Vo svete sa stretávame prakticky každý jeden deň s tým, že niekomu zhorí/exploduje telefón. Je to zriedkavý jav a občas aj najlepšia technológia zlyhá. Môže spôsobiť neoriginálny kábel horenie vášho iPhonu či iPadu? Poznáme odpoveď.

Môže spôsobiť neoriginálny kábel horenie vášho iPhonu či iPadu?

Určite sa často stretávate s tým, že vás predajca odhovorí od neoriginálneho/ necertifikovaného Apple príslušenstva. Riziká s ním spojené sú naozaj reálne. Hovorí sa o tom, že vám môže poškodiť zariadenie. Dokonca sa hovorí aj o tom, že vám váš iPhone môže zhorieť. Je to ale reálne? Má vôbec zmysel nákup originálneho Apple príslušenstva, prípadne certifikovanej MFI nabíjačky. Odpoveď je samozrejme áno. Telefón vám ale v skutočnosti zhorieť nemôže.

Falošný a necertifikovaný káblik môže zariadenie rôznymi spôsobmi poškodiť. Povedzme len, že preťaží iPhone počas nabíjania a niečo vám na telefóne odíde. Tak isto môže neoriginálne príslušenstvo poškodiť aj akumulátor. Nie však v tom zmysle, že by vám začal horieť. Hovoríme skôr o rýchlejšom vybíjaní či jeho kratšej životnosti. S týmto javom sme sa dokonca dva krát stretli. Po prvý krát pri nedávnom teste falošnej nabíjačky na iPhone 7 a po druhý krát pri teste falošnej nabíjačky na MacBook Pro, o čom vám napíšeme samostatné články už čoskoro.

Káblik ako káblik? Vôbec to nie je pravda

Pokiaľ vezmete do ruky originálny káblik a falošný káblik, zistíte, že sú na oko rovnaké. Súhlasíme. Ak naozaj neviete ako, rozdiely pravdepodobne ani nespoznáte. Vo vnútri sú však tieto dva produkty rozdielne. Kým štandardný kábel je vo vnútri len kábel, originálny alebo certifikovaný MFI kábel obsahuje predsa len o čosi viac hardvéru. Hovoríme napríklad o regulácii napätia či regulácii prúdu, ktorý v neoriginálnom/ necertifikovanom príslušenstve nenájdeme.

- Reklama -

Takýto káblik však nespôsobí horenie vášho zariadenia. Omnoho skôr sa tu stretávame skôr s javom samo-vzbĺknutia. Stačí ak sa prehreje, nastane pri ňom skrat či preskočí iskra a problém je na svete. Výsledkom je teda požiar ale nie taký, ktorý pochádza od iPhonu. Je to požiar, za ktorý môže práve nabíjačka. Od tejto nabíjačky sa už môže chytiť prakticky čokoľvek. Tak či onak je to pekný príklad, prečo by ste určite nemali používať neznáme príslušenstvo, ktoré neprešlo potrebným testovaním.

Nejde len o to, že by vám takéto káble mohli spôsobiť problémy, pri ktorých by ste prišli o zariadenie, prípadne by ste museli vymeniť batériu. Ide skôr o to, že vašu nabíjačku necháte zapnutú počas celého dňa v sieti (keď možno iPhone ani nenabíja) a nastane skrat, ktorý vyhodí malú iskru napríklad na perinu, gauč, koberec a podobne.

Podľa odborníkov aj takáto malá iskra môže spôsobiť veľký požiar. To môže mať fatálne následky a všetko len preto, lebo používateľ ušetril zopár eur na naozaj dôležitom príslušenstve. Na nabíjačky si teda treba dávať špeciálne veľký pozor. Nekupujte neoriginálne produkty a nič, čo pochádza z číny bez známeho pôvodu. Kupujte len produkty od Applu alebo lacnejšie, tie s certifikáciu MFI. Takýmto spôsobom možno úplne neodstránite riziko extrémnych problémov ale určite ho veľmi výrazne eliminujete.

Môže spôsobiť neoriginálny kábel horenie vášho iPhonu či iPadu? - svetapple.sk
Môže spôsobiť neoriginálny kábel horenie vášho iPhonu či iPadu? – svetapple.sk
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here