Spoločnosť Apple predstavila v septembri novú modelovú radu iPhone 14 / 14 Pro, pričom tieto zariadenia na Slovensku výrazne zdraželi. Kým predchádzajúca generácia štartovala na cene 899 €, základný iPhone 14 kúpite najlacnejšie od 999 €. Pri drahších modeloch sú rozdiely navyše ešte výraznejšie.

Aby sme si to priblížili, kým v roku 2021 stál iPhone 13 Pro 1149 €, iPhone 14 Pro začína na hranici 1299 €. Ak ste potom chceli väčší iPhone 13 Pro Max, v roku 2021 ste zaň zaplatili 1 249 €, no jeho nástupca iPhone 14 Pro Max sa predáva až od 1449 €.

Toto je pomerne drastický cenový nárast a fanúšikovia si myslia, že za ním stoji chamtivosť spoločnosti Apple. Pravda je však úplne iná.

Ak sa pozrieme na predajné ceny nových iPhonov v USA, rýchlo zistíme, že telefóny sa predávajú za tú istú cenu ako minulý rok. Čiastka v dolároch sa teda neposunula ani o trochu vyššie s výnimkou iPhone 14 Plus, ktorý však v ponuke nahradil menší model mini a dnes sa predáva od 1 149 €.

Čo teda zdražovanie v Európe ale napríklad aj vo Veľkej Británii spôsobilo? Odpoveď je jednoduchá.

Apple cíti každý menový výkyv naozaj tvrdo a preto musí reagovať   

iPhone 14 Pro a generálny riaditeľ spoločnosti Apple Tim Cook
Zdroj: Unsplash / Zana Latif (úprava redakcie)

Dôvodom zvyšovania cien v Európe ale aj na Slovensku sú výrazné menové výkyvy. Kým takto pred rokom ste si za jedno euro kúpili 1.16 dolára, dnes (6.11 2022) sú si tieto meny rovné jedna k jednej.

Ak by teda Apple ponechalo pôvodné ceny v Európe, na každom jednom eure by strácalo približne 15 centov. V praxi by to znamenalo, že ak by ste si kúpili iPhone 14 Pro Max za 1249 €, Apple by na ňom zarobilo o cca 185 až 190 € menej ako pred rokom. A snáď ani nemusíme spomínať extrémnu infláciu, ktorú zažil svet v uplynulých mesiacoch.

Tým, že teda Apple zvýšilo cenu zariadenia v Európe o 200 € v podstate len vyrovnalo potencionálnu stratu, ktorú by pocítilo, keby ju ponechalo na pôvodnej úrovni. A to by sa nemuselo páčiť akcionárom.

Nie je to len u nás

iPhone 14 Pro
Zdroj: YouTube / The Everyday Dad

A ak si myslíte, že tento trend pociťujeme len u nás, vôbec to nie je pravda. Veľmi podobné oslabenie zažili aj vo Veľkej Británii, kde mala 1 libra pred rokom hodnotu cca 1.35 dolára a dnes je to len 1.14 dolára.

Prečítajte si tiež  Apple ti vymení 27" iMac za 27" 5K iMac!

Za tento približne 14 % pokles by nezaplatil nikto iný ako Apple a preto sa firma rozhodla konať nepopulárnym zdražovaním.

Ak vás zaujíma táto téma viac a chcete vedieť, prečo je iPhone v USA o toľko lacnejší ako na Slovensku, prečítajte si tento článok, v ktorom sme sa tomu podrobnejšie venovali. Napokon človek zistí, že kupovať zariadenie v ďalekom zahraničí ho bude stáť len čas, no vo finále zaplatí skoro rovnako.

Na záver len chceme pripomenúť náš SvetApple bazár, v ktorom dnes nájdete viac ako 500 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -