Káble a iPhone. To je večný problém, ktorý veľakrát trápi milióny používateľov po celom svete. Hlavný dôvod, prečo je to tak je ten, že majú problémy so svojou odolnosťou. Často sa zlomia či ináč poškodia a my jednoducho musíme kúpiť nový, najlepšie originálny, za niekoľko desiatok eur. To je naozaj dosť veľká položka, najmä ak vezmeme do úvahy fakt, že tieto káble sú poväčšine ako napodobeniny nekvalitné a hlavne aj dosť nebezpečné. Prečo sa ale lámu tie od Apple? Dôvod je jednoduchý!

Nie, nie je to premyslená hra

Človek sa neraz stretne aj s takým názorom, ktorý hovorí proti Apple. Vtedy býva Apple vykresľované zvyčajne ako veľmi zlý hráč, ktorý sa snaží predať ešte aj kábliky. Pri cene jedného je všetkým asi jasné, že sa mu to veľmi oplatí. Výrobná hodnota niekoľko centov, no Apple ho dokáže predať pokojne aj za 20 eur.

Výsledok? Neuveriteľná marža. Ak niekto vlastní iPhone 3 roky a vymení 3 káble, Apple môže pokojne zarobiť aj 50-60 eur navyše, a to naozaj nie je zlé ak si to pripočítame k astronomickej čiastke za samotný smartfón a potom k aplikáciam kúpeným cez AppStore či k službám, ako Apple Pay či iBooks Store.

Je to skrátka veľký biznismen, ale táto teória naozaj nie je pravdivá. Dôvod, prečo sa naše kábliky lámu a pôsobia nekvalitne je celkom iný. Ako iste vieš, v spoločnosti sú všetci posadnutí dizajnom. Premýšľajú v samostatnom oddelení, ktoré má niekoľko desiatok zamestnancov aj o tom, aké bude balenie budúceho smartfónu, pričom je každý rok takmer rovnaké.

To isté platí aj pri kábloch a príslušenstve. To je zo zásady bielej farby (aj keď po čase používania býva skôr sivé). Tak či onak, ako telefón, tak aj káblik musí byť jednoduchý a čistý. Ináč by to schvaľovacím procesom dizajnérov v Apple neprešlo, no a to je najväčší problém, káblik je veľmi čistý.

Kábel - svetapple.sk

Jeho guma je síce kvalitná, ale len do doby kým sa neroztrhne. Potom sa už trhlina zväčšuje a zväčšuje a človek sa môže dostať bez problémov aj ku kovovým drôtom, čo už môže byť aj teoreticky nebezpečné v prípade, že sa telefón používa počas nabíjania. Na konci tejto gumy, blízko pri plastovom adaptéri nájdeme ešte jednu gumku. Tentokrát o čosi hrubšiu.

Tá má zamedziť tomu, aby sa káblik lámal pri tom, ako ho stlačíme prípadne sa stlačí sám. Jednoduché riešenie však? Vyzerá to super, ale nie celkom super funguje, pretože práve tu je miesto, kde sa láme najčastejšie. Ide práve o záhyb medzi tenkou gumkou a samotnou gumou kábla. Iní výrobcovia to riešia tak, že na koniec pridajú hrubšiu gumu, ktorá je ešte dlhšia, a tým koncovku ochránia, ale v Apple? V žiadnom prípade, to by šlo naozaj veľmi do dizajnu.

Prečítajte si tiež  Európska Únia možno donúti Apple k prechodu z Lightningu na USB-C

Apple dokonca o tomto probléme vie a jediný spôsob, ako ho vyriešiť, je spevniť toto miesto avšak bez dizajnérskych zmien. To či sa mu to niekedy podarí samozrejme ešte len uvidíme. Pre nás ostatných teda už len platí pravidlo správať sa ku kábliku naozaj milo. Nestláčať ho, neprenášať ho v úzkych vreckách, ak nie je dokonalo zamotaný a zbytočne ho nenaťahovať. Iba tak zamedzíš tomu, aby sa poškodil. Prípadne kúpiš príslušenstvo ako nižšie na fotke. Odskúšané! 🙂

Prečo sa káble od iPhonu lámu? Nie, naozaj nás Apple nechce nútiť ku kúpe nového kábla. Dôvod je iný!
Prečo sa káble od iPhonu lámu? Nie, naozaj nás Apple nechce nútiť ku kúpe nového kábla. Dôvod je iný!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.