keď sa spoločnosť Apple evidentne nechce „poddať“ pravidlám EÚ, starý kontinent je pre ňu príliš veľkým trhom na to, aby ho opustila alebo tu riskovala vysoké pokuty. Aj preto firma už dávnejšie potvrdila, že do iPhonu bude možné inštalovať aplikácie mimo App Store. Na druhej strane si nad týmto softvérom bude chcieť udržať určitý stupeň ochrany podobne, ako pri počítači Mac.

Ak sa teraz pýtate, prečo Apple musí urobiť takúto zásadnú zmenu, odpoveď je jednoduchá. Európsky regulačným orgánom sa nepáči, že aplikácie do iPhonu si dnes môžete nainštalovať len cez App Store, čo vytvára monopol.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí. 

Cieľom tejto zmeny je teda vznik ďalších internetových obchodov, ktoré si budete môcť nainštalovať na iPhone a z ktorých budete môcť čerpať aplikácie do svojho iPhonu či iPadu.

Druhým dychom treba dodať, že tieto internetové obchody budú lákať vývojárov na výhodnejšie podmienky, predovšetkým nižšie poplatky za nákupy a podobne. Apple to z tohto pohľadu nebude mať ľahké.

iOS 17.2 potvrdzuje možnosť inštalácie apiek mimo App Store 

App Store
Zdroj: Unsplash / James Yarema

No a aj keď Apple do dnešných dní oficiálne nevyhlásil, kedy bude možnosť inštalácie aplikácií do iPhonu mimo App Store ponúknutá zákazníkom, dnešný únik nám naznačuje, že to zas až tak dlho trvať nebude. Portál 9to5mac sa totiž pohrabal v kóde vývojárskej beta verzie iOS 17.2, kde sa mu podarilo objaviť dôkazy o tejto zásadnej zmene.

V systéme sa nachádza verejný framework „Managed App Distribution„, o ktorom si redaktori 9to5mac pôvodne mysleli, že slúži na inštaláciu špeciálnych aplikácií pre veľké podniky a spoločnosti.

Neskôr sa však ukázalo, že tento framework by mal byť k dispozícii pre každého používateľa, pričom slúžiť má predovšetkým na to, aby ste si do iPhonu vedeli nainštalovať apky mimo App Store.

Prečítajte si tiež  iPhone v úlohe osobného denníčka. iOS 17 prinesie úplne novú natívnu aplikáciu

Vývojári vďaka nemu získajú schopnosť vytvoriť svoje vlastné obchody s aplikáciami, pretože API obsahuje základné ovládače na sťahovanie, inštaláciu a dokonca aj aktualizovanie apiek, ktoré si do zariadenia nainštalujete z iných zdrojov, ako z App Store.

Okrem toho iPhone vďaka Frameworku Managed App Distribution bude schopný zistiť, či je daný softvér s vašim modelom iPhonu kompatibilný a dá sa naň nainštalovať alebo nie.

Bude to fungovať len v EÚ, nikde inde vo svete 

Nutné je tiež zdôrazniť, že spoločnosť Apple si v rámci API poistila aj to, aby sa aplikácie mimo App Store nedali sťahovať nikde inde mimo Európskej únie, pretože sa v ňom nachádza špeciálny „regionálny zámok„.

A aj keď zatiaľ nie je oficiálne známy dátum, kedy by mala byť táto funkcia k dispozícii, podľa doposiaľ zistených informácií má spoločnosť Apple na uplatnenie tejto „povinnosti“ čas len do 5. marca 2024. Potom jej hrozí pokuta, či iné nepríjemné sankcie.

Rovnako tiež treba zdôrazniť, že operačný systém iOS 17.2 by mal byť k dispozícii pre širokú verejnosť už v prvej polovici decembra 2023. Možno práve vtedy sa dočkáme bližších podrobností, ako bude inštalácia apiek mimo App Store v praxi fungovať. Nechajme sa prekvapiť.

Loopi
REKLAMA

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -