Áno, dnes je 9. január 2017 a presne pred 10 rokmi, 9.januára 2007 Apple predstavilo vôbec prvý iPhone, ktorý označovalo ako 2G. Predstavil ho ešte sám Steve Jobs, legendárny CEO spoločnsoti, ktorý dodal všetkým produktom dušu a práve jemu vďačíme za súčasnú podobizeň osobných počítačov, tabletov či smartfónov. Je to neuveriteľné, ako ten čas letí však? Poďme si zrekapitulovať, čo všetko Apple od roku 2007 predstavilo!
Úvod
Na úvod by sme chceli len povedať, že Apple predstavilo za túto dobu (pokiaľ rátame aj všetky verzie ako napríklad 5C, „Plus“) dokopy až 15 zariadení. Tieto zariadenia boli dostupné v rôznych farbách a s rôznou veľkosťou úložiska. Predalo sa ich vyše miliardy, je to najúspešnejší produkt na svete. Pokiaľ by sme mali ale každý iPhone opisovať doslova doslova, asi by to nikoho príliš nebavilo. Stručne si teda prejdeme 10 rokov, ktoré Apple tvorilo najúspešnejší smartfón na planéte. Poďme na to!
2007
Rok 2007, priniesol prvý iPhone 2G. Predstavený bol o 9:42 ráno a zmenil spôsob, akým chápeme moderné smartfóny. Stylus nahradil kapacitný displej a toto celé tvorilo jeden veľký celok, ktorý bol vlastne vyskladaný z iPodu, možnosťou pripojenia sa na internet a napokon telefonovania. Z iPhonu sa stal v USA takmer okamžitý predajný trhák, k nám sa ale žiaľ nedostal.
2008
O rok neskôr sme sa dočkali vylepšeného modelu 3G. Ten zmenil zadný, hliníkový kryt za čistý lesklý čierny plast. Telefón dostal možnosť pripojenia sa do 3G siete. V zásade ale telefón nič iné neponúkol. Procesor dokonca ostal úplne rovnaký. Zmena bola tiež v Jacku, prvý iPhone ho mal zapustený a tak nepodporoval iné, ako originálne slúchadlá. iPhone 3G už túto možnosť ponúkal. Okrem iPhonu 3G bol v roku 2008 po prvý krát spustený AppStore a všetko nadobudlo nový rozmer. iPhone 3G bol prvým modelom, ktorý sa predával aj u nás na Slovensku.
2009
Rok 2009 priniesol iPhone 3GS a s ním aj nový hardvér. Procesor bol výkonnejší, iPhone rýchlejší a čo je hlavné, vedel natáčať aj video. Dá sa povedať, že zo série prvých troch iPhonov, ktoré vyzerali skoro rovnako bol práve tento tým, ktorý už mohli používať všetci. Ja sám som s ním začínal a práve vďaka nemu držím s touto značkou siedmy rok. Telefón mal aj lepší fotoaparát a na trh sa dostala 32GB varianta.
2010
Pokiaľ sme čakali na revolúciu, tá prišla práve v roku 2010 s iPhonom 4. Dnes to možno tak nevyznie, ale z pohľadu tej doby to bola absolútna technologická a aj dizajnová špička. Možnosť nahrávania HD videa, Retina displej, 5MPX kvalitný fotoaparát, predná kamera, sklo použité aj na zadnej strane, výkonnejší procesor. Je to síce siedmy rok, čo bol predstavený, no stále sa nájdu takí, ktorí ho používajú. Je to neumierajúca legenda. Okrem iPhonu 4 prišiel aj historicky prvý iPad.
2011
iPhone 4S bol v podstate vylepšeným iPhonom 4S a okrem jedného pásika na kovovom rámčeku sa ničím nelíšil. Mal ale kvalitnejší 8MPX fotoaparát s FullHD videom a po prvý krát aj digitálnou stabilizáciou. iPhone 4S tiež priniesol aj ako prvý iPhone vôbec dvojjadrový procesor. Toto zariadenie je ešte populárnejšie ako iPhone 4, dá sa relatívne v pohode používať aj dnes. Veď nie náhodou ho podporoval ešte iOS 9! V roku 2011 nás navždy opustil Steve Jobs, iPhone 4S a jeho hlasová asistentka Siri boli posledné produkty, na ktorých pracoval. Prvý krát prišla 64GB verzia.
2012
iPhone 5, fotoaparát dostal vylepšenie, ale megapixely sa nezmenili (ešte dlhú dobu). Telefón tiež dostal výkonnejší procesor a 1GB operačnej pamäte. Hlavná zmena bola v displeji, iPhone 5 ako prvý vôbec ponúkol 4″ uhlopriečku, predošlé modely maly vždy len 3,5″.
2013
iPhone 5S a iPhone 5C. iPhone 5S bol klasický „S“-kový update iPhonu. Model priniesol lepší fotoaparát, spomalené videá, ako aj časozber, zlatú variantu či výkonnejší procesor Apple A7 a s ním aj koprocesor Apple M7. Je to jeden z najobľúbenejších iPhonov vôbec. Dôvod je aj Touch ID. Okrem iPhonu 5S prišiel aj lacnejší a plastový model iPhone 5C. Problém bol, že to bol ale znehodnotený model 5 za vysokú cenu, a tak až taký úspech nemal. Ako sme uviedli, okrem dizajnu mal iPhone 5C s iPhonom 5 absolútne všetko spoločné.
2014
Revolúcia známa ako iPhone 6 a iPhone 6 Plus. Apple zväčšilo uhlopriečku základného modelu a prinieslo aj model, ktorý má až 5,5″. Okrem iného má pluskový model aj optickú stabilizáciu fotografií. Obe zariadenia boli najúspešnejšími iPhonmi, čo sa predajov týka v histórií. Oba taktiež podporovali službu Apple Pay cez NFC (áno, presne tú, ktorá u nás stále nie je podporovaná). Predstavené boli aj hodinky Apple Watch. 32GB verzia iPhonu končí, v ponuke je len 16GB, 64GB no a po novom aj 128GB.
2015
Klasická obnova, prišli S-kové verzie klasických modelov. Príchod ešte kvalitnejších fotoaparátov, po dlhej dobe aj čo sa megapixelov týka, dostali ich až 12, prínos 4K videa či technológie 3D Touch. Rovnako tak je tu kvalitnejšia „Selfie kamera“, ktorá má 5MPX a blesk. Telefóny sú super, ale žiaľ až taký skok to zase nebol. Lepší bol ale aj pocesor či 2GB RAM, čo určite veľmi pomohlo.
2016
Začalo to iPhonom SE, ktorý bol reinkarnovaným iPhonom 5S s technológiami iPhonu 6S. Výborný krok od Apple. Pokračovalo to iPhonom 7, ten žiaľ ale nepriniesol to, čo sme očakávali a teda nový dizajn. Dočkali sme sa len upraveného zadného tela, vodotesnosti, dvoch fotoaparátov pri modeli PLUS, štvor-jadrového procesora, 7MPX prednej kamery či stereo reproduktorov. Z ponuky vypadla 16GB a 64GB varianta. Nahradili ich 32GB, 128GB a po prvý krát aj 256GB. iPhone 7 je oproti posledným dvom modelom žiaľ najmenej úspešný, všetko by sa ale malo zmeniť už tento rok. Na trh prišla druhá generácia hodiniek Apple Watch s označením Series 2.
2017
A sme tu, tento rok očakávame veľké novinky a keďže sa Applu minulý rok nedarilo, tento rok by to malo napraviť. Navyše to bude už 10 rokov od prvého iPhonu, a tak by sa očakávalo niečo pokrokové a geniálne. Dočkať sa máme iPhonu 7S a 7S Plus, ktoré budú v ponuke po boku s modelom 8. Ten má byť tá pravá revolúcia. Hovorí sa o novom dizajne, zaoblenom OLED displeji či extrémnom výkone. Skrátka to najlepšie, čo z Cupertina kedy vyšlo. Uvidíme, či sa očakávania naplnia, no dúfajme, že áno. Každý predsa chceme najlepší smartfón planéty no nie? 🙂