Spoločnosť Apple rok čo rok predstavuje nové smartfóny, pomocou ktorých sa snaží zásadne ovplyvniť technologický priemysel. Už o pár týždňov sa dočkáme veľkej mediálnej konferencie, na ktorej uvidíme úplne nový iPhone 15 v štyroch samostatných verziách. Zariadenie tak vystrieda dosluhujúcu generáciu iPhone 14, ktorá sa aktuálne predáva v zľavách za mimoriadne zaujímavé ceny.

Tak napríklad, najzákladnejší iPhone 14 so 6,1″ displejom a 128 GB pamäťou stál v čase uvedenia na trh až 999 €. Dnes ho po kliknutí na tento odkaz kúpite za 750 €, vďaka čomu ušetríte krásnych 250 €. Ešte lepšie je na tom prémiový iPhone 14 Pro, ktorý má rovnakú uhlopriečku aj pamäť, no líši sa prepracovanými technológiami. Za toto zariadenie si Apple pýtal 1 299 €, no dnes po kliknutí na tento odkaz stojí iba 995 €. To sú lákavé ponuky, ktoré sa ťažko odmietajú. Otázne preto zostáva, či sa skutočne oplatia.

Odpoveď na túto otázku sa zdá byť komplikovaná, pretože to dosť závisí od preferencií používateľa. Pravda je však taká, že jedno odporúčanie môže v tomto prípade platiť pre všetkých.

Stačí sa totiž pozrieť na to, ako sa ceny starších generácií iPhonov vyvíjali tesne po tom, ako Apple predstavilo na trh ich nástupcov. Na základe toho získame odpoveď, či sa oplatí iPhone 14 / 14 Pro kupovať teraz, alebo až o mesiac.

V septembri staršie iPhony zdražejú 

iPhone 14 Pro Max
Zdroj: Unsplash / Thai Nguyen

V auguste sa predajcovia snažia zbavovať zásob a zariadenia predávajú za mimoriadne výhodné ceny. Všetko sa však zmení v septembri, kedy si používatelia chcú kúpiť nový iPhone.

A aj keď zvyčajne zvažujú tú najmodernejšiu generáciu, veľakrát si radšej zvolia starší model s podobnými funkciami za podstatne menej peňazí. Každý Apple fanúšik predsa vie, že medzigeneračne obmeny už roky nebývajú výrazné a zariadenia sa od seba líšia iba minimálne.

Problém je však v tom, že týmto spôsobom stúpne záujem o všetky mobilné zariadenia, čo spôsobí aj ich celkové zvýšenie ceny. Vo výsledku sa teda môže stať, že ak si budete kupovať iPhone 14 / 14 Pro až potom, ako Apple predstaví iPhone 15, toto zariadenie nebude lacnejšie, ale paradoxne drahšie. Presne tak sa to koniec koncov stalo aj minulý rok, keď iPhone 14 vystriedal predošlý iPhone 13.

Našim odporúčaním teda je, že ak vás láka napríklad kúpa iPhonu 14 Pro Max, ktorý sa v čase predstavenia predával za 1 449 € a dnes ho po kliknutí na tento odkaz zoženiete za 1 102 €, choďte smelo do toho.

Prečítajte si tiež  Vianoce 2021 boli v podaní Apple nečakane rekordné. Všetko aj napriek kríze!

iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max budú oproti súčasným generáciám drahšie o 150 – 250 €. Aj to veľa ľudí donúti, aby si v septembri stihli kúpiť zostávajúce skladové zásoby iPhonu 14 Pro / 14 Pro Max. Podľa nášho názoru sa čakať určite neoplatí…

Dajte nám vedieť do komentára, aký zvolíte v tomto prípade prístup. Tešíme sa na všetky vaše postrehy a názory.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -