Sem tam sa nám v komentároch či v správach objaví otázka, ktorá sa týka pamäťového portu a SD kariet v súvislosti s iPhonom. Áno, správne, Apple nikdy takúto technológiu nepoužilo a s určitosťou vieme povedať aj to, že nič podobné v iPhonoch nikdy nenájdeme. Má to rovno dva dôvody a oba si tu v skratke veľmi jednoducho vysvetlíme. Poďme na to!
iOS a systém
Problém číslo jeden – ten dôležitejší – je iOS a celkový systém. Všetko, čo v iPhone funguje totižto funguje na základe Flash pamäte. Inými slovami, všetko sa zapisuje práve na interné úložisko, ktoré máš v iPhone vstavané. Jednou z výhod takéhoto úložiska je fakt, že telefón je tak veľmi rýchly. Aj preto dokáže iPhone v rýchlosti zapisovania ľahko poraziť dajme tomu konkurenčný Samsung a podobne. Pokiaľ si teda chce Apple aj naďalej udržať stabilné a rýchle telefóny, SD kariet sa nikdy nedočkáme, v podstate nám to ani nevadí.
Okrem iného tu treba myslieť aj na to, že iPhony, iPady či MacBooky majú renomé extrémne bezpečných produktov. Problém ich má nabúrať aj Americká FBI a keď sa jej to aj napokon podarí, vyjde jej to len tak tak na starom produkte. Nové iPhony a iPady sú už navrhované tak, aby o našom súkromí ani za svet nič neprezradili. Je to výborné, bezpečné a my môžeme žiť s pocitom na srdci, že nás nikto nesprávny nesleduje. Akonáhle by ale iPhone mal SD port, cez tento vstup by sa dalo teoreticky zariadenie jednoduchšie nabúrať.
Ľudia by sa ľahšie dostali k obsahu, ktorý by sa do telefónu nemal dostať a celkovo by ho to mohlo poškodiť, prípadne ohroziť bezpečnosť. Navyše to dobré nevyzerá ani z estetickej stránky. „Pchať“ do iPhonu SD kartu skrátka nemôže vyzerať nikdy dobre.
Peniaze
Správne, druhý dôvod sú samozrejme peniaze, práve peniaze majú moc a Apple si to dobre uvedomuje. V súčasnosti v hotovosti drží neuveriteľné sumy a hodnota značky predstavuje zhruba 170 miliard Americkcých dolárov. Ak by spoločnosť ponúkala iPhone 7 32GB s možnosťou rozšíriť si pamäť o SD kartu, pravdepodobne by sa už žiadne o $100 drahšie iPhony 7 128GB prípadne 256GB (kde je až $200 príplatok) nepredávali. Kto by zaplatil toľké peniaze za pamäť, keď za polovicu má raz takú SD kartu? Správne, nikto!
Apple práve na rozdieloch v pamäťových úložiskách získava obrovské peniaze a je viac ako pravdepodobné, že sa tento spôsob zarábania nechystá zmeniť, veď prečo by to vlastne robilo? Počas 9 rokov, od čias, kedy bol predstavený prvý iPhone 2G dokázala spoločnosť svojich zákazníkov na väčšie pamäťové úložiská naučiť. Ponúkať im teda možnosti o rozšírenie SD kariet by bola z pohľadu Applu samozrejme hlúposť.