Ľudia sú v kontakte s modrým svetlom oveľa častejšie, ako v minulosti. Stretávame sa s ním v našich mobilných zariadeniach, televízoroch, monitoroch či LED svietidlách. Ako uvádza RTVS, na základe tejto skutočnosti vzniklo nové ochorenie, ktorého laicky názov je digitálna slepota. Na jednotlivých ľudí môže mať odlišný vplyv. Každopádne by ste ale mali vedieť, ako sa voči nemu brániť.

Ako pre RTVS uvádza prednosta očnej kliniky SZU a UN v Bratislave Petr Kolář, modré svetlo spôsobuje množstvo rôznych problémov. U starších ľudí sú to napríklad problémy so sietnicou a u mladších nespavosť. Naše oči vraj znesú veľa modrého svetla, avšak existujú určité typy ľudí, ktoré sú náchylnejšie na poškodenie zraku, alebo problémy so spánkom.

V ohrození sú najmä tí, ktorí majú svetlejšie oči. Ak máte oči tmavšie, riziko problémov je nižšie. Podľa Kolářa má však až 90 % pacientov ľahšiu formu makulárnej degenerácie, zatiaľ čo pri zvyšných 10 % sa prejavuje výrazne zhoršený zrak, alebo dokonca slepota.

Dá sa voči tomu brániť, no veľa z nás to nerobí

True Tone
Zdroj: Apple

To, že modré svetlo je nebezpečné vedia aj výrobcovia príslušenstva, či samotných zariadení. Existujú rôzne kryty, ochranné sklá či filtre, ktoré sú ho schopné veľmi účinne eliminovať. Dnes ich zoženiete na akýkoľvek smartfón maximálne za niekoľko desiatok eur.

Rovnako si môžete napríklad na Apple zariadeniach aktivovať funkciu Níght Shift, ktorá premení modrý displej na žltý. Ten je pre naše oči oveľa prirodzenejší. Na väčšine moderných Apple zariadeniach je tiež funkcia True Tone, ktorá farbu displeja prispôsobí okolitým podmienkam. V praxi sa správa podobne, ako by ste sa pozerali na list papiera.

Samozrejme, podobnú alternatívu nájdete aj na iných produktoch. Nemusia pochádza výhradne od spoločnosti Apple. Aj čiastočná eliminácia silného modrého svetla pomôže. Všetko to môže začať zlepšením vášho spánku.

Aký trik na tento neduh moderných technológií používate vy? Dajte nám vedieť do komentára.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Petr Mára testuje iPhone SE 2. generácie. Pozrite si recenziu.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -