Na recenziu DJI OM5 som sa veľmi tešil. Napriek tomu, že mám svoj OM4 veľmi rád, OM5 prešla skutočne zásadnou zmenou dizajnu a ergonómie a bol som veľmi zvedavý, ako sa to prejaví na celkovom pocite z používania. Aj o tom si povieme v tejto recenzii.

Tento článok vznikol v spolupráci s našim partnerom Smartwear.sk – špecialistami na predaj športových kamier, drony a produkty spoločnosti DJI. Nákupom recenzovaných zariadení na ich e-shope podporíte našu tvorbu. Ďakujeme.

Môj príbeh

Dlhé roky koketujem s natáčaním krátkych videí a videotechnikou. Už na strednej škole som mal živnosť, v rámci ktorej som natáčal rôzne slávnosti, svadby, stužkové, ale aj krátke amatérske filmy spoločne s mojimi priateľmi. Vtedy sa písal približne rok 2010.

Dodnes si pamätám, keď sme ako študenti s obmedzenými zdrojmi na bazárových stránkach lovili akýkoľvek kus techniky. Mali sme jednu APS-C zrkadlovku, statív a mikrofón.

Mobilné stabilizátory za dostupné ceny sú pre tých, ktorí pamätajú začiatky DSLR videografie niečo neuveriteľné
Mobilné stabilizátory za dostupné ceny sú pre tých, ktorí pamätajú začiatky DSLR videografie niečo neuveriteľné

Veci ako slidery, žeriavy, rôzne manuálne stabilizátory, objektívy s nízkou clonou či nebodaj rovno aktívne gimbaly boli pre nás snom. Snom, v ktorom sú naše videá oveľa plynulejšie a divák z nich má profesionálnejší „feeling“. Bohužiaľ pre nás, jednalo sa o príslušenstvo, ktoré vtedy stálo príliš veľa peňazí, bolo nepraktické a často ani zďaleka nie tak funkčné.

Tá doba je už ale preč a technologický pokrok posledného desaťročia nám priniesol kúsky, o ktorých sme vtedy ani nesnívali. Poďme sa na ne teda pozrieť.

Základná charakteristika stabilizátora

Dnes natáčame poloprofesionálne videá na iPhone a už sa nad tým nikto nepozastavuje. Každý z týchto telefónov má niekoľko kvalitných objektívov a to všetko v cene jedného tela lacnejšej zrkadlovky.

Samozrejme, nižšia obrazová kvalita z oveľa menších čipov v telefónoch hlavne v slabých svetelných podmienkach sa nedá úplne skryť, na amatérsku tvorbu a krásne rodinné videá to však stačí väčšine ľudí. Apple navyše robí neskutočný softvérový pokrok pri snahe tieto nedostatky zakryť a musíme povedať, že sa mu to celkom darí.

View post on imgur.com

To všetko umožňuje, aby aj príslušenstvo bolo stále menšie a menšie. Kým zrkadlovka s kvalitným objektívom môže vážiť aj pol druha kila a elektronika v gimbale na to musí byť dostatočne robustná, s iPhonom si hravo poradia oveľa menšie elektromotory.

Pre tých, ktorý vôbec nevedia akými zariadeniami OM5 a OM4 (SE) sú – ide o trojosé stabilizátory pre natáčanie videa mobilným telefónom. K už aj tak pomerne slušnej OIS v najmodernejších iPhonoch pridávajú fyzickú stabilizáciu.

Telefón sa nasadí na rameno stabilizátora, ktoré disponuje troma elektromotormi a stabilizátor ho udržuje v jednej rovine tak, aby boli čo najviac eliminované akékoľvek nežiaduce pohyby a otrasy. Jedná sa o takú lacnú užívateľskú verziu vybavenia pre natáčanie profesionálneho videa.

Vďaka takejto stabilizácií je vaše video plynulé a jemné a to dokonca aj v prípade, že s telefónom bežíte. DJI OM5 po novom pridáva najzaujímavejší prvok výmeny generácii, ktorým je vstavaná, 215 mm dlhá teleskopická „selfie tyč“, na ktorej konci je celé rameno s elektromotormi.

View post on imgur.com

Takže okrem konvenčného použitia pri natáčaní detí a psov na záhrade prináša OM5 rozšírené možnosti natáčania vlogov, videí na TikTok alebo vytvárania selfies prednou kamerou.

Rozmery DJI OM5 a OM4 (SE)

Rozmery DJI OM5 sa oproti jeho staršiemu (či väčšiemu) bratovi OM4 (OM4 SE) poriadne zmenšili. Miery najnovšej verzie stabilizátora sú (vxšxh) 175x75x37 mm v zloženom stave.

Len pre porovnanie, OM4 (SE) je v zloženom stave o približne centimeter nižšie, no o 1 cm a až 2,5 cm širšie do oboch strán. Celé telo OM5 tak pôsobí štíhlejšie a oveľa menej robustne. Keď však gimbal rozložíme, OM5 je menší vo všetkých rozmeroch približne o 10%.

ROzmery stabilizátorov DJI OM5 a DJI OM4 SE a Moza Mini MX v zloženom stave
Stabilizátory vedľa seba v zloženom stave, zľava Moza Mini MX, DJI OM4 (SE) a DJI OM5.

Hmotnosť sa pohybuje na úrovni 292 g, no k tomu ešte musíme pripočítať magnetickú svorku, ktorá váži ďalších 34 g. Celkovo tak človek drží v ruke 326g stabilizátor + hmotnosť iPhonu.

To je o celých 100 g menej ako OM4 (SE), no všetky stabilizátory zvládnu približne rovnako ťažký telefón – cca 250 g. Rozmery kompatibilného telefónu sú taktiež rovnaké – 7-10 mm hrúbka a 67-84 mm šírka.

Ergonómia

S menšími rozmermi prichádza aj otázka ergonómie. Dva najsilnejšie pocity z polročného používania OM4 sú rozhodne tie, že sa veľmi dobre drží v ruke vzhľadom na svoj robustný tvar, no je pomerne ťažký a po zložení som ho počas výletu nemal kam dať tak, aby bol po rýchlo k dispozícii.

DJI OM5 na to ide z inej strany. Vďaka zásadne nižšej hmotnosti ruka vydrží dlhšie v „natáčacej“ polohe, čo je veľmi príjemné, po zložení je hlavne na šírku značne menší, nazval by som ho „štíhlejší“ a pohodlne sa zmestí aj do väčšieho vrecka na bunde.

Znamená to, že máte stabilizátor neustále poruke, čo minimálne v mojom prípade implikuje, že toho natočím oveľa viac, nakoľko vyťahovať a schovávať celé zariadenie je podstatne menej náročné.

Daňou za lepšiu použiteľnosť je však podľa môjho názoru ergonómia. Kým OM4 (SE) je mierne skosené dopredu (podobne ako rukoväť na pištoli), z OM5 mám pocit, že stojí kolmo ako sviečka a na hornej strane v priestore hlavného kĺbu sa ešte nakláňa smerom k používateľovi.

Rozdiel v sklone zariadenia na OM5 a OM4 (SE) je viditeľný už na prvý pohľad
Rozdiel v sklone zariadenia na OM5 a OM4 (SE) je viditeľný už na prvý pohľad

Pre natočenie videa, ktoré je v rovine so zemou tak mám pocit, že musím zápästie nahnúť trochu viac dopredu, aby som dosiahol rovnaký efekt ako pri OM4 (SE), kde gimbal držím úplne prirodzene.

Táto úprava je podľa môjho názoru spôsobená tým, že DJI OM5 disponuje teleskopickou tyčou o dĺžke necelých 22cm, čo človeka motivuje k tomu pracovať viac so selfie, prípadne točiť vlogy a uhol OM4 bude v takomto prípade menej prirodzený – zápästie by som naopak musel nakláňať o dosť viac ku sebe.

DJI OM5 po vytiahnutí jednoznačne prevyšuje ostatné gimbaly
DJI OM5 po vytiahnutí jednoznačne prevyšuje ostatné gimbaly

Z toho vyplýva, že OM5 je ďaleko viac prispôsobený pre natáčanie prednou kamerou, ale uberá mu to trošku z ergonómie pri natáčaní zadnou kamerou, obrazu pred sebou.

Taktiež je zaujímavá aj robustnosť rukoväte. Tá je na OM5 citeľne užšia, čím sa stabilizátor stáva v ruke menej „stabilným“. Rukoväť na OM4 mi osobne prišla ideálne hrubá a tvarovaná, no môže je to subjektívny názor, nakoľko ja mám pomerne veľké dlane a držať OM4 mi vôbec nevadí. Viem si predstaviť, že ľudia s menšou rukou alebo kratšími prstami ocenia, že telo DJI OM5 je po novom užšie.

Ovládanie

Ovládanie na DJI OM5 a OM4 (SE) je veľmi podobné, no prešlo viacerými úpravami. Na prvý pohľad je vidieť, že OM5 má o jedno tlačidlo navyše. Pôvodné tlačidlo „M“ na OM4 (SE) zastávalo tri hlavné funkcie – pri dlhom podržaní vypínalo/zapínalo zariadenie, jeden klik striedal medzi módom foto a video a na dva kliky zariadenie striedalo horizontálny a portrétový režim.

Prečítajte si tiež  YouTube prináša geniálnu funciu, ktorú určite oceníte.

Na OM5 sa tlačidlo „M“ presťahovalo na ľavú stranu a zdedilo zapínaciu funkciu a režim striedania foto/video. Nováčikom je tlačidlo s rotujúcimi šípkami vedľa joysticku, ktoré tak ako predchádzajúce tlačidlo M na dva kliky mení portrét na horizontálny záber a naopak. Novinkou, a pre mňa veľmi potešujúcim vylepšením je, že toto tlačidlo na jediné kliknutie vymení záber zo zadnej kamery za prednú a naopak.

Na predchodcovi toto bolo možné dosiahnuť len trojklikom „spúšte“ (zo zadnej strany), čo bolo pomerne nepraktické. Aj tu sa teda ukazuje focus OM5 viac zameraný na natáčanie vlogov.

View post on imgur.com

Ďalšou, pre mňa zásadnou zmenou je typ joysticku. OM4 (SE) disponuje „joystickom“ ktorý palec „ťahá“ do všetkých smerov po ploche ovládacieho panelu. No DJI v OM5 zmenilo toto tlačidlo fyzicky, takže po novom ide skutočne skôr o joystick a pocit z ovládania je viac taký, že palec stláča hrany tlačidla a tým určuje smer kamery.

View post on imgur.com

Tlačidlo je však citeľne odstupňované na približne 8-12 smerov a tak pri krúžení je cítiť zreteľné kliknutie. Je to len taký detail, ktorý nijako neuberá alebo nepridáva na funkčnosti, mne osobne však viac vyhovuje starý systém.

Skladanie

Skladanie je na oboch zariadeniach intuitívne a jednoduché. OM5 má kĺb vyššie, no princíp je rovnaký – rameno je v kĺbe potrebné zlomiť a to potom „obalí“ rukoväť tak, že sa zariadenie zásadne zmenší.

Rozdiel je v usporiadaní zarážok a stabilite finálneho stavu. Na DJI OM4 (SE) všetky zarážky musia zapadnúť do seba, čo je hlavne zo začiatku trošku problém trafiť na prvýkrát. Keď si však človek zvykne, už to ide jedna radosť. Výhoda tohoto riešenia je, že všetky komponenty v zatvorenom stave držia ako prikované a nič sa nikde nehýbe.

View post on imgur.com

View post on imgur.com

V OM5 je tento systém trochu zmenený vzhľadom na to, že kĺb sa nachádza vyššie. To znamená, že zo zariadenia po zatvorení tento kúsok ramena odstáva trochu viac. Výrobca to vymyslel tak, že tento kúsok je potom ešte možné otočiť o 180 stupňov aby kĺb smeroval smerom k ovládacím prvkom pre zachovanie optimálnej veľkosti.

View post on imgur.com

Zatvorenie je jednoduchšie, keďže je tu iba 1 zarážka, zároveň to ale znamená, že po kompletnom zatvorení sa časť s kĺbom voľne otáča sem a tam a nedrží v jednej polohe. Pokiaľ si to človek neuvedomí a zariadenie sa pokúsi otvoriť v momente, kedy kĺb smeruje na neho, začne vysúvať selfie tyč. Celé zariadenie je tak trochu neposedné a treba si na to zvyknúť.

View post on imgur.com

Všimol som si ešte jeden detail. Na OM4 (SE) v zatvorenom stave smeruje magnet, na ktorý sa pripojí telefón smerom od stabilizátora, takže je ho možné zložiť tak, že telefón je neustále pripojený (ako na slávnom reklamnom videu – klikneš na telefón, otočíš rameno a natáčaš).

Na OM5 je však princíp zatvárania zmenený a tento magnet smeruje „do“ zariadenia. Je teda nutné najprv rameno otočiť a až potom napojiť telefón. Taktiež to znamená, že už nie je možné stabilizátor zložiť a nechať na ňom pripojený telefón.

Môže to znieť ako detail, ale trafiť sa s telefónom do otvoreného stavu je predsa len trochu náročnejšie. A ak to niekto robí niekoľko desiatok krát denne, tak už to môže potrápiť jeho trpezlivosť.

Nasadenie telefónu

Oba stabilizátory fungujú na magnetickom princípe. Telefón založíte do magnetickej svorky a tú potom magnetom napojíte na rameno stabilizátora. Prvýkrát sme mali tento princíp možnosť vidieť na OM4 a domnievam sa, že je to jeden z hlavných dôvodov jeho úspechu.

View post on imgur.com

Pre porovnanie, takto vyzerá pokus o pripnutie telefónu na Moza Mini MX, ktorá nedisponuje magnetickou svorkou, ale svorka je pevne pripojená k telu stabilizátora.

View post on imgur.com

Pristavím sa ešte pri príslušenstve. V balení OM4 sa nachádza magnetická svorka a magnetický krúžok „Ring Holder“, ktorý sa trvalo lepí na telefón (nie je potom nutné telefón nasadzovať na svorku a pripravený k spojeniu s gimbalom je prakticky vždy).

Dôležité je ale povedať, že Ring Holder sa v OM5 ani v OM4 SE, ktoré sa v súčasnosti predáva ako náhrada za OM4 nenachádza a pokiaľ by ste takýto krúžok chceli, musíte si ho dokúpiť ako príslušenstvo za 15€.

S novými modelmi však prichádza aj zaujímavé rozšírené príslušenstvo s názvom „Fill light phone clamp“, pričom ide o špeciálnu svorku, ktorá má kvôli batérii väčšie telo zo zadnej strany telefónu a LED osvetlenie na krídelkách svorky tak, aby na vás svietilo pri natáčaní blogov či selfies. Toto príslušenstvo sme síce netestovali, no ak vás zaujalo, môžete si ho objednať samostatne napríklad tu za 49€.

„Selfie tyč“ na DJI OM5

Ako som už spomínal, OM5 prichádza s integrovanou, teleskopickou „selfie tyčkou“. celé rameno vrátane elektromotorov sa nachádza až na jej konci, takže celý set s telefónom funguje plnohodnotne aj po jej vytiahnutí.

To dáva tvorbe videa úplne nové možnosti – napríklad natáčať selfies a vlogy s rukou v prirodzenejšom uhle ako doposiaľ, alebo naopak – robiť zábery na úrovni zeme bez nutnosti čupieť, či chodiť po štyroch tak, ako s kratším stabilizátorom.

Skvelou vecou je kĺb na konci selfie tyčky, vďaka ktorému sa celé rameno dá ešte zalomiť o 90 stupňov smerom k používateľovi, vďaka čomu dokážete s OM5 natočiť zábery v takých uhloch, do ktorých ste sa kvôli obmedzenej mechanike ramena nedostali ani s OM4 ani s OM5 v zatvorenom stave bez tyče.

Selfie tyč na DJI OM5 pridáva novinke doposiaľ nepoznané možnosti kreativity pri tvorbe záberov
Selfie tyč na DJI OM5 pridáva novinke doposiaľ nepoznané možnosti kreativity pri tvorbe záberov (Foto: DJI)

Tyč sama o sebe je veľmi zaujímavý element, ktorý rozširuje možnosti kreativity pri tvorbe záberov a už len samotné predĺženie stabilizátora znamená zväčšenie vzdialenosti kamery od človeka, čo zásadne rozširuje spektrum možností.

Toto je jednoznačne najlepšie vylepšenie oproti predchádzajúcim verziám Osmo Mobile a v podstate oproti všetkým ostatným konvenčným stabilizátorom. Integrovaná selfie tyčka by sa z môjho pohľadu mohla nazvať rovnakým game changerom, ako minuloročný update v podobe magnetickej svorky na telefóne.

Výdrž batérie DJI OM5 a DJI OM4 (SE)

Aby výrobca dosiahol menšie rozmery a najmä hmotnosť, musel siahnuť aj po kompromisoch. Tým najzásadnejším je drastické zníženie kapacity batérie oproti OM4 (SE), prakticky o 60% z 2450 mAh na 1000 mAh.

V praxi to znamená zníženie výdrže udávanej výrobcom z približne 15 hodín na 6 a pol hodiny prevádzky v ideálnych podmienkach. To môže vyzerať ako zásadné mínus, schválne som však napísal hodnoty, ktoré uvádza výrobca, nakoľko ja som svoje OM4 (SE) nedokázal vybiť za jeden deň natáčania a domnievam sa, že 6 a pol hodiny je tá hranica, kedy sa stále vybije rýchlejšie telefón, ktorý 6 hodín natáča video a svieti mu displej.

Prečítajte si tiež  Tomuto neuveríte: YouTuber rozbalil nepredstavený MacBook Pro M4 na video

Nie je to teda veľmi potešujúce, ale dá sa s tým žiť. Čo považujem za väčší problém je, že pravdepodobne z dôvodu menšej baterky prišlo OM5 o klasický USB port, cez ktorý je v OM4 (SE) možné dobíjať externé zariadenia – stabilizátor teda dokáže fungovať ako powerbanka pre telefón a to aj počas natáčania.

Porovnanie parametrov batérií na DJI OM5 a DJI OM4 SE
Porovnanie parametrov batérií na DJI OM5 a DJI OM4 SE

Toto je niečo, čo som osobne dosť využíval, no OM5 ma dostáva do situácie, že namiesto nabíjania telefónu zo stabilizátora budem musieť v prípade potreby nosiť powerbanku pre oboje zariadenia.

Menšia batéria má však aj svoje výhody – z 10W nabíjačkou sa doplna nabije namiesto pôvodných 2,5hodiny (OM4 SE) za 1,5 hodiny (OM5). Malá náplasť na chýbajúce USB, ale aspoň niečo.

Celkovo sa mi však OM5 nepodarilo počas testovania úplne vybiť a tak by som z toho veľkú tragédiu nerobil. Viem si ale predstaviť situáciu napr. na viacdňovom výlete, kedy batéria môže niekoho potrápiť.

Pripojenie

DJI OM5 i OM4 (SE) používa na pripojenie k telefónu Bluetooth Low Energy 5.0. Samozrejme, základná 3-osá stabilizácia funguje aj bez pripojeného telefónu, nie je však možné využiť množstvo funkcií, ktoré DJI ponúka.

Telefón bude stabilizovaný, dá sa ovládať pohyb joystickom, striedať portrétový a horizontálny režim či „spúšťou v zadnej časti“ stabilizovať zariadenie do základnej pozície, ale tam sa zoznam funkcií približne končí.

V takomto režime je možné fungovať aj s vstavanou aplikáciou kamery v smartfóne. Pokiaľ OM5 pripojíte cez Bluetooth, tak aplikácia Kamery v iOS reaguje aj na tlačidlo vytvoriť fotku/spustiť video. Bohužiaľ, nie je možné používať posuvník pre zoomovanie.

Na odomknutie plného potenciálu zariadenia je potreba nainštalovať si známu aplikáciu DJI Mimo. Zariadenie s ňou dostáva úplne iný rozmer ovládania, možností a taktiež veľkú dávku nastavení.

Aplikácii ako takej sa budem venovať nižšie, v tejto časti už len spomeniem, že pripojenie je prakticky bleskové, gimbal sa spojí s telefónom ihneď po zapnutí (pokiaľ sú už spárované). Aplikácia mi zároveň hneď ponúkne dostupné zariadenia v okolí (pripojené k môjmu iPhonu).

Prvé párovanie vrátane inštalácie aplikácie s mojou OM4 trvalo chvíľku dlhšie, nejaké jednotky minút. Keď som však telefón nahodil na OM5, spojili sa prakticky okamžite bez nutnosti vôbec chodiť do nastavení – všetko prebehlo v appke DJI Mimo.

Okrem spojenia cez Bluetooth oba stabilizátory disponujú ešte USB-C portom, cez ktorý sa stabilizátor nabíja. Klasický USB port na nabíjanie externých zariadení bohužiaľ na OM5 chýba, ako som už spomínal pri baterke.

Aplikácia DJI Mimo

DJI Mimo sa dá v dnešnej dobe považovať už za takú legendu tohoto priemyslu. V aplikácii je možné nastaviť všetky možné vlastnosti obrazu i ovládania gimbalu. To, prečo sa oplatí používať je však najmä súbor funkcií, ktoré zásadne rozširujú možnosti všetkých DJI zariadení.

The app was not found in the store. 🙁

V prípade stabilizátorov ide o režimy Timelapse, Hyperlapse, Dyna-zoom, rôzne panoramatické režimy či v neposlednom rade Follow mode, kedy sa stabilizátor  pohybuje podľa toho, kam sa pohybuje sledovaný objekt či postava na obraze.

Z ďalších režimov videa tu potom nájdeme Tilt locked alebo FPV. Možností je možno až príliš veľa a musíte mať veľmi dobrú kreativitu na to, aby ste sa vedeli vedome rozhodnúť, ktorý režim kedy a prečo použiť.

Pokiaľ chcete hlavne pekné videá z dovolenky alebo len tak zo života, no necítite sa zrovna ako Steven Spielberg, môžete tiež využiť Story mode, kde vám DJI Mimo poradí, ako natočiť pekné video podľa preddefinovaného scenára. Ku každému Story je natočené video od výrobcu, ktoré ukazuje, ako približne bude finálny výsledok vyzerať.

Toto video je rozdelené na časti, počas ktorých stabilizátor robí preddefinované pohyby a vy natáčate svoj vlastný obraz. Po každej časti sa video pozastaví a vy sa tak môžete presunúť do ďalšej scény. Keď ste pripravení, jednoducho spustite natáčanie ďalšej časti.

Na konci Mimo aplikácia všetky časti spojí do uceleného videa so zábermi a efektami ako v predlohe. Do takýchto snímkov si môžete pridať aj hudbu a máte perfektné video, s ktorým sa môžete pochváliť priateľom alebo na sociálnej sieti.

Čo sa nachádza v balení DJI OM5

Balenie DJI OM5 a OM4 SE sa od predchodcu líši jedinou vecou – neobsahuje magnetický krúžok na trvalé prilepenie na telefón, tzv „ring holder“.

Všetry tri stabilizátory DJI OM5 DJI OM4 SE a Moza Mini MX v otvorenom stave
V otvorenom stave sa stabilizátory od seba veľmi nelíšia

K obom zariadeniam dostanete nabíjací kábel bez adaptéru s koncovkou USB-C, rozkladací šróbovateľný statív, magnetickú svorku na telefón, pútko na zápästie a jednoduché látkové vrecko na zbalenie a prenášanie stabilizátora. Samozrejme, nemôže chýbať ani návod na obsluhu.

Aký je rozdiel medzi DJI OM4 a OM4 SE?

Odpoveď je jednoduchá – takmer žiadny. DJI OM4 SE pokračuje v šľapajách OM4 s tým, že v balení prišlo o lepiaci krúžok Ring Holder a kozmetickou zmenou prešla aj magnetická svorka. Zariadenie je inak na vlas rovnaké a má rovnaké funkcie, zmenila sa iba jeho cena.

Cena

Vzhľadom na informácie vyššie popísané v recenzii zvolila firma DJI zaradením OM4 SE do ponuky podľa nás veľmi zaujímavý pricing.

DJI OM5 s kompletným príslušenstvom môžete mať za 159€, čo je približne o 20€ menej, ako cena, za ktorú sa predávalo OM4. Skutočné prekvapenie však nastáva keď prezradíme, že cena OM4 SE je v súčasnosti na hranici iba 99€.

Okrem spomínaných noviniek DJI OM5 tiež prichádza v krásne novej farbe, ktorá nie je tak veľmi technokratická – Sunset white.

DJI OM5 vo farbe Sunset white
DJI OM5 v novej farbe Sunset white (Foto: DJI)

DJI tak útočí na lacnejšiu konkurenciu z Číny a zariadenia o niečo zľavilo. Zároveň svoju ponuku netypicky rozdelilo na lacnejší a drahší model, pričom minimálnu cenu svojich stabilizátorov posunulo pod hranicu 100€ čím dáva jasný signál, že má v pláne ovládnuť trh s mobilnými stabilizátormi a dostať jeden „do každej rodiny“. Uvidíme, či sa to spoločnosti podarí.

Kúpiť si stabilizátor?

Napísaného toho bolo veľa, ale ako sa rozhodnúť? Kúpiť najnovší model DJI OM5? Alebo siahnuť po výrazne lacnejšej, no nie až o toľko „horšej“ verzii OM4 SE? A kupovať si vôbec takýto stabilizátor v dnešnej dobe optickej stabilizácie snímačov na najnovších iPhonoch?

Prečítajte si tiež  Takto bude vyzerať nový iPhone SE 4. generácie (koncept)

Začnem od konca – áno, určite sa to oplatí. Apple veľmi napreduje s technológiami schovanými vnútri svojich telefónov, nič však nenahradí skutočnú fyzickú stabilizáciu. Tá pomáha redukovať nečakané prudké mikropohyby vašich rúk a v každom momente zachováva telefón v jednej rovine so zemou.

Nehovoriac o rôznych kreatívnych režimoch ako pohyblivá timelapse či možnosť vďaka teleskopickej tyči natáčať stabilizovaný obraz na úrovni zeme, čo z ruky jednoducho nespravíte. Za cenu, kam sa v dnešnej dobe stabilizátory dostali určite odporúčam jeden zaobstarať, pokiaľ to so zaznamenávaním na video myslíte aspoň trochu vážne.

Zhrnutie – DJI OM5 vs DJI OM4 SE

A čo rozhodovanie medzi OM5 a OM4 SE? Tu je to trochu zložitejšie. OM4 SE nerovná sa horší, či zastaralejší, skôr by som ho nazval jednoduchším, iným či možno najlepšie – univerzálnejším zariadením.

Pre voľbu OM5 hovoria jednoznačne menšie rozmery a hmotnosť, jednoduchšia prenositeľnosť kde-kade po vreckách, teleskopická tyč, ktorá pridáva nespočet nových možností pri tvorbe záberov či vylepšené ovládanie fyzickými tlačidlami. Jednoducho, pokiaľ chcete stabilizátor, čo nebude „zavadzať“, budete ho mať stále po ruke a využijete teleskopickú tyč, rozhodne odporúčam OM5.

Ovládanie je na DJI OM5 aktualizované, pribudlo nové tlačidlo
Ovládanie je na DJI OM5 aktualizované, pribudlo nové tlačidlo

Pri danej cene je už aj tento drahší model totiž veľmi lacný v porovnaní s tým, čo pre vás dokáže urobiť. Veď ako som spomínal na začiatku – pred pár rokmi podobné zariadenia pre tvorbu videa stáli stovky či tisícky eur.

Pokiaľ však nemusíte mať vždy najnovší model, väčšia hmotnosť a rozmery vám nevadia, využijete stabilizátor aj ako powerbanku a nechce sa vám platiť o 60€ viac, s výberom DJI OM4 SE pre natáčanie videa nič nepokazíte. V niektorých vlastnostiach pre mňa dokonca vyhráva toto zariadenie.

Domnievam sa, že filmoví fajnšmekri siahnu úplne v kľude po OM4 SE. Naopak ľudia, ktorí chcú vylepšiť chvíľky s rodinou zachytené na kameru a pre ktorých DJI OM5 pravdepodobne pripravilo, si priplatia za univerzálnosť (a selfie tyčku či novú farbu :)).

Moza MX Mini

Mal som tú česť pracovať aj s ďalším stabilizátorom z rady mobilných – Moza Mini MX. Ide o zariadenie s rovnakým účelom, poďme sa teda v krátkosti pozrieť aj naň.

Moza patrí k etablovaným výrobcom podobnej techniky a nie je to žiadny nováčik na trhu. Je však menej známa, pravdepodobne z toho dôvodu, že DJI totálne ovládlo trh s dronami, vďaka čomu si vybudovalo obrovskú pozíciu lídra v inováciách videotechniky.

Mini MX je zariadenie podobne veľké ako OM4 (SE) v zloženom aj rozloženom stave. S takmer rovnakou hmotnosťou tak platí pre Mozu v porovnaní s OM5 to isté, čo pre OM4 (SE).

Moza sa však líši menej „exkluzívnym“ dielenským spracovaním. Zariadenie, a hlavne jeho svorka, pôsobia pomerne lacno a menej odolne ako pri DJI. Jednoducho je cítiť cenový rozdiel.

View post on imgur.com

Prakticky postráda akékoľvek kovové prvky a taktiež magnetickú svorku, ktorou disponujú obidve zariadenia od DJI. Telefón tak musíte klasicky nacvakávať priamo na stabilizátor, čo pri pohyblivom ramene môže byť niekedy výzva.

Svorku na Moza Mini MX považujem za najslabšie miesto tohoto stabilizátora, nakoľko pôsobí nie príliš odolným dojmom a kedykoľvek s ňou pracujem, mám o ňu trochu strach.

Čo sa týka ovládania nájdeme tu rovnako joystick, tlačidlá na zoomovanie, spúšť na zadnej strane a tlačidlo pre vypínanie/zapínanie a zmenu režimu natáčania. Je tu tak o 1 tlačidlo menej ako na OM4 SE a až o 2 menej ako na OM5.

View post on imgur.com

Toto nie je nejaký zásadný problém, nakoľko v základných funkciách sa zas tak moc nelíšia, skôr ide o to, že na DJI tieto tlačidlá navyše nezavadzajú a nemusíte tak pre niektoré úkony spomínať na rôzne klávesové skratky a viackliky, keď chcete dosiahnuť určitý stav.

Moza disponuje taktiež troma kĺbmi s elektromotorom, pričom každý z nich má vlastný zámok, aby rameno nelietalo vo vypnutom stave hore-dole. Zaujímavo má riešené tiež skladanie, kedy sa neláme kĺb na ramene, to zostáva pevne zamknuté v každom kĺbe. Tu sa totiž otočením o 90 a 180 stupňov celá rukoväť prevráti hore nohami smerom k ramenu.

Stabilizátor je tak veľmi pevne zaaretovaný vo vypnutom stave, ale taktiež trvá dlhšie ho pripraviť pred zapnutím. Otočná rukovať sa však musí vojsť pod rameno a to znamená, že je kratšia ako na DJI, čo je zase trošku mínus pri ergonómii – keď ju držím v ruke, tak dlaň je dlhšia ako samotná rukoväť.

View post on imgur.com

Aby som však len nekritizoval – keď si vezmeme, že toto zariadenie je v prvom rade stabilizátor obrazu, musím Mozu pochváliť. Napriek rôznym ergonomickým nedostatkom si svoju prácu – stabilizovať obraz – plní v podstate na veľmi podobnej úrovni ako kolegovia od DJI. A to je to najpodstatnejšie.

Moza má vlastnú aplikáciu Moza Genie a jedná sa prakticky o kópiu DJI Mimo. Napriek tomu, že je pekná a prehľadná, sila zvyku mi hovorí, že Mimo je proste originál a aplikácie ostatných zariadení sa naň len snažia dotiahnuť.

Zaujímavou zmenou oproti DJI je poloha prídavného statívu – kým na DJI sa skrutkuje na spodok zariadenia a to sa tým prakticky predĺži, u Mozy je závit pod spodným kĺbom, prakticky za rukoväťou, čo znamená, že v zavretom stave môže statív pôsobiť ako druhá rukoväť pre uchopenie do oboch rúk (ako keď držíte samopal).

Mnohých zaujme, že toto zariadenie je ešte o 20€ lacnejšie ako OM4 SE, takže pre všetkých, ktorí chcú stabilizovať video, no majú hlbšie do vrecka je Moza veľmi dobrou alternatívou, ako dostať prakticky rovnaký výsledok a za pár ušetrených eur radšej nakúpiť filtre, objektívy alebo nejaké iné príslušenstvo.

Pokiaľ ste však ochotní obetovať 20€ či 80€ pre vyššiu ergonómiu a jednoduchšiu použiteľnosť v spojení s rozšírenejším výrobcom s lepšou podporou a väčším výberom príslušenstva, určite by som neváhal a kúpil jedno zo zariadení DJI.

Zamyslenie na záver – tu je pekne vidieť, ako DJI vďaka OM4 SE cenovo zaútočilo na lacnejšie stabilizátory – kým ešte pred pol rokom stála OM4 179€ a Moza Mini MX 79€, dnes je rozdiel oproti prakticky rovnakému modelu OM4 SE už len zanedbateľných 20€.

Veríme, že sme vám pomohli s výberom stabilizátora a že vás táto recenzia presvedčila, že pokiaľ vám záleží na tom, ako vaše videá vyzerajú, povinnou výbavou by mal byť aj trojosý mobilný stabilizátor.

Za možnosť spracovať recenziu a zapožičanie zariadenia DJI OM5 ďakujeme nášmu partnerovi smartwear.sk.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJsvetapple
Juraj Hallon
Ahoj, som Juraj, spolumajiteľ svetapple.sk. Pohybujem sa vo svete internetového biznisu už takmer 10 rokov. Venujem sa hlavne biznisovému rozvoju nášho firemného portfólia, spravujem ho technicky a tiež som sporadickým autorom niektorých článkov.