Moderné smartfóny obsahujú toľko funkcií a technológií, že si priam pýtajú, aby sa v nich niečo pokazilo. Ako však uvádza český portál Mobilmania, tieto zariadenia sú spoľahlivejšie ako akákoľvek iná spotrebná elektronika.

Toto zistenie vychádza priamo z dát spoločnosti Český servis, ktorá sa venuje opravám výpočtovej techniky a spotrebnej elektroniky mnohých známych značiek. Práve táto firma uvádza, že k nej chodia častejšie televízory, notebooky či herné konzoly než smartfóny. V poslednom čase sa servisné úkony zintenzívňujú.

Ako príklad si môžeme uviesť práve televízory, pri ktorých sa počet opráv v priebehu uplynulých šiestich mesiacov zvýšil až o 20 %. Dôvodom je podľa spoločnosti to, že televízory sú o niečo drahšie ako smartfóny a tak je pre ľudí prípadný servis rentabilný.

Ak sa pozrieme na herné konzoly, v ich prípade dochádza najčastejšie k opravám grafických čipov a poškodených HDMI portov. Počet takýchto servisných úkonov sa v priebehu posledných mesiacov zvýšil až o 30 % a to nie je zanedbateľné číslo.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Veľmi podobne mali podľa Českého servisu dopadnúť aj opravy notebookov, ktoré však trpia predovšetkým softvérovými problémami. Samozrejme, pokiaľ nie je v poriadku hardvér, servis automaticky vymieňa nefunkčnú súčiastku za nový kus.

Podľa Mobilmanie si firma vyšší počet opráv vysvetľuje nedostatkom čipov a teda niektorých produktov na trhu. Ľudia si radšej dajú opraviť tie staré, než by mali čakať týždne, či možno mesiace na nové. Oprava je samozrejme výhodnejšia aj z ekonomického hľadiska.

Pri smartfónoch počet opráv klesá. Dôvody sú jasné

Apple prispieva k tvorbe elektronického odpaduAko sme už naznačili vyššie, najlepšie z celej štatistiky vychádzajú smartfóny, pri ktorých má počet opráv prekvapivo klesať. Deje sa to aj napriek tomu, že práve tieto zariadenia nosíme dennodenne vo vrecku a používame ich pravdepodobne ešte viac ako televízory, počítače či herné konzoly.

Prečítajte si tiež  iOS 16 a iPadOS 16: dátum predstavenia, podporované zariadenia a všetky očakávané novinky (aktualizované 18. 5. 2022)

Dôvodom tohto prekvapivého javu má byť podľa Českého servisu odolnejšia konštrukcia a kvalitnejšie súčiastky, ktoré používajú ich výrobcovia.

Navyše, ak si človek zaobstará Android za 250 € a oprava poškodeného displeja stojí napríklad 150 €, pravdepodobne si radšej vyberie úplne nový kus, ideálne rovno nový model. Toto isté platí aj pre iPhone, pri ktorom sú niektoré servisné úkony poriadne drahé.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -