Apple v pondelok zverejnilo aktualizáciu iOS 16.1, ktorá je pripravená pre všetkých používateľov iPhonov. A aj keď veľa ľudí váha, či si nový systém inštalovať, dnes vám dáme dôvod, prečo by ste to mali urobiť.

Technologický gigant totiž okrem popisu ku aktualizácii zverejnil aj správu, ktorá informuje o početných bezpečnostných chybách, ktorými trpel predchodca iOS 16.0.3. Nová softvérová zostava ich rieši a udržiava vaše súkromie v iPhone maximálne v bezpečí.

Kompletná správa podrobne opisuje až 23 závažných bezpečnostných problémov, ktoré môžu potencionálne ohroziť akéhokoľvek používateľa.

Útočník sa môže zmocniť vášho zariadenia na diaľku 

Hacker a iPhone v Európe
Zdroj: Unsplash /Adnan Khan / Youssef Sarhan (úprava redakcie)

Niektoré z nich sa týkali samotného jadra operačného systému, pri ktorých zneužití by mohol mať hacker prístup ku kompletne všetkým dátam, ktoré sa nachádzajú vo vašom zariadení.

A čo je najhoršie, všetko by to teoreticky mohlo fungovať aj na diaľku. Väčšinou stačí, že na nesprávnej internetovej stránke omylom kliknete na odkaz a do vášho iPhonu sa potichu nainštaluje malvér. Vy samozrejme o ničom neviete.

Útočník si ale vždy, keď sa pripojíte na internet alebo Wi-Fi môže prezerať vaše správy, fotografie, dokumenty či v ojedinelých prípadoch získať prístup ku kamere, mikrofónu a podobne.

U nás funguje iOS 16.1 bez najmenších problémov 

iPhone 14 Plus vo fialovej farbe - displej a operačný systém iOS 16
Zdroj: AppleInsider

Aby sme vás príliš nevyľakali, to, že sa niečo podobné, ako sme opisovali vyššie stane je extrémne nepravdepodobné a báť by sa mali hlavne politicky exponované osoby, na ktoré bývajú podobné útoky cielené.

Človek však nikdy nevie, čo sa môže stať a ak sa vyhne obyčajným aktualizovaním systému potencionálnym problémom, nemal by s tým váhať.

Napíšte nám do komentára, či ste si už nainštalovali iOS 16.1 alebo sa stále neviete rozhodnúť. My v redakcii sme tak urobili ešte v pondelok a oproti iOS 16.0.3 sme zatiaľ nepostrehli žiadne negatívne zmeny. Update teda odporúčame.

Na záver len chceme pripomenúť náš SvetApple bazár, v ktorom dnes nájdete viac ako 500 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Prečítajte si tiež  Selena Gomez má celý videoklip natočený na iPhone. Nezistíte to...
Môže ťa zaujímať
- Reklama -