Ako iste vieš, teroristický útok, ktorý sa udial ešte koncom roka 2015 v americkom San Bernardine, nedal FBI pomerne dosť dlho spávať, nakoľko získali útočníkov iPhone 5C a chceli získať všetky možné informácie, ktoré by ich naviedli na správnu stopu, prečo bol tento teroristický čin spáchaný. To sa ale len tak ľahko nedalo. Telefón bol samozrejme viazaný bezpečnostným kódom a Apple kvôli ochrane spotrebiteľov nechcelo urobiť výnimku ani v tomto smere. Telefón proste neodomklo. FBI sa to ale nakoniec podarilo. Koľko ale táto snaha stála?

Peniaze

Snaha FBI bola skutočne obrovská. Dokonca Apple dostalo povinnosť zo súdu aby FBI pomohlo s prelomením iPhonu, nakoľko ani sama jablková spoločnosť nemala prístup k tomuto zariadeniu, pretože tieto kľúče sa šifrujú a viažu na každé jedno zariadenie.

Pre Apple to bolo okrem iného aj skvelé PR, ktorým utvrdilo používateľov po celom svete, že sa do ich telefónu nikto nedostane, nech spáchajú čokoľvek. Apple si zachvalo povesť tej „bezpečnej krabičky“ a Apple bezpečnostného mága. Predsalen sa ale do iPhonu podarilo dostať. Špecialisti a experti z FBI to ale neboli, kto dokázal telefón odomknúť.

Všetok ten úspech si na účet pripísala spoločnosť Cellebrite, ktorá dokázala za niekoľko dní prelomiť ochranu Apple (iPhone 5C ešte nemal ani Touch ID) a tým sa dostať do zariadenia. Hovorilo sa tu o čiastke 1 milión amerických dolárov, ktorú mala vláda firme zaplatiť, ale oficiálne nebolo zverejnené nič.

Túto sumu však verejnosť očividne chce poznať, a preto sa do boja proti FBI zapojili 3 americké televízne stanice, ktoré dokonca inštitúciu poslali na súd aby zverejnila to, koľko za celé toto divadlo zaplaitla. To však bolo v konečnom dôsledku aj tak zbytočné, nakoľko sa v telefóne nič nenašlo zaplatila.

Problém je v tom, že by to verejnosť mala poznať. Má na to právo už len z pohľadu, že ide o daňových poplatníkov a tak to boli práve oni, kto toto celé zaplatil. Ako reakciu vydala FBI 100 stranový dokument, kde podrobne vysvetľuje skoro každý jeden krok. To najhlavnejšie ale akosi ukázať zabudla. Cena aj tu ostáva cenzurovaná a my môžeme len dúfať, že sa jej raz dočkáme. Bolo by to celkom zaujímavé vedieť, nemyslíš?

iPhone - svetapple.sk

Prečítajte si tiež  Apple plánovalo vydanie cenovo dostupnejšieho iPadu s plastovou konštrukciou
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.