Strašiak mnohých používateľov starších iOS zariadení sa opäť blíži. Je ním aktualizácia systému s označením iOS 9.3, ktorú mnoho používateľov bude ignorovať z toho dôvodu, že sa obávajú spomalenia a iných problémov, ktoré by po inštalovaní iOS 9.3 mohli nastať. Nateraz ťa však upokojíme, pretože posledné beta verzie systému naznačujú stabilitu a rýchlosť celého systému.

Staršie?

Medzi staršie zariadenia zaradíme vo všeobecnosti tie, ktoré vo svojom vnútri majú menšiu pamäť RAM, pomalší a starší procesor. Čo sa týka procesoru, nie je to len vo frekvencii, ale aj o tom, aká architektúra v ňom bola použitá, preto v starších je 32 bitový procesor. iPhony od 5S disponujú 64 bitovým procesorom, ktorý je výkonnejší a rozdiel nájdeš aj v App Store, kde sú niektoré aplikácie podporované len na novších, 64 bitových modeloch.

Prvé beta verzie iOS 9.3 však neboli také dobré, boli katastrofálne. Pomalé zapínanie nielen samotného iPhonu, ale aj aplikácií akými sú Kamera či Nastavenia sa spúšťali pomaly. Pri Kamere bolo problémov viacero, keďže pri posúvaní režimov sa skrátka režimy neprepínali a zrazu naraz sa všetko preplo.

Apple iPhone 6S plus 64GB môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

V Nastaveniach to zase bolo pomalé či chybné zapnutie mobilných dát, ktoré bolo potrebné opakovane vypnúť a zapnúť. Problémy sa nevyhli ani zálohovaniu na iCloud, ktoré sa častokrát nespúšťalo automaticky a aj zdieľanie fotiek cez iCloud zlyhávalo.

A určite v neposlednom rade aj vyhľadávanie cez Spotlight, ktoré rado mrzlo. Vo väčšine prípadov, kedy systém nefungoval tak, ako by mal občas pomohol len tvrdý reštart zariadenia. Avšak, ani to nevyriešilo niektoré problémy a jednoducho si bolo treba počkať na ďalšiu betu, ktorá bola dostupná v týždňovom alebo dvojtýždňovom intervale.

IMG_0464

Night Shift v iOS 9.3 veru nie

Vďakabohu, už v šiestej beta verzii bolo markantné zlepšenie systému a posledná, siedma to len potvrdila a opravila takmer všetko. Spúšťanie aplikácií typu Kalendár či Hodiny je prakticky okamžité a čas trvania spúšťania, kedy je obrazovka biela je zanedbateľný.

Aj aplikácia Kamera sa spúšťa až rekordne rýchlo, kedy po ťuknutí na ikonku Kamery je okamžite fotoaparát funkčný a vôbec netreba čakať. Čo sa týka Fotiek, tak pohyb medzi momentami, zbierkami či rokmi je plynulý a rýchly, rovnako ako pohyby presunu plôch na domovskej obrazovke, či zobrazení priečinkov s aplikáciami.

Na zariadeniach s 32 bitovým procesorom však nenájdeš novinku, ktorú Apple nazval Night Shift. Je to funkcia, ktorá obmedzuje modré svetlo displeja a tým „šetrí“ tvoje oči počas používania iPhonu v noci. Je to taký nočný režim displeja, ktorý je dostupný len pre 64 bitové procesory. Zrýchlenia sa dočkala aj aplikácia Hudba rozšírená o Apple Music, v ktorej je načítanie online alebo offline obsahu rýchlejšie.

Prečítajte si tiež  Apple, tento rok sa ti to naozaj podarilo!

Celkovo je systém svieži, rýchly a hlavne plynulý, čo sa pri predošlých beta verziách tvrdiť nedalo. Veľmi výrazným zlepšením prešlo aj používanie pamäte RAM, ktoré dosahuje hodnoty okolo 280 MB voľného miesta, oproti predošlým 80 MB. Samozrejme, riziko problémov pri používaní beta verzií iOS existuje a pred inštalovaním profilu, pomocou ktorého sa do verejného beta testovania zapojíš si na tieto riziká upozornený.

Hold, Apple skutočne pracoval aj na tom, aby si používatelia starších zariadení, napr. ako ja s iPhonom 5, mohli svoje zariadenie užiť a naplno ho používať s najnovšou verziou operačného systému iOS. Najnovšia finálna a verejne dostupná verzia iOS 9.3 bude dostupná na stiahnutie pravdepodobne po 21. marci 2016, kedy Apple počas Keynote v Apple Campuse predstaví aj očakávaný 4 iPhone.

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -