Len niekoľko mesiacov dozadu bola spoločnosť Apple jedným z mála výrobcov, ktorých ovplyvňovala kríza polovodičov len v zanedbateľnej miere. Ako sa však ukazuje, za posledné týždne sa všetko zmenilo.

Pokiaľ zháňate darček na poslednú chvíľu, vyskúšajte Innocent Store. So zľavovým kódom SVETAPPLE10 získate 10 % zľavu na celý nákup. 

Technologický gigant začal približne od septembra znižovať objem výroby svojich smartfónov, tabletov či počítačov a teraz sa rozhodol pre ešte radikálnejší krok.

Keďže chýbajú komponenty, produkcia iPhonov a iPadov sa v niektorých továrňach úplne zastavila!

O tejto skutočnosti nás informovala agentúra Nikkei, ktorá sa odvoláva na svoje dobre informované zdroje z dodávateľského reťazca spoločnosti Apple.

Prvýkrát za 10 rokov 

Tim Cook v továrni Foxconn! - svetapple.sk

Ak sa pozrieme do nedávnej minulosti, rýchlo zistíme, že továrne Foxconn, Pegatron a ďalšie sa v predvianočnom období nevedeli zastaviť a dokonca prešli na nepretržitý režim výroby, aby dokázali aspoň z časti pokryť obrovský dopyt zo strany zákazníkov. Zamestnanci museli zvládať pravidelné (platené) nadčasy.

V súčasnosti je však výroba v takej kritickej situácii, že pracovníci, ktorí boli v minulosti non-stop v továrni si teraz môžu vziať voľno. Nemajú totiž čo vyrábať.

Prečítajte si tiež  Záujem o iPhone 13 pomaly slabne. Apple na to upozorňuje dodávateľov

Je zaujímavé, že Apple sa s takouto situáciou nestretlo už minimálne 10 rokov… Ešte v septembri Tim Cook avizoval na stretnutí akcionárov, že kríza spojená s nedostatkom polovodičov stála firmu niekoľko miliárd dolárov.

Po začatí predaja nového iPhonu 13 sa ukázalo, že objem produkcie musel byť znížený o 20 %. Súčasné zastavenie výroby v niektorých továrňach však môže na konci dňa znamenať ďalšie miliardové straty.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach, kde nás sleduje dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
CEZnikkei
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.