Apple len včera večer predstavilo novú verziu operačného systému iOS 13.4 v beta verzii pre vývojárov. Veľa sme vám o nej nepovedali, nakoľko chvíľu trvá, kým sa podarí nájsť všetky novinky. Dnes už ale niektoré poznáme a jedna z nich nás mimoriadne potešila. Odomykanie a štartovanie auta pomocou iPhonu, bude pravdepodobne čoskoro realita.

V iOS 13.4 beta 1 sa objavilo CarKey API

Podobnú funkciu už niektoré automobilky ponúkajú svojim zákazníkom dlhé roky. Tak napríklad také BMW môžete bez problémov odomykať pomocou smartfónu s operačným systémom Android. Pomôže vám na to bezkľúčová technológia a NFC čip v zariadení.

V prípade vyššie menovanej automobilky je tu ale jeden paradox. Multimediálny systém podporuje iba CarPlay od Apple a nie Android Auto. Chcelo by to odomykanie aj pomocou iPhonu, keby to však bolo možné. Čoskoro sa toho dočkáme. iOS 13.4 beta 1 prináša pre vývojárov nové API, ktorá sa označuje ako CarKey. Navrhnuté je presne tak aby ste mohli po priložení iPhonu (alebo hodiniek Apple Watch) odomknúť, zamknúť alebo naštartovať auto, ktoré bude podporované.

Ako už bolo uvedené vyššie, všetko môže fungovať len vo vozidlách, ktoré jednak podporujú túto technológiu a majú bezkľúčové odomykanie cez NFC. Zaujímavé je, že na takýto krok nebudete musieť overovať totožnosť cez Face ID. Stačí, ako budete mať napríklad hodinky na ruke alebo telefón priložíte ku kľučke. Párovanie „auta s telefónom“ bude fungovať pomocou aplikácie Peňaženka (Wallet).

iOS 13.4 opravuje nedostatok, ktorý trápil obrovské množstvo používateľov.
S iOS 13.4 budeme môcť pravdepodobne odomykať a štartovať auto!

Zaujímavé je tiež to, že technológiu CarKey bude možné zdieľať aj s inými ľudmi a príslušníkmi rodiny. Pozvať ich budete môcť taktiež pomocou aplikácie Peňaženka.

Následne sa na ich zariadení vytvorí virtuálny kľúč, s ktorým môžu vozidlo štartovať. Podľa dostupných informácii Cupertisnky gigant už teraz spolupracuje s niektorými výrobcami automobilov na tom, aby technológia začala fungovať bezprostredne po tom, ako ju uvedie spolu s iOS 13.4 na trh.

Uvidíme, ako to bude teda celé fungovať, každopádne sa na to veľmi tešíme. Štartovať auto mobilom musí byť veľmi pohodlné. Žiaľ, nateraz o tom môžu hovoriť len používatelia konkurenčného Androidu. Je to výhoda, ktorú im úprimne trochu závidíme. Tešíte sa aj vy?

S iOS 13.4 budeme môcť pravdepodobne odomykať a štartovať auto!
Prečítajte si tiež  iOS 13.4 má vraj biednu výdrž batérie, máte problémy aj vy?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.