Na svete sú desiatky či dokonca stovky miliónov používateľov, ktorí už čakajú na najnovší iPhone z dielne spoločnosti Apple. Výhoda tohto zariadenia bude jednoznačne v displeji, ktorý sa bude nachádzať na celej prednej strane. Prinesie však aj iné vymoženosti, o ktorých vieme málo, prípadne vôbec nič. Otázne teda je, či sa máme pripravovať na jeho kúpu alebo si bezproblémovo vystačíme aj s iným iPhonom.

Porovnanie

Tento článok bude vlastne takým porovnaním iPhonu 6/6S/7 a iPhonu 8. Dôvodom je fakt, že veľa ľudí používa aj staršie generácie a nie každému sa v každom smere tak moc oplatí výmena zariadenia.

- Reklama -

Displej

Samozrejme, bude to displej, vieme, že si to čakal a je to pravdepodobne najmenej zaujímavá časť tohto článku, nakoľko sa o nej diskutuje úplne všade ale preto je na začiatku aby sme to mali čím skôr z sebou. Ten bude na celej prednej strane a ponúkne technológiu OLED. Jeho uhlopriečka bude v podstate taká ako na iPhone 7 Plus avšak rozmery zariadenia budú rovnaké ako rozmery iPhonu 7/6S/6S. Presnejšie bude displej dlhší, no o čosi užší ako na modeli 7 Plus, no mal by ponúknuť podobnú uhlopriečku (5,8″).

Najzaujímavejšie na tom celom bude ale ovládanie. To bude úplne iné ako doteraz. Používatelia sa môžu ešiť dokonca na mierne pozmenené používateľské rozhranie celého iOS čo môže byť síce dobré, no pokiaľ to Apple nebude mať „zmáknuté“ úplne dokonalo, môže to byť aj kameň úrazu tohto telefónu. Každopádne práve displej bude asi najväčším lákadlom pre všetkých používateľov akéhokoľvek iPhonu doteraz. Prinesie niečo nové, prinesie revolúciu a všetci to budú chcieť vyskúšať. Tu hovoríme aj o súčasných majiteľoch iPhonu 7/ 7 Plus. Mnohí možno zatiaľ ani neuvažujú, no o pár dní budú túžiť po zmene zariadenia.

Takýmto nejakým spôsobom bude riešený displej na iPhone 8. Zatiaľ ale nevieme, ako vlastne bude vyzerať pri používaní. Vieme ale to, že na vrchnej strane bude obdĺžnikový výrez! :)
Takýmto nejakým spôsobom bude riešený displej na iPhone 8. Zatiaľ ale nevieme, ako vlastne bude vyzerať pri používaní. Vieme ale to, že na vrchnej strane bude obdĺžnikový výrez! 🙂

 

Výkon, pamäť a RAM

Výkon bude asi hlavný dôvod, prečo by mali používatelia predovšetkým iPhonu 6 uvažovať o zmene. Tí ešte stále používajú procesory Apple A8 zatiaľ čo iPhone 8 prinesie A11. Procesor možno ponúkne viacej jadier, no určite vyšší výkon, ktorý predbehne aj súčasne jeden z najvýkonnejší smartfónov všetkých čias, paradoxne práve iPhone 7 Plus! Rýchlosť bude teda špičková a telefón bude pracovať a reagovať omnoho lepšie ako dnes pomaly starnúci iPhone 6 a iPhone 6 Plus. Používatelia novších modelov v tomto smere stále nemusia mať obavy, iPhone 6S a iPhone 7 majú stále dostatočný výkon avšak iPhone 8 by mal priniesť viditeľný rozdiel oproti všetkým predošlím generáciám.

Ďalším zaujímavým faktom ohľadu iPhonu 8 je jeho úložisko. Zatiaľ sa presne nevie, aké bude veľké, no dohady hovoria o tom, že začne na 64GB verzií, pokračovať bude 256GB a skončí až na 512GB! To je naozaj extrém. Len pre zaujímavosť, iPhone 6 pred troma rokmi prišiel s novou politikou v tomto smere a ponúkal 16GB, 64GB a 128GB. Tu je progres skutočne badateľný. 256GB iPhone môžeš mať od predstavenia modelu 7!

Operačná pamäť RAM bude zaujímavá predovšetkým pre majiteľov iPhonu 6. Tá ponúkne na 95% 3GB tak, ako aj iPhone 7 Plus. Majitelia iPhonu 6 mali k dispozícií len 1GB RAM a to bolo popravde po čase aj dosť cítiť. Ak máš teda iPhone 6, je to ďalší dôvod, prečo sa ti výmena oplatí. iPhone 6S/6S Plus a tiež iPhone 7 ponúkajú 2GB RAM. Táto hodnota bude ešte minimálne rok úplne stačiť.

Po výkonnostnej stránke bude teda výmena zariadenia jednoznačne najzaujímavejšia pre majiteľov iPhonu 6. Hoci má telefón len tri roky, pri používaní je to naozaj cítiť a v technologickom svete je 36 mesiacov celá večnosť. Ak máš teda iPhone 6 a nie si si istí, prípadne si nebudeš, určite výmenu odporúčame.

