Trh s mobilnými zariadeniami zažíva obrovskú krízu, no spoločnosti Apple sa napriek tomu veľmi dobre darí. Aj keď je zmena operačného systému pre väčšinu ľudí náročná, ukazuje sa, že čoraz viac používateľov Androidu sa rozhodlo vyskúšať platformu iOS. Najnovšie štatistiky pochádzajúce od výskumnej agentúry Consumer Intelligence Research Partners (CIRP) vykresľujú zaujímavý trend.

Analytici sledovali údaje za posledných deväť rokov, pričom sa pozerali najmä na to, aké zariadenia ľudia vlastnili pred tým, než si kúpili iPhone. Vďaka tomuto prieskumu sa podarilo zistiť, že v období od marca 2022 do marca 2023 sa objavilo až 15 % používateľov, ktorí sa rozhodli prejsť z Androidu na iOS. Ďalších 83 % používateľov uviedlo, že zostávajú verní iPhonu, a tak vystriedali len jeho staršiu generáciu za novšiu.

Pre spoločnosť Apple ide o fantastickú správu, nakoľko miera prechodov z Androidu na iOS sa v posledných rokoch výrazne spomalila. V období od roku 2020 do roku 2022 sa pohybovala len na úrovni 10 – 11 %, čo dokazuje, že Apple nezískavalo toľko nových zákazníkov, ako v minulosti.

Absolútne rekordným bol v sledovanom období rok 2016, kedy až 21 % používateľov Androidu prešlo na operačný systém iOS.

Mnohé sledované platformy už zanikli 

Samotná dáta v prieskume, ktorého podrobnú tabuľku si môžete pozrieť nižšie ukazujú aj to, ako platformy iOS a Android postupne vytlačili z trhu konkurenčné riešenia, ktoré sa nikdy neuchytili. Ide napríklad o Blackberry alebo Windows, prípadne klasické jednoduché telefóny.

Ako môžete vidieť sami, v roku 2015 mali tieto platformy spolu s používateľmi, ktorých iPhone bol prvý smartfón v živote dokopy až 13 % podieľ na trhu, zatiaľ čo v roku 2023 to bolo iba cca 1 %. Obrovské operačné systémy teda pohltili tie menšie a teraz medzi sebou tvrdo bojujú.

iPhone a Android switch
Zdroj: CIRP

Ak sa pýtate, čo stále za úspechom v roku 2016, určite to bolo uvedenie iPhonu 6 a iPhonu 6S v predchádzajúcom období. Tieto smartfóny zaznamenali po celom svete extrémny úspech a vďaka svojim väčším displejom sa predávali veľmi dobre napríklad aj v Číne, kde sa do tých čias spoločnosti Apple veľmi nedarilo.

Ťažko povedať, čo spôsobil výrazný nárast prechodov Android používateľov na platformu iOS v roku 2022, no dosť tomu mohol pomôcť napríklad aj vydarený iPhone 13.

Tento smartfón má optimálny výkon, veľký 6,1″ displej, dobrú výdrž batérie a po kliknutí na tento odkaz ho kúpite už od cca 700 €. Pokiaľ chce niekto vyskúšať iOS, toto je pravdepodobne tá najlepšia a najdostupnejšia cesta, na ktorej by mal začať.

Prečítajte si tiež  Skupina pre ľudské práva tvrdí, že dodávateľ Applu využíva nútenú prácu v Číne

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -