NASA je inštitúcia, ktorá sa často nevyjadruje k tomu, akým spôsobom máme používať naše mobilné zariadenia. Ako však informuje PhoneArena, v odpovedi pre známeho youtubera Marquesa Brownleeho zverejnila informáciu, ktorej by sa mal držať úplne každý. Existuje totiž jedna vec, ktorá vám dokáže poškodiť váš iPhone, prípadne akýkoľvek iný smartfón s operačným systémom Android.

Samotná diskusia sa objavila po nedávnom zatmení Slnka, ktoré sa prehnalo Severnou Amerikou a bolo viditeľné od Mexika až po Kanadu. NASA v tejto súvislosti upozornila na potenciálne riziká, ktoré sú spojené s namierením telefónu priamo na Slnko počas zatmenia.

Tak ako slnečné lúče môžu bez náležitej ochrany poškodiť ľudské oko, rovnakým spôsobom dokážu poškodiť aj citlivé senzory v smartfóne. Odborníci z NASA varujú, že intenzívne slnečné lúče, najmä ak sú zväčšené špeciálnymi objektívmi sú schopné trvalo poškodiť snímač fotoaparátu telefónu.

Takto môžete zachytiť zatmenie slnka na smartfón podľa NASA

NASA
Zdroj: Unsplash / Jongsun Lee (úprava redakcie)

Pre tých, ktorí budú chcieť v budúcnosti zdokumentovať podobnú nebeskú udalosť pomocou svojich smartfónov, poskytla NASA niekoľko bezpečnostných tipov.

Odborníci odporúčajú používať okuliare proti zatmeniu ako filter a umiestniť ich pred objektív smartfónu, aby ho chránili pri zachytávaní zatmenia. Táto metóda je kľúčová počas všetkých fáz zatmenia okrem totality, keď je Slnko úplne zakryté.

NASA spravuje aj sekciu astrofotografie, ktorá ponúka návody, ako bezpečne a efektívne fotografovať astronomické udalosti pomocou štandardných smartfónov.

Tieto zdroje zdôrazňujú dôležitosť správnej prípravy a používania vhodných filtrov, aby sa zabránilo poškodeniu snímačov fotoaparátu. Naštudovať si ich môžete na oficiálnej internetovej stránke NASA.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  iPhone SE 2. generácie je oficiálne vypredaný!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.