- Reklama - Advertisement
Úvod Zariadenia iPhone/iPad Oplatí sa kúpiť iPhone 14 Pro, keď je v zľave za cenu...

Oplatí sa kúpiť iPhone 14 Pro, keď je v zľave za cenu základného iPhonu 15?

Neviete si vybrať, či si kúpiť radšej prémiový iPhone 14 Pro z minulého roka alebo základný iPhone 15, ktorý bol predstavený včera? Vďaka zľavám stoja tieto zariadenia prakticky rovnakú cenu. Naša voľba by bola úplne jasná.

iPhone 14 Pro vs iPhone 15
Zdroj: Apple

Spoločnosť Apple nám včera predstavila štvoricu nových mobilných zariadení, ktoré sú plné technologických vychytávok. Základ tvori prepracovaný iPhone 15, ktorý je po vizuálnej aj hardvérovej stránke skutočne veľmi sympatický. Naskytuje sa tu však klasická otázka, či sa na miesto neho viac neoplatí minuloročný iPhone 14 Pro, ktorý sa po zľave predáva za prakticky rovnakú cenu. Rozhodli sme sa nájsť odpoveď.

Začnime spracovaním, ktoré je trochu rozdielne. Zatiaľ čo iPhone 14 Pro ponúka exkluzívnejšie pôsobiaci rám z nehrdzavejúcej ocele, iPhone 15 sa spolieha na hliníkovú konštrukciu. Vzadu nájdeme v prípade oboch generácii matné sklo, ktoré je odolnejšie voči otravným odtlačkom prstov a vpredu ochranu Ceramic Shield. Použité materiály však majú vplyv na celkovú hmotnosť. Zatiaľ čo iPhone 14 Pro váži pomerne výrazných 206 gramov, iPhone 15 má iba 171 gramov. Z hľadiska komfortu je teda určite lepší novší model, no po vizuálnej stránke vyhráva ten starší.

Keď sa pozrieme na cenu, tá je prakticky rovnaká. iPhone 15 sa bude v základnej 128 GB verzii predávať na Slovensku od 949 € a iPhone 14 Pro sa v rovnakom pamäťovom prevedení ponúkal v čase uvedenia na trh za 1 299 €. Dnes ho však po kliknutí na tento odkaz kúpite za 993 €, takže ušetríte niekoľko stoviek eur. Je síce pravda, že iPhone 14 Pro je stále o málo drahší, ako základný iPhone 15, no nie je to veľký cenový rozdiel.

iPhone 15 vs iPhone 14 Pro 

iPhone 14 Pro Max
Zdroj: YouTube / Naseem Speach

To, kde už zásadný rozdiel pociťujeme, je ale displej. V oboch prípadoch sa spolieha na technológiu OLED a taktiež majú už oba modely aj výrez vo vrchnej časti s názvom Dynamic Island. To kde sa však zariadenia rozchádzajú je obnovovacia frekvencia a tiež funkcia Always-on. iPhone 14 Pro ju má variabilnú od 1 – 120 Hz a iPhone 15 trvalú na úrovni 60 Hz. Novšia generácia tiež stále nepodporuje stále zapnutý displej, čo je trochu škoda.

Dobrou správou, ale je, že v prípade oboch modelov nájdete ten istý 4 nm procesor A16 Bionic, ktorý mal premiéru práve v iPhone 14 Pro minulý rok. Má 6-jadrové CPU, 5-jadrové GPU a 16-jadrový Neural Engine. V porovnaní rýchlosti budú tieto smartfóny dosahovať veľmi podobné výsledky. Operačná pamäť RAM u nich činí 6 GB.

iPhone 15
Zdroj: Apple

Apple v roku 2023 zapracovalo aj na fotoaparátoch, no to ešte neznamená, že iPhone 15 ponúka lepšie šošovky, ako iPhone 14 Pro. V prvom rade sú len dve, aj keď sme sa dočkali po prvýkrát aj optického zoomu. Telefón ponúka režimy zachytávania obrazu 0,5x, 1x a 2x.

Prečítajte si tiež  Apple zaplatí veľmi mastnú pokutu!
iPhone 15
Zdroj: Apple

Pri iPhone 14 Pro je ale výber väčší a využiť môžete 0,5x, 1x, 2x a tiež 3x. Staršia generácia bude ťahať za trochu kratší povraz pri snímaní portrétov a tiež neponúkne možnosť fotenia do nového 24 Mpx rozlíšenia, ktoré je menej náročné na pamäť. Výsledné zábery však budú v oboch prípadoch veľmi kvalitné.

Na záver sa ešte hodí spomenúť výdrž batérie, ktorá dosahuje v prípade iPhonu 14 Pro až 23 hodín na jedno nabitie a v prípade iPhonu 15 „iba“ 20 hodín na jedno nabitie. Červený bodík má však staršia generácia v konektivite, nakoľko tu ešte nie je USB-C ale iba Lightning.

iPhone 15 nabíjací kábel
Zdroj: Apple

Na druhej strane, ak si kúpite len základný iPhone 15, USB-C je obmedzené na rovnakú prenosovú rýchlosť USB 2, ako minulý rok. Z technického hľadiska je to teda viacmenej jedno. Myslíme si však, že USB-C vám zabezpečí vyšší komfort, najmä ak používate aj MacBook a iPad. Nemusíte so sebou vždy ťahať niekoľko nabíjacích káblov.

Verdikt? My by sme si vybrali tento model 

iPhone 14 Pro
Zdroj: Unsplash / Thai Nguyen

Pokiaľ by sme sa mali rozhodovať vo výbere my, nemali by sme to príliš ťažké. Aj keď je iPhone 15 vynikajúci telefón a po jemnom znížení ceny môže byť ešte atraktívnejší, než iPhone 14 minulý rok, najmä z dôvodu kvalitnejšieho displeja, luxusnejšieho spracovania a trojice fotoaparátov v zadnej časti by sme radšej volili minuloročný iPhone 14 Pro, ktorý nájdete za najlepšie ceny na Slovensku na tomto odkaze. Samozrejme, každý môže mať na vec trochu iný názor.

Spoločnosť Apple na evente Wonderlust predstavila celú nádielku nových produktov. Neukázal sa tu iba nový iPhone 15 v štyroch samostatných verziách, ale aj Apple Watch Series 9 či Apple Watch Ultra 2. generácie. Pokiaľ si chcete prečítať všetko o tejto konferencií, nájdete to na tomto odkaze.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -