iPhone SE príde už o pár dní a my stále nevieme, čo presne máme od tohto zariadenia očakávať. Samozrejme, poznáme jeho parametre aj technológie, ale stále si nie sme úplne istí, kam bude produkt útočiť. Bude chcieť zaujať majteľov súčasných 5S-tkových iPhonov alebo skôr tých, ktorí nechcú zaplatiť za iPhone takú horibilnú sumu, akú pýta Apple za základný model 6S? Odpoveď je niekde medzi. Vieme s akou cenovkou pravdepodobne príde iPhone SE.
Možno poznáme cenu iPhonu SE.
Samozrejme, odpoveď na vyššie položenú otázku nie je úplne jednoznačná. Hoci vieme, čo všetko prinesie iPhone SE, presnú cenu nemáme overenú Applom ale prestížnymi analytikmi. Tí tvrdia, že novinka bude stáť niečo medzi $499-$549. Vďaka tomu by sme sa mohli pohybovať v sférach, ktoré si môžu dovoliť aj tí, ktorí si doteraz nemohli dovoliť väčšie 6S-ko alebo jednoducho nechceli platiť také obrovské čiastky za svoj iPhone, ktorý aj tak budú používať len dva roky.
Cenovka $499 by bola aj podľa nás tým najlepším, čo by Apple mohlo urobiť. Ak sa vrátime 9 rokov dozadu, zistíme, že presne takýto peniaz stál iPhone 2G v roku 2007, kedy bol po prvý krát tento smartfón uvedený na trh. Apple by sa teda nielen, že tak trochu vrátilo do svojej histórie, ale tiež by umožnilo dostať sa do sveta Apple aj tým, ktorí si to nemohli dovoliť alebo si vážia svoje peniaze o čosi viac.
Nezabúdajme na to, že noví ľudia v ekosystéme iOS nie sú zlí aj z iného dôvodu. Najprv si totiž kúpia iPhone SE ale po dobrej skúsenosti možno začnú uvažovať aj napríklad nad iPadom či MacBookom, poprípade dnes už trochu mŕtvym iPodom. Hoci by teda bola marža na zariadení o čosi nižšia ako pri vrcholových iPhonoch, asi by to bola pre Apple sakramentsky dobrá investícia.
Ak bude Apple pýtať za svoju novinku viac ako $549, asi by ho ľudia až toľko nekupovali a bol by podobne neúspešný ako iPhone 5C, ktorý sa už našťastie prestal predávať. Prečo hovoríme našťastie? Nikto ho nechcel, veď to bol prezlečený iPhone 5 do menej exkluzívneho kabátu s rovnakou cenovkou. Ľuďom sa viac oplatilo zobrať 5Sko ako 5C, čím sa stal 5C viacmenej prepadákom (so stále väčšími predajmi ako mal vtedy Samsung so svojimi vlajkovými loďami)