Výkon bude omnoho vyšší ako pri iPhone 6 a pocitovo pri porovnaní s iPhonom 6S a 7. Majitelia prvého menovaného zariadenia by mali uvažovať nad výmenou - svetapple.k
Výkon bude omnoho vyšší ako pri iPhone 6 a pocitovo pri porovnaní s iPhonom 6S a 7. Majitelia prvého menovaného zariadenia by mali uvažovať nad výmenou – svetapple.k

Fotoaparát

Ten by mal zaujať asi všetkých okrem majiteľov iPhonu 7 Plus, ktorí majú prakticky to, čo ponúkne iPhone 8 štandardne to je dvojitá šošovka fotoaparátu a teda optický zoom, režim portrét či kvalitná stabilizácia fotiek a videa. Rozlíšenie a kvalita záberov by sa nejako zásadne meniť nemala. Kvôli tomu by sme telefón určite nemenili (ak teda nie si človek ktorý si potrpí na najvyššej možnej kvalite). Avšak napríklad po stránke videa to bude naozaj zaujímavé. Tu by mali zbystriť aj majitelia súčasnej vlajkovej lode (7 Plus). 4K by malo fungovať pri podpore až 60fps, FullHD pri 240fps a HD až pri 480fps. To budú naozaj dobré spomalené zábery. Predná šošovka fotoaparátu by mala dostať tak isto optickú stabilizáciu videa.

Ak máš teda rád fotky a aktívne telefónom fotíš, určite by si mal porozmýšľať nad výmenou. Za predpokladu, že máš iPhone 7 Plus to ale nebude také horúce. Príliš veľkých zmien sa zase nedočkáme. Pokiaľ si ale profesionál, určite oceníš aj drobnosti.

Každý kto nemá iPhone 7 Plus a rád fotí by mal nad novinkou uvažovať. Bude to fakt obrovská zmena - svetapple.sk
Každý kto nemá iPhone 7 Plus a rád fotí by mal nad novinkou uvažovať. Bude to fakt obrovská zmena – svetapple.sk

Vodeodolnosť

Prvý krát prišla minulý rok v prípade iPhonu 7 a 7 Plus s normou IP67. Tento rok by mala byť ale o čosi lepšia a to pravdepodobne IP69. Ak máš iPhone 6S a starší a chceš skúsiť pod vodou vytvoriť nejakú fotografiu, určite to oceníš. Ak máš iPhone 7 a 7 Plus, určite ti to neprinesie nič nové. Z vlastných skúseností vieš, že hoci to tvoj telefón vydrží, príliš ho do vody ponárať nechceš. Predsa len pri prípadnom zatopení, ktoré je teoreticky možné vždy prídeš o záruku a tým pádom aj o celý telefón. Vodeodolnosť je dobrá maximálne v prípade, že vonku prší alebo ti telefón spadol do záchoda. Chvíľu sa z nej tešíš, no potom na ňu úplne zabúdať.

Ak by mal byť teda toto jediný dôvod, prečo by si chcel nový iPhone 8 alebo aj starší model 7 a 7 Plus, určite by sme ho neuvádzali ako rozhodujúci. Taký dôležitý jednoducho z vlastnej skúsenosti nie je.

Úžasná vec ale po čase ťa omrzí - svetapple.sk
Úžasná vec ale po čase ťa omrzí – svetapple.sk

Bezdrôtové nabíjanie a rýchle nabíjanie

Bude to asi podobné ako s tou vodeodolnosťou. Je to síce výborná vec ale určite nie tak výborná aby sme sa kvôli nej akokoľvek zbláznili. Bezdrôtové nabíjanie, ktoré prinesie Apple nebude to najrýchlejšie a človek si telefón určite radšej napojí na kábel. Navyše nabíjačka pravdepodobne nebude súčasťou balenia ale bude si ju treba dokúpiť. Iné to však bude v aute, ktoré ponúka priestor pre takéto nabíjanie. Iste vieš, že nabíjanie cez zapaľovač tiež nebýva najrýchlejšie a toto by malo byť zhruba rovnaké avšak s rozdielom, že v tomto prípade nepotrebuješ žiadne káble. Ak teda si majiteľom takéhoto vozidla, ide asi o najlepší spôsob ako túto novinku využiješ.

Iné to je však pri rýchlom nabíjaní. Aj toho by sme sa mali dočkať pri novom iPhone a teraz pozor, malo by zvládnuť nabiť baterku zhruba na 75-90% kapacity za 15-30 minút. Ak sa teda budeš ponáhľať, toto určite využiješ a je jedno či si majiteľom iPhonu 6/6S alebo 7. Túto technológiu, rovnako ako ani technológiu rýchleho nabíjania nemá žiaden vyššia spomínaný model.

iPhone 8 prinesie aj bezdrôtové nabíjanie. Podložku si však budeme musieť zaobstarať sami - svetapple.sk
iPhone 8 prinesie aj bezdrôtové nabíjanie. Podložku si však budeme musieť zaobstarať sami – svetapple.sk

Nový dizajn

ďalším veľkým lákadlom bude aj nový dizajn, ktorí sa jedným páči, no iným naopak prieči. Pravda je ale taká, že takto nejako to vyzerá s príchodom skoro každej generácie iPhonu a časom si ľudia zvyknú a zamilujú sa. iPhone 8 bude vo všetkom iný, či už spredu alebo zozadu. Zachová si ale oblí tvar iPhonu 6/6S/7. Pokiaľ si však potrpíš na tom aby ľudia vyslovene vedeli o tom, že si jeho majiteľom, ver či nie určite si to všimnú. Telefón bude skrátka výrazný a konečne aj iný ako posledné tri generácie.

Po dizajnovej stránke sa teda výmena oplatí tiež. Zaujímavá bude aj obmena farieb. Dočkať by sme sa mali lesklej čiernej, bielej respektíve striebornej verzie, no a napokon akejsi medeno zlatej, ktorá bude určená predovšetkým dámskemu publiku. Zanikne teda klasická zlatá a rúžovo zlatá varianta. iPhone 8 nebude mať ani matnú čiernu nakoľko jeho zadnú časť bude zdobiť lesklé sklo.

Celkom nový dizajn, ktorý prinesie iPhone 8 - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